Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149041 από Anthimos
Καλησπέρα... Έχω εδώ και αρκετά χρόνια ένα πρόβλημα με τα τζάκια της οικοδομής μου.
Η οικοδομή είναι 3 όροφη και έχει 3 τζάκια προφανώς. Όταν ανάβω του πρώτου καπνίζει μέσα στο σπίτι του τρίτου αλλά όχι στου δευτέρου. Το ίδιο συμβαίνει και όταν ανάβω του δευτέρου. Με λίγα λόγια τα τραβάει όλα ο τρίτος όροφος. Αν ανάψει ο τρίτος όμως δεν μυρίζει κανένα άλλο. Είχα φέρει κάποτε κάποιον μάστορα και μου υπερύψωσε την καμινάδα του τρίτου χωρίς αποτέλεσμα. Τα τζάκια είναι χειροποίητα χτιστά και οι καμινάδες είναι τετράγωνες από αμίαντο το καπέλο του τρίτου είναι σφαίρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149042 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών
Προφανώς στον 3ο δημιουργείται καθοδικό ρεύμα αέρα μέσα στο σπίτι που μεταφέρει τον καπνό όταν τα άλλα είναι αναμμένα, ενώ όταν είναι αναμμένο του τρίτου το ρεύμα αέρα είναι ανοδικό.
Αυτό μπορεί να συμβεί και στα σπίτια του 1ου και του 2ου όταν για παράδειγμα σε αυτά λειτουργεί ο απορροφητήρας της κουζίνας και όλα τα κουφώματα είναι κλειστά και ταυτόχρονα είναι αναμμένο το τζάκι του 3ου.
Άποψή μου είναι ότι η καμινάδα του 3ου θα πρέπει να μεγαλώσει αρκετά και σε κάθε περίπτωση να είναι τουλάχιστον μισό μέτρο πάνω από το ποιο ψηλό σημείο της στέγης του σπιτιού.
Προϋπόθεση βέβαια ότι δεν επικοινωνούν οι καμινάδες λόγω ρωγμών που συμβαίνουν συχνά στους αμιάντους.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149055 από Anthimos
Απαντήθηκε από Anthimos στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Ο μάστορας που ήλθε ανέβασε αρκετά την καμινάδα χωρίς αποτέλεσμα, ρωγμές δεν νομίζω να έχει γιατί τώρα που σκέπασα με σακούλα την καμινάδα του τρίτου δεν παίρνει μέσα κάπνα... οι απορίες μου είναι οι εξής. 1) Πως είναι δυνατόν να μην παίρνει κάπνα του δευτέρου που είναι κολλητά με του πρώτου και στο ίδιο ύψος και να παίρνει του τρίτου που έχει απόσταση μεγάλη στο ύψος και 2) Αν υπήρχαν ρωγμές δεν θα παρουσιαζόταν και στα άλλα σπίτια? Κάποτε κάποιος σχετικός μου είχε προτείνει σαν λύση να μπουν σε όλα κοκοράκια υφίσταται σαν λύση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149057 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών
Εφόσον αποκλείεται η πιθανότητα να υπάρχουν ρωγμές στις καμινάδες και εφόσον όταν κλείνεις την καμινάδα του τρίτου με σακούλα λύνεται το πρόβλημα, τότε το πιθανότερο είναι ότι ο καπνός μπαίνει λόγω των καθοδικών ρευμάτων όπως είπα στο προηγούμενο ποστ που δημιουργείται στο σπίτι του 3ου. Η παρέμβαση στις καμινάδες του 1ου και του 2ου δεν νομίζω ότι θα λύσει το πρόβλημα, σε αυτή την περίπτωση.
Άρα κατά την άποψή μου η λύση πρέπει να εστιαστεί στο κλείσιμο με κάποιο κλαπέ της καμινάδας του 3ου όταν το τζάκι του είναι σβηστό, το οποίο θα χειρίζεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα από το να ανεβαίνεις στην σκεπή να βάζεις και βγάζεις σακούλες.
Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό. Υπάρχουν αεραγωγοί για εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο που είναι τοποθετημένα τα τζάκια και ειδικά σε αυτό του 3ου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149067 από Anthimos
Απαντήθηκε από Anthimos στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών
Αυτό ξέχασα να στο πω.. η δημιουργία αεραγωγού νωπού αέρα μόνο στον τρίτο ήταν μια δημιουργία του μάστορα... είτε είναι ανοιχτό είτε κλειστό είναι το ίδιο... κλαπέ υπάρχει και είναι κλειστό αλλά και αυτό χωρίς αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια μόνο η σακούλα μας σώζει, προφανώς είναι τόσο μεγάλο το καθοδικό ρεύμα που ούτε αυτό το σταματάει... αν χρειαστείς ακόμα και κάποια φωτογραφία πες μου να ανεβάσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149080 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιών
Η πολυκατοικία φαντάζομαι ότι έχει κουφώματα που σφραγίζουν καλά.
Τότε, όταν λειτουργούν τα τζάκια στους κάτω ορόφους, ο αέρας που τραβούν για την καύση τους δημιουργεί υποπίεση που αναπληρώνεται σε ένα ποσοστό από την τρύπα του απορροφητήρα και σε ένα ποσοστό απ τις χαραμάδες κάτω από τις εξώπορτες. Μέσω του κλιμακοστάσιου τραβούν αέρα από το διαμέρισμα κυρίως του τρίτου (βαρυτική έλξη) δημιουργώντας υποπίεση κι εκεί. Αυτή με τη σειρά της τραβάει αέρα από την τρύπα του απορροφητήρα, την τρύπα τροφοδοσίας της εστίας αλλά και την καμινάδα φέρνοντας τα καυσαέρια στο σπίτι.
Παλαιότερα οι μάστορες έφτιαχναν μια ειδική κατασκευή, ανάποδης υπερχείλισης για να μη συμβαίνει αυτό.
Μια δοκιμή που μπορεί να γίνει εύκολα είναι: όταν ανάψουν το τζάκι να αφήσουν μια χαραμάδα σε μια κοντινή μπαλκονόπορτα ή παράθυρο και αν δεν καπνίζει στον τρίτο, τότε να ανοιχτούν τρύπες για τροφοδοσία στα τζάκια τους.
Ο τρίτος σίγουρα θα πρέπει να βάλει αεροστοπ στην εξώπορτα του.
Η καμινάδα κόκκορας έχει μια λογική, καθώς απομακρύνει τα καυσαέρια στην κατεύθυνση του ανέμου "απομονώνοντας" κατά κάποιο τρόπο τις καμινάδες μεταξύ τους. Όμως θα θέλουν συχνό λάδωμα για να κινούνται πάντα και όλες παράλληλα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ