Ταμπερ στο τελείωμα της καμινάδας !!!!?????

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149223 από alexopan
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητήρια για την καλη δουλεια που γινεται εδω...

Εχω ενα τζακι La Nordica 750 Ironker το οποιο ειναι εξαιρετικό μηχάνημα, αλλα δυστυχώς λόγω της κακής τοποθέτησης του δεν εχω καταφέρει να το ευχαριστηθώ. Το κυριότερο προβλημα ειναι ο υπερβολικός έλκυσμος της καμινάδας που ειναι φ200 με ύψος 9 μέτρα. Δεν εχει τοποθετηθεί ταμπερ και ρουφάει τα Αντερα της. Αποτέλεσμα να μην μπορω να ρυθμίσω την καύση με τιποτα.
Εχω δοκίμασει τα παρακατω σε μια προσπάθεια να μην ανοιξω τη γύψο σανίδα .
1. Εβαλα ταμπερ με λάστιχο στο κολάρο εισόδου του φρέσκου αέρα για να κλείνει τελείως ο πρωτογενής και η αεροκουρτινα (παρ ολα αυτα το τζαμι πεντακάθαρο )
2. Εβαλα μεγαλύτερη κοφτρα βερμικουλιτη για να μειώσω τη ροη προς την καμινάδα
3. Στραγγάλισα τον αέρα της δευτερογενούς βάζοντας στο φ50 που ειχε τυλιγμένο inox εύκαμπτο για να μην φέρνει αέρα
4. Εβαλα στο καπέλο της καμινάδας αλουμινοταινια για να κλείσω κάπως την έξοδο των καπναεριων

Αποτέλεσμα : τζίφος

Επειδη δεν θελω να χαλάσω τη γύψο σανίδα για να βαλω ταμπερ στη βαση σκεφτομαι αν εχει ποτε τοποθετηθεί ταμπερ στην κορυφή της καμινάδας για να μειωθεί ο έλκυσμος

Επίσης δεν μπορω να βαλω βαρυτικο ταμπερ πουθενά παρα μονο στο 1 μέτρο πριν το καπέλο στο σημείο πανω απο τα κεραμίδια

Τι λετε να το δοκιμάσω η θα γινει καμια έκρηξη ;
Το βαρυτικο τοσο ψηλα θα δουλέψει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149260 από Fokion
H γνωμη μου ειναι "ανοιξε τη γυψωσανιδα".

Με ολα αυτα τα "μπουκωματα" που εχεις κανει σιγουρα το τζακι ΔΕΝ δουλευει και δεν εχω ιδεα μακροπροθεσμα που θα "πονεσει" μια που δεν αεριζεται σωστα.

Εχεις ξοδεξει καποια χρηματα και παο οτι φαινεται πας να ξοδεψεις κι αλλα με ΑΜΦΙΒΟΛΟ αποτελεσμα, ενω ΞΕΡΕΙΣ τι πρεπει να κανεις.

Αν ο γυψωσανιδάς ειναι μαστορας και δε το "σφαξει", κανε τη δουλεια που ΠΡΕΠΕΙ και κλειστο κανοντας μια "καλητεχνια" στη εμφανιση της φουσκας.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149273 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, φταίνε 2 παράγοντες:

α) Μεγάλο ύψος καμινάδας η οποία είναι Φ200 όπως είπες άρα δε νομίζω να μπορείς να τη μειώσεις
β) Αρκετός εισερχόμενος αέρας καύσης ΚΑΙ ΛΟΓΩ μεγάλου ελκυσμού.

1) Αν ανοίξεις τη γυψοσανίδα, εκτιμώ ότι το καλύτερο είναι το βαρυτικό ταμπερ, με "συμπλήρωση" ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ αέρα όποτε αυτό απαιτείται

2) Αν υποθέσουμε ότι δεν πειράζεις γυψοσανίδα ούτε την καμινάδα, μήπως η πόρτα δε σφραγίζει καλά? Γιατί όπως λές, αν "σφραγίζεις" καλά 1γενή και 2γενή αέρα, τότε από που αλλού μπορεί να τραβήξει? Από την πόρτα. Μήπως έχει φαγωθεί κάποιο υαλοκόρδονο ας πούμε? Μήπως θέλει ρεγουλάρισμα?

Μήπως έχει και κάποια άλλη "κρυφή" εισαγωγή αέρα ώστε όσο και να το στραγγαλίζεις εσύ, αυτό να μπορεί να αναπνέει από κάπου για λόγους ασφαλείας? Έχει κανείς άλλος το τζάκι αυτό να σε βοηθήσει?

Επίσης, αν πας στη λύση βαρυτικού τάμπερ, η λύση είναι μία.... ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ δηλαδή. ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Αν θες να κοιμάσαι ήσυχος.....................
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149282 από elgreco
Είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα και έκανα ακριβώς περίπου ότι έκανες εσύ. Στο τέλος έκανα το σωστό και έκοψα μόνος που τη γυψοσανιδα στο πλαι και στην εξοδο τοποθέτησα μαντεμενιο ταμπερ και έκτοτε το τζακι δουλεύει όπως πρέπει.
Μη χάνεις το χρόνο σου με αλλα ημίμετρα. Κάνε ότι πρέπει σωστα ώστε να ευχαριστηθείς το τζακι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149286 από alexopan
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Λιγο πολυ τις περίμενα αλλα παρόλο που δεν μου αρέσουν, οι προτάσεις σας ειναι οι σωστές...
Μαζι με τα έξοδα της γυψοσανίδας και του ταμπερ ομως πρεπει να υπολογίσω και τα έξοδα δικηγόρου γιατι το διαζύγιο δεν το γλιτώνω ....

Thanks anyway....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149308 από panosv
Καλημέρα alexpan.
Αν θες διάβασε εδώ να δεις που είχα το ίδιο πρόβλημα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58153&Itemid=384

Τώρα έχω ανοίξει ένα κομμάτι της γυψοσανίδας μπροστά για να περάσω καλύτερο τάμπερ και να κάνω καλύτερη σύνδεση με τη παλιά καμινάδα. Με τη δοκιμή που έκανα στο τελευταίο άνοιγμα και το τάμπερ που έβαλα είχε τεράστια διαφορά οπότε σίγουρα αξίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ