Tροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο την φουσκα ενεργειακου τζακιου με ικανη ροή

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163840 από degeor
@oxygen, εχεις ένα μέιλ;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163841 από oxygen

degeor έγραψε: @oxygen, εχεις ένα μέιλ;

hrcivic(παπακι)gmail.com

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163842 από oxygen
Μπορείτε να μου πειτε αν μπορω να καταργησω την εξοδο του αερα των βεντιλατερ προς τα σπιραλ που καταλήγουν στις περσιδες(να ταπωσω τις τρύπες) και να εχω εξαγωγη αερα μονο απο τις γρίλιες του τζακιου πανω απο τη πορτα? Θα εχω μειωμένη αποδοση η οχι? Με βολεύει αυτή η λυση για να μην ανοιγω τρύπες στη πορτα του θαλάμου και να προσπαθώ να ενωσω τις σωληνώσεις με τις περσιδες πανω στη πορτα.
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163843 από oxygen
Το εργο τελικα κοντεύει να τελειώσει. Έφτιαξα την <<θυριδα>> με πυραντοχη γυψοσανιδα,την χωρισα σε 2 κομματια ,ενισχυσα τα πλαισια και κολλησα πανω τη πετρα.Βαζοντας το 1ο κομματι ενωνω ανετα και τα σπιραλ των αεραγωγών στις περσιδες.
Τα στάδια που μου απομένουν ειναι
1ον: εξτρα μονωση πισω απο τις γυψοσανιδες της θυριδας με πλάκες ασβεστικου πυριτιου
2ον: αφαιρεση φλατζες απο τις καμινάδες inox μιας και μου λετε οτι δεν θα αντεξουν την θερμοκρασία . Θα βαλω μονο σφιγκτηρες.
3ον: αφαιρεση του πετροβάμβακα με τον οποιο τυλιξα τις καμιναδες στο παταρακι μεσα ,παλι βαση των υποδείξεων του κυριου Δημήτρη,και να τις αγκαλιασω με κεραμοβαμβακα..
Μετα θα ακολουθήσει αναμμα της εστίας για δοκιμη.
Ελπίζω βαση μετατροπων( ανοιγμα εισαγωγης αερα χαμηλα απο το χωρο εσωτερικά - κατασκευη παταριου- αριστη μονωση εσωτερικα παντου με πλακες ασβεστικου πυριτιου-σηκωμα εστιας για κυκλοφορία αερα) η εστία μου να αποδωσει το maximum των δυνατοτητων της εξασφαλιζοντας και την μακροζωία της.
Με Εναλλάκτη δεν ηθελα να μπλεξω φοβηθηκα αλλα στο μέλλον ισως ασχοληθω.
Ευχαριστώ το φόρουμ και ολους όσους συμμετέχουν-συμμετειχαν μοιραζοντας απλόχερα τις γνώσεις τους.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163863 από oxygen
Το έργο τελειωσε οριστικα. Το μονο που απομένει ειναι να γινει η δοκιμή την οποια ακομη δεν έκανα σε κανένα στάδιο. Ελπιζω ολα να πανε καλα

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164802 από oxygen
Λοιπον παιδιά η δοκιμες γινανε με απολυτη επιτυχες αποτέλεσμα αλλα με καποιες βασικές προσθετες βελτιωσεις. Η τρυπα στο θαλαμμο εσωτερικα του τζακιου στο πατο για εξωτερικο αερα καλυφθηκε με λαμα 5mm και την θεση της πηρε μια αλλη τρυπα φ100 που εκανα στη πλατη ωστε με σπιραλ να μπορεσω να δωσω εξωτερικο αερα με την μια απο τις 2 εξωτερικες παροχες που εχω. Με αυτο που εκανα πετυχα στο να οδηγησω απευθειας τον εξωτερικό αερα στον θαλλαμο για αναπλήρωση καθαρου αερα + οτι η εσωτερικη παροχη του δωματίου δεν έχει κανενα εμποδιο στο να κυκλοφορήσει μεσα στον ΘΕΡΜΟθαλλαμο για φυσικη ροη( πριν η μιση τρυπα εδινε και στο θαλαμμο του τζακιου). Τωρα ο ογκος του αερα απο τις περσιδες ειναι μεγαλυτερος και το τζακι δεν πιεζεται οταν το καιω full. Οι θερμοκρασίες σε full καυση με κλειστο κλαπετο και κλειστο αερα καυσης( συρταρακι σταχτης) : περσιδες βεντιλατερ σε χαμηλη ταχυτητα (για να μην κάνει θορυβο), 180°, περσιδα εκτονωσης :140°.. Αντιστοιχα σε normal φωτια εχω 140 και η αλλη 100. Κάποιοι θα πουν οτι ειναι υψηλες οι θερμοκρασίες αλλα αυτο δεν με καιει καθολου διοτι ουτε το τζακι ζοριζεται πια ( το καταλαβαινω απο τις διαστολες που επαψαν να ακούγονται ) ουτε ο θερμοθαλλαμος ετσι οπως τον εντυσα.. Ο θερμοστατης αντικατασταθηκε με τον charmeg vario air ο οποιος εχει μεγαλύτερο θερμοκρασιακο εύρος 250°.. Επισης δεν θυμαμαι αν το ανεφερα οτι το αισθητηριο το τοποθετησα πιο ψηλα πισω απο τη περσιδα..
Ενα προβλημα που ειχα με μαυριλα καπνιλα που νομιζα οτι ηταν λογω κοντυματος της καμιναδας ηταν τελικα απο τα ξυλακια εμποτισμενα προσαναμματα και βγαζαν κατι σαν πισσα.
Τελος να προσθεσω οτι ουτε μυρωδιες εχω ουτε τιποτα / και οτι η θυριδα μου ειναι απλα ζεστη και δεν φοβαμαι για παρατραγουδα.. Ολα λειτουργούν καλυτερα και απο αψογα. Ελπιζω με ολα οσα μετεφερα στο φορουμ και εγω με τη σειρα μου να εχω βοηθήσει η να βοηθηθει καποιος επανω στο θεμα..
Σας ευχαριστώ...........

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JIANG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ