Καυστήρας βιομάζας

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18356 από stratis 1

^silent_power^ έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: @^silent_power^

Είσαι άξεστος και αχάριστος.
Κατά την άποψη μου δεν θα έπρεπε να σου απαντά κανένας.



κανεις δεν ειναι τελειος!
και εσυ να μαθεις πως μιλας γιατι μπορεις οπως ειδες να απαντηθεις με τον ιδιο τροπο.

stratis αν θελεις δωσε μου το mail σου να σου στειλω εκει(επειδη εδω δεν προκειτε να ξαναγραψω) τι εγινε τελικα με την δοκιμη στον λεβητα πυρηνοξυλου μιας και ειμουν εκει μερικες μερες πριν.



Το e-mail ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Κοιτα ηταν μια κακη στιγμη του βιομαζιστη Μην τον παρεξηγης.Ειναι λιγο νευρικος αλλα κατα βαθος απο τα γραφομενα του δειχνει οτι ειναι ενταξει ανθρωπος.Θελει να μοιραζεται τις γνωσεις του.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε ολοι να ειμαστε τοσο ακριβεις στα πειραματα μας και στις διαπιστωσεις μας,οσο αυτος και αυτο ειναι που τον νευριαζει.
Γραψε εδω στο φορουμ για τη δοκιμη διοτι ενδιαφερει ολους μας .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ^silent_power^

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18367 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: @^silent_power^

Είσαι άξεστος και αχάριστος.
Κατά την άποψη μου δεν θα έπρεπε να σου απαντά κανένας.



κανεις δεν ειναι τελειος!
και εσυ να μαθεις πως μιλας γιατι μπορεις οπως ειδες να απαντηθεις με τον ιδιο τροπο.

stratis αν θελεις δωσε μου το mail σου να σου στειλω εκει(επειδη εδω δεν προκειτε να ξαναγραψω) τι εγινε τελικα με την δοκιμη στον λεβητα πυρηνοξυλου μιας και ειμουν εκει μερικες μερες πριν.



Το e-mail ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Κοιτα ηταν μια κακη στιγμη του βιομαζιστη Μην τον παρεξηγης.Ειναι λιγο νευρικος αλλα κατα βαθος απο τα γραφομενα του δειχνει οτι ειναι ενταξει ανθρωπος.Θελει να μοιραζεται τις γνωσεις του.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε ολοι να ειμαστε τοσο ακριβεις στα πειραματα μας και στις διαπιστωσεις μας,οσο αυτος και αυτο ειναι που τον νευριαζει.
Γραψε εδω στο φορουμ για τη δοκιμη διοτι ενδιαφερει ολους μας .



γεια σου κρητικε!
δεν πειραζει..οτι εγινε, εγινε!
το πως ειναι ο καθενας, ειναι δικαιομα του να ειναι οπως ειναι και οπως θελει αυτος!δυστηχως ή ευτηχως καθε πραξει μας, εχει και το αποτελεσμα της.
ειχα πολλες πληροφοριες να δωσω μετα απο την επισκεψη μου στον ανθρωπο με τον λεβητα πυρηνοξυλου μιας και ειχαμε μια διωρη κουβεντα με αυτον.(ειχε και τρεις λεβητες πυρηνοξυλου υπο κατασκευη, οποτε μπορεσα να δω και εκει μερικα πραγματα). ο λεβητας του, κατασκευη 15-20 χρονια πριν...δικης του σχεδιασης ειναι τυπου volcano(ηφαιστείου).τελικα ειδα απο κοντα πως ειναι οι volcano και τα πλεονεκτηματα τους.
μπραβο σου για την προσπαθεια να επαναφερεις την ηρεμια και την παλια ροη του τοπικ αλλα θα σταματησω να γραφω.
ξερω οτι ενδιαφερουν ολους οι πληροφοριες που ειχα να δωσω αλλα αυτο εδω θα ειναι το τελευταιο μου ποστ.
ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που μου δωσατε!
γεια σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27555 από stratis 1

stratis 1 έγραψε: ^silent_power^ εγραψε
στους απλους λεβητες(οχι τους βουλκανο που πρεσαρουν το τριμμα απο κατω σαν ηφαιστειο) δεν χρειαζεται δυο κοχλιες μιας και δεν ειναι τοσο επικυνδηνα τα πραγματα εκει αλλα ακομη δεν ξερουμε πως θα συμπεριφερθει στο τριμμα ο λεβητας τυπου πυρηνοξυλου.αλλα νομιζω ειναι το ιδιο πραγμα με τους βιομαζας μιας και οπως ειπαμε η διαφορα ειναι στο σιλο.

σημειωστε και μια πατεντα που σκεφτηκα: μπορουμε να κανουμε μια πολυ μικρη τρυπα στον σωληνα που εχει μεσα τον κοχλια και μεταφερει το τριμμα στον λεβητα και απο εκει να σταζει πανω στο τριμμα σταγονες απο τηγανολαδα και να ενισχυει την καυσιμη υλη και να την κανει πιο ευλεκτη για να αποδιδει καλητερα ο λεβητας οταν πρεπει να ζεστανει πιο γρηγορα το νερο.ετσι θα εχουμε μειωσει της καταναλωσης του τριμματος.

το τριτο σχεδιο δεν εχω καταλαβει ολη την λειτουργια του λεβητα αυτου.



Αν το τριμα πεφτει απο ψηλα το μισο δεν θα φτασει κατω και θα γεμισει μικροσωματιδια η γειτονια.
Αυτο θα το καταλαβης αν ριξεις μια χουφτα με το χερι πανω στην εστια.Μεχρι να παρει φωτια βγαζει καπνο,ενω οταν βγαινει απο κατω (το τριμα) ο καπνος καιγεται.
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΧΕΔΙΟ το ανεβασα για να καταλαβης πως λειτουργουν οι δυο κοχλιες.




Και μετα απο τοσους μηνες δες τον καινουργιο καυστηρα πριονιδι-πυρηνοξυλο με διπλο κοχλια σε μια δοκιμη σχεδον ετοιμο.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27574 από γιωργος
ευγε



Και μετα απο τοσους μηνες δες τον καινουργιο καυστηρα πριονιδι-πυρηνοξυλο με διπλο κοχλια σε μια δοκιμη σχεδον ετοιμο.
[/quote]
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratis 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69299 από stratis 1
και τωρα ετοιμος


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95048 από holztransport
καιει κ wood chips?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ