Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4851 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

navarxos έγραψε: οσο για την αγριοαγκιναρα, προμηθευτηκαμε σπορο απο ιταλια, την GARDO GIGANTE αν τη γραφω σωστα, την σπειραμε περυσι το φεβρουαριο, γιατι??? επειδη ειχε σπειρει αλλος παραγωγος τον σεπτεμβρη, φυτρωσαν μια χαρα, και με τα πρωτα κρυα, καηκε!!!! ειπαμε εχουμε βαρυ χειμωνα , παγωνιες, θα σπειρουμε τον φεβρουαριο, μαρτιο , επειδη εχει την δυνατοτητα η αγριοαγκιναρα να σπερνεται δυο φορες το χρονο!!! λοιπον τα σπειραμε φυτρωσαν και το καλοκαιρακι μολις εγιναν 5 ποντους, τελος, τωρα με τις πρωτες βροχες του οκτωβρη ξαναβγηκαν, γιναν παλι 5 ποντοι και ΠΑΛΙ παγωσαν!!!!! γιαυτο και εγω το καλοκαιρι που περασε μαζεψα σπορο απο αγριοαγκιναρα τοπικη, και θα κανω σπορες να δω τι θα γινει, με τα κεσεδακια, οπως καναμε στο σχολειο, τις φακες, τα ρεβυθια, τα φασολια, με νερο και βαμβακι,τα αποτελεσματα ειναι αρνητικα, γιατι ειπα και εγω θα ειναι κοιμωμενος ο σπορος , εβαλα και τα παραπανω και ολα φυτρωσαν !!!! για αυτο δεν καταλαβαινω!!!!


Γειά σου φίλε navarxe. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνετε εκεί πανω. Επειδή προγραμματίζω τον οκτώβριο να σπείρω δοκιμαστικά 22 στρέμματα αγριοαγκινάρα , θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις.
1. Η σπορά εγινε με πνευματική μηχανή, με αποστάσεις ομοιες του καλαμποκιού;
2. Ηταν προετοιμασμένο κατάλληλα το χωράφι (ψιλοχωματισμένο κτλ);
3. «Πατήθηκαν» οι σειρές μετά την σπορά;
4. Τι λίπανση χρησιμοποιήθηκε στην σπορά;
Η σπορά απ’ότι ξέρω γίνεται Οκτώβριο στα ξερικά χωράφια και Μάρτιο στα ποτιστικά.

Και μια ερώτηση για το TAARUP : (Εάν είναι παρόμοιο με το παρακάτω), δοκιμάσατε να μαζεψετε κομένα κλαδιά;
www.mascus.gr/Agriculture/Used-Wood-spli...images/mt7o7jdk.html

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4852 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59801

Το avatar του χρήστη γιωρυος

Όνομα
γιωργος
Εγγραφή
Oct 2011
Περιοχή
αθηνα
Μηνύματα
62

Προεπιλογή

δοχειο 20 λιτρον= πριονιδη ψιλο απο κορδελα η τριβειο και ροκανιδη απο ξεχοντριστηρα
δοχειο10 λιτρον= χαρτι εγω βαζω απο αλουμινια ευροπα τυλιγουν τισ βεργεσ απο αυτο και ειναι πολυ ευκολο να γινει χυλοσ και τσαμπα
δυο μερεσ τα αφηνουμε να μουλιασουν ξεχωριστα το χαρτι, βαζουμε το ανακατευτηρη για την κολα πλακιδιων και κανουμε χυλο το χαρτι
τοτεθα με θυμηθησ γιατι αυτο το χαρτι . μετα ριχνουμε το χαρτι στον καδο με το πριονιδη. ΟΤΑΝ ΠΡΕΣΑΡΟΥΜΕ ΜΠΡΙΚΕΤΕΣ ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ . * * * * * * * * * * * * * * * * * * ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΙΓΜΑ
ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΤΑΛΗ ΝΕΡΟΥ......
ειμαι ξυλουργος *ωρε κωστακη και ειναι τσαμπα τα πριονιδια
το χαρτι λειτουργη σαν κολα
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιωργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4854 από mavromatisk
Απαντήθηκε από mavromatisk στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Ναύαρχε,
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα ήθελα, αν θέλεις, λίγες επιπλέον πληροφορίες για τη λειτουργία της πρέσσας. Πως πρεσσάρονται οι μπριγκέττες; Σε σωλήνα ή σε καλούπι (ορθογώνιες); Το υλικό για συμπίεση ζεσταίνεται με κάποιο τρόπο; Έχω διαβάσει ότι η λιγνίνη για να μαλακώσει και να λειτουργήσει σαν κόλλα πρέπει να βρίσκεται σε θερμοκρασία 1500-1700C.
Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4861 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
η πρεσσα που φτιαξαμε ειναι υδραυλικη, πρεσσαρονται σε σωληνα, ξεκιναει περιπου φ140 και η μητρα ειναι φ90, με την πιεση που δεχονται γινεται η συγκοληση, για να ειμαστε ειλικρινεις για λογους οικονομικους δεν μετρησαμε ποση πιεση εξασκουμε, γελοιο ακουγετεαι αλλα ετσι ειναι, δεν θελαμε να μπουμε σε δανεια και αλλα, αυτο ειναι αλλη ιστορια θα εχουμε να τα λεμε!!!
παντως 10 ιπποι τριφασικος κινητηρας αν ειναι σκετο ξυλο υλικο ζοριζεται πολυ θελει μιξ με μαλακο υλικο!!!!!
σιγουρα με τετοιες πιεσεις γινετα συγκοληση!!!!
τωρα τα καλουπια που βγαζουμε ειναι στρογγυλα φ90 και μηνος 12 με 13 εκατοστα και βαρος γυρω στα 850 γραμ. αναλογα παντα με το υλικο!!!!
αυτο που εχει κανει ο γιωργος με το μουλιασμα το εκανα το καλοκαιρι, καταπληκτικες τις εκαψα μια χαρα, της αφηνα στη σομπα ολη νυχτα , και το πρωι ειχαν μεινει ακομη καρβουνα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4862 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
ναι με γκασπαρντο, οργωμα, καλιεργητης, σπορος , και λιπανση 20 κιλα το στρεμμα, φυτρωσαν αλλα....
επειτα οπως εγραψα, σπειραμε και οκτωβριο και φεβρουαριο, μετργσαμε και το πε χα του χωραφιου, ηταν οκ, ελαφρως οξινα, ηταν και παλαια σταροχωραφα!!!!
οχι με το TAARUP μονο καλαμποκιες ξερες ετσι,,βαμαβακιες, αγριοχορτα, σλαματα, αλλωστε για αυτο το πηραμε!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jose pelleto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4864 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
ναι αυτο ειναι!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ