Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167413 από xrysafis72
Παντα καπου εδω 'γυρω"θα ειμαι αν εχεις αλλες αποριες και προβληματα(βγαζω πελλετ απο 2012)!!!
αν θελει καλως κανεις και κρατας την ανωνυμια σου,απλος σε ρωτησα μηπω εισε στην περιοχη μου και μπορω να σε βοηθησω απο κοντα!!!
Υ.Γ καλα πατηματα να εχεις και χωρις αβαριες :cheer:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167416 από patentas85
καλημερα!! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου και για τις επομενες προκαταβολικα!! :)

ομως με προβληματισες χθες με την αποσταση ρολλερ μητρα!
πρεπει ν ασχοληθω να δω πως μπορω να τη ρυθμισω.

επισης γιατι τοσο χοντρο κοσκινο?? 8 χιλιστα τρυπα δεν θα μ βγαλει και κοματια 10 11 χιλιοστων μακρυα?? θα πατηθουν καλα αυτα??

ευχαριστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167417 από xrysafis72

patentas85 έγραψε: καλημερα!! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου και για τις επομενες προκαταβολικα!! :)

ομως με προβληματισες χθες με την αποσταση ρολλερ μητρα!
πρεπει ν ασχοληθω να δω πως μπορω να τη ρυθμισω.

επισης γιατι τοσο χοντρο κοσκινο?? 8 χιλιστα τρυπα δεν θα μ βγαλει και κοματια 10 11 χιλιοστων μακρυα?? θα πατηθουν καλα αυτα??

ευχαριστω!!

για την αποσταση ρολλερ μητρα ξεβιδωνης το κεντρικο παξιμαδι,βγαζεις την ροδελα γκροβερ και βγαζει ολοι την βαση με τα ρολλερ.στο κεντρικο αξονα κατω απο την βαση των ρολλερ θα βρεις αποστατικες ροδελλες αριθμησεως απο εκει αφαιρεις ροδελες για την επιθημιτη απο σταση πολλερ μητρας!!!
οσο ποιο μεγαλη κοκομετρια σε μαλακα υλικο απο τα 6 χιλιοστα που εχει η τρυπα των ρολλερ τοσο μεγαλυτερη τριβη υλικου με μητρα με αποτελεσμα ανεβασμα θερμοκρασια ωστε να ενεργοποιηθη η λιγνινη του ξυλου για καλυτερη συγκοληση του πελλετ

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167418 από Nasikas

ανεβασμα θερμοκρασια ωστε να ενεργοποιηθη η λιγνινη του ξυλου για καλυτερη συγκοληση του πελλετ

Βλέποντας το χρώμα του πέλλετ (ανοικτόχρωμο) - και δική μου υποψία είναι ότι δεν πιάνεις υψηλές θερμοκρασίες για να δράσει η λιγνίνη του ξύλου.

σημερα ξαναπατησα υλικο ριχνοντας λιγο ηλιελαιο μεσα,περιπου 3 λιτρα ανα 100+ κιλα.

Βελτιώθηκε καθόλου η κατάσταση ?
Αν όχι, δοκίμασε 1- 2% καλαμποκάλευρο


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167422 από patentas85
κατω απο τα ρολλερ? δεν ειχα δει κατι!! γιατι τα εβγαλα δυο φορες μαλιστα στην αρχη που τα γυαλιζα επειδη επρεπε να καθαρισω τη μητρα.τελος παντων θα το ξαναψαξω ομως!

δηλαδη το πριονιδι που εχω να μην το κοσκινιζω προς το παρον,γιατι δεν εχω σφυρομυλο,
αλλα να το ριχνω μεσα μαζι με τα ροκανιδια και κατι μικρες φλουδες,σε μεγεθος τσιπ, σωστα??
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by patentas85.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167423 από patentas85
φιλε nasika σημερα ξαναπατησα αλλα παλι τα ιδια,κατευσα κιαλλο την υγρασια 9 με 10 %,
δεν περιμενα αλλο δηλαδη.
θα ξαναπατησω αυριο χωρις το λαδι,να δω τι γινετε,και μετα θα βαλω καλαμποκι.
σπασμενο καλα ετσι? αλευρι δλδ,εχω σφυρομυλο 3 χιλιοστων που κανω γιαρμα για τις κοτες και βγαινει σαν αλευρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ