Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #232 από math_pro

winmbileguru έγραψε: Εαν εχεις εναν λεβητα βιομαζας μπορεις να καψεις ολα τα βιοκαυσιμα στην φυσικη τους μορφη.
Εαν εχεις εναν λεβητα πελλετ μπορεις να καψεις μονο πελλετ το οποιο πρεπει να εχει το ανωτερο 10% υγρασια. Αυτος ειναι ο μονος περιορισμος. Τωρα αν θα ειναι φτιαγμενο απο αγριοαγκιναρα, ξυλο, πυρηνοξυλο, τσοφλια, ή οτιδηποτε άλλο αυτο δεν έχει καμμία σημασια. Αρκει να έχει ξαναγραφω εως 10% υγρασια και μήκος 6 εως 8 χιλιοστα , αναλογα με το τι επιτρεπει ο κατασκευαστης του μηχανηματος.


Σε αυτο που χρωμάτισα μπλέ συμφωνω.
Η απορια μου εχει να κάνει περισσότερο με το πρώτο
Δηλ αν γεμίσω το σιλό ενός πυρηνολέβητα με ροκανίδι (οχι πριονίδι)δεν θα έχω κανένα πρόβλημα;
eggleze για σένα χτυπά η καμπάνα :lol:
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #240 από egglezos

math_pro έγραψε:

winmbileguru έγραψε: Εαν εχεις εναν λεβητα βιομαζας μπορεις να καψεις ολα τα βιοκαυσιμα στην φυσικη τους μορφη.
Εαν εχεις εναν λεβητα πελλετ μπορεις να καψεις μονο πελλετ το οποιο πρεπει να εχει το ανωτερο 10% υγρασια. Αυτος ειναι ο μονος περιορισμος. Τωρα αν θα ειναι φτιαγμενο απο αγριοαγκιναρα, ξυλο, πυρηνοξυλο, τσοφλια, ή οτιδηποτε άλλο αυτο δεν έχει καμμία σημασια. Αρκει να έχει ξαναγραφω εως 10% υγρασια και μήκος 6 εως 8 χιλιοστα , αναλογα με το τι επιτρεπει ο κατασκευαστης του μηχανηματος.


Σε αυτο που χρωμάτισα μπλέ συμφωνω.
Η απορια μου εχει να κάνει περισσότερο με το πρώτο
Δηλ αν γεμίσω το σιλό ενός πυρηνολέβητα με ροκανίδι (οχι πριονίδι)δεν θα έχω κανένα πρόβλημα;
eggleze για σένα χτυπά η καμπάνα :lol:


Ολα έχουν τους περιορισμούς τους: Ο λέβητας βιομάζας, ανάλογα την τροφοδοσία, θα κάψει περισσότερα καύσιμα αλλά όχι όλα...πχ, το πριονίδι δεν μπορεί να καεί μόνο του...ομοίως και το καλαμπόκι. Το ροκανίδι είναι βαρύ αλλά τότε, εξαρτάται από την μορφή του, το μέγεθος, κτλ, για να μπορεί να προωθηθεί σωστά μέσα στον λέβητα χωρίς να μας κόβει τα μοτέρ... θέλει πολύ δυνατά μοτέρ για να περάσει μέσα χωρίς να "μπουκώσει" ο κοχλίας. Αν περάσει θα καεί σωστά πάνω στην εστία (όσο πιο βαρύ είναι τόσο καλύτερα)

Ο λέβητας πέλλετ πάλι δεν μπορεί να καίει ότι θέλουμε: εντάξει η υγρασία, αλλά το πελλετ ξύλου έχει περιεκτικότητα στάχτης μέγιστο 1%, η πελλέτα αγριαγκινάρας 4-5, του πυρηνόξυλου πάνω από 5 κτλ...
π.χ. στον λέβητα Windhager κάυσης πελλέτας ξύλου με προδιαγραφές DIN Plus, άν βάλω πελλέτα αγριαγκινάρας τότε θα τον πάρω στο χέρι σύντομα. Τον δικό μου τον ΜΙΛΕ Π όμως όχι γιατί είναι κατασκευασμένος να καίει βρώμικα κάυσιμα (βλέπε πυρηνόξυλο)...μπορεί να μήν βγάζει ΤΟΝ υψηλό βαθμό απόδοσης, αλλά έχει αυτή την ευελιξία.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #245 από math_pro

egglezos έγραψε: Ολα έχουν τους περιορισμούς τους: Ο λέβητας βιομάζας, ανάλογα την τροφοδοσία, θα κάψει περισσότερα καύσιμα αλλά όχι όλα...πχ, το πριονίδι δεν μπορεί να καεί μόνο του...ομοίως και το καλαμπόκι. Το ροκανίδι είναι βαρύ αλλά τότε, εξαρτάται από την μορφή του, το μέγεθος, κτλ, για να μπορεί να προωθηθεί σωστά μέσα στον λέβητα χωρίς να μας κόβει τα μοτέρ... θέλει πολύ δυνατά μοτέρ για να περάσει μέσα χωρίς να "μπουκώσει" ο κοχλίας. Αν περάσει θα καεί σωστά πάνω στην εστία (όσο πιο βαρύ είναι τόσο καλύτερα)

Ο λέβητας πέλλετ πάλι δεν μπορεί να καίει ότι θέλουμε: εντάξει η υγρασία, αλλά το πελλετ ξύλου έχει περιεκτικότητα στάχτης μέγιστο 1%, η πελλέτα αγριαγκινάρας 4-5, του πυρηνόξυλου πάνω από 5 κτλ...
π.χ. στον λέβητα Windhager κάυσης πελλέτας ξύλου με προδιαγραφές DIN Plus, άν βάλω πελλέτα αγριαγκινάρας τότε θα τον πάρω στο χέρι σύντομα. Τον δικό μου τον ΜΙΛΕ Π όμως όχι γιατί είναι κατασκευασμένος να καίει βρώμικα κάυσιμα (βλέπε πυρηνόξυλο)...μπορεί να μήν βγάζει ΤΟΝ υψηλό βαθμό απόδοσης, αλλά έχει αυτή την ευελιξία.


Οπότε να υποθέσω οτι ο λέβητας σου για το πυρηνόξυλο θα λειτουργήσει "καλλίτερα" απο τον επίσης δικό σου για πελλέτα αν τον τροφοδοτήσω με πελλέτα απο πριονίδι(σε μιγμα με πυρήνα),αγριοαγκινάρα πυρηνόξυλο ,η οτι αλλο εν πάσει περιπτώσει μου τύχει;
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by math_pro.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #247 από egglezos

math_pro έγραψε: [
Οπότε να υποθέσω οτι ο λέβητας σου για το πυρηνόξυλο θα λειτουργήσει "καλλίτερα" απο τον επίσης δικό σου για πελλέτα αν τον τροφοδοτήσω με πελλέτα απο πριονίδι(σε μιγμα με πυρήνα),αγριοαγκινάρα πυρηνόξυλο ,η οτι αλλο εν πάσει περιπτώσει μου τύχει;


σωστά. Ο λέβητας πελλέτας συνήθως είναι πιο "λεπτεπίλεπτος" από τον γενικά βιομάζας.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miros

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #467 από math_pro

egglezos έγραψε: Το ροκανίδι είναι βαρύ αλλά τότε, εξαρτάται από την μορφή του, το μέγεθος, κτλ, για να μπορεί να προωθηθεί σωστά μέσα στον λέβητα χωρίς να μας κόβει τα μοτέρ... θέλει πολύ δυνατά μοτέρ για να περάσει μέσα χωρίς να "μπουκώσει" ο κοχλίας. Αν περάσει θα καεί σωστά πάνω στην εστία (όσο πιο βαρύ είναι τόσο καλύτερα)


Αν λοιπόν εχω ενα θρυμματιστη σαν και αυτον του antisaki πόσο πιο δυνατο μοτέρ θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί απο αυτό που τοποθετείς τώρα (και με τι επι πλέον κόστος)ωστε να αποφύγω την πελλετοποίηση και να χρησιμοποιώ το θρύμμα ως έχει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #660 από Θανοςκ04
τι παθαμε εδω ; δεν εχουμε καμια μετρηση καταναλωσης ; για να την σχολιασουμε και αυτοι που βαλει τωρα λεβητες αν εχουν βαλειι να μας πουν εντυπωσεις ή να μας πουν τι ρυθμισεις εχουν κανει για να τις κανουμε και εμεις αν ειναι καλες. :woohoo: :woohoo: ;)
δεν ξερω αν το εχω ξανα αναφερει εγω εχω καταναλωση 48 ωρες 143 κιλα για δυο σπιτια 130 τμ και 80 τμ και ενα 180 λιτρα ηλιακο, θα βαλω και αλλες γιατι πειραματιζομαι συνεχεια με τα χρονικα :evil:
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Θανοςκ04.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": winmbileguru

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ