Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6946 από stratis 1

mastoras έγραψε: Να ρωτήσω κάτι.

Πυρηνόξυλο είναι εκείνη η λάσπη που βγαίνει από το ελαιοτριβείο όταν φτιάχνουμε λάδι τις ελιές μας ? :huh:




Αυτο που λες ειναι η πυρηνα. Μετα τη μεταφερουν στο πυρηνελαιουργειο της αφαιρουν την υγρασια και με εξανιο παιρνουν το λαδι(πυρηνελαιο).Οτι απομενει ειναι το πυρηνοξυλο που ειναι παραπροιον,το πουλανε χυμα η σε τσουβαλια .Εχει περιπου 10% υγρασια και 3000-3200 θερμιδες ανα κιλο
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6957 από kostas1
Μπορείτε να δώσετε μερικές πληροφορίες για την καυση του πηρύνα?Μυρίζει η καυση του,η αποθήκευση κατανάλωση σε σχέση με πέλλετ και τιμές?Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6971 από stratis 1

kostas1 έγραψε: Μπορείτε να δώσετε μερικές πληροφορίες για την καυση του πηρύνα?Μυρίζει η καυση του,η αποθήκευση κατανάλωση σε σχέση με πέλλετ και τιμές?Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ.



Το πυρηνοξυλο μυριζει υποφερτα μια συνηθεια ειναι.Δεν προτεινω τη χρηση του για μεσα στη πολη.Οι γειτονες μπορει να παραπονεθουν Εαν το σπιτι ειναι πιο εξω και εισαι σε ελαιοπαραγωγικη περιοχη στο προτεινω ανεπιφυλακτα λογω τιμης!!!!!Ο τονος 70-80 ευρο
Υπαρχει και το<<ξυλο>> που εχει υποστει διαδικασια αφαιρεσης του μαλακου μερους της ελιας,(παει για ζωοτροφη)και εχει μεινει ΜΟΝΟ το κουκουτσι.αυτο ειναι καλλυτερο και δεν μυριζει πολυ.Κανει 107 ευρω ο τονος
Η σχεση με πετρελαιο ειναι 3 προς 1.Σαν να αγοραζεις 1 τονο πετρελαιο με 80 επι 3 = 240 ΕΥΡΟ .
η 107 επι 3 = 321ευρο

το πελλετ με 270 ευρο και βαλε σε σχεση με το πετρελαιο 2.2 προς 1 ειναι σαν αγοραζεις 1 τονο πετρελαιο με 594 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7534 από jnet

PARANOIA έγραψε:

kostas1 έγραψε: Μπορείτε να δώσετε μερικές πληροφορίες για την καυση του πηρύνα?Μυρίζει η καυση του,η αποθήκευση κατανάλωση σε σχέση με πέλλετ και τιμές?Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ.


Όταν πάμε τις ελιές στο λιοτρίβι, παίρνουμε εμείς το λάδι και το λιοτρίβι όλα τα υπόλοιπα.

Τα υπόλοιπα είναι : το ξύλο από το κουκούτσι της ελιάς, η φλούδα της ελιάς, το νερό που περιέχει η ελιά, η σάρκα της, δηλ. το <<το ψωμί>> της, καθώς επίσης και φύλα, ίσως και μικρά κλαδάκια που δεν μπόρεσε το μηχάνημα να παρακρατήσει πριν γίνει η έκθλιψη, όπως επίσης και κάποια κιλά χώμα που αναπόφευκτα υπάρχει μέσα στα τσουβάλια, η υπό μορφής σκόνης αν μαζέψουμε τις ελιές με καλό καιρό, η υπό μορφής λάσπης όταν τις μαζεύουμε με βροχή, η μετά από βροχή.

Τα <<υπόλοιπα>> λοιπόν, το ελαιοτριβείο τα πουλάει στο πυρηνελουργείο με μία συμβολική τιμή και αυτό με την σειρά του τα επεξεργάζεται με χημικό τρόπο, έτσι ώστε να γίνεται η παρακράτηση του ελάχιστου αυτού λαδιού που εμπεριέχεται στα υπολείμματα. Στην συνέχεια αφού το εργοστάσιο πάρει το πυρηνέλαιο, τα υπολείμματα τα πουλάει σε μας υπό μορφής <<ποιότητος>> με σκοπό (αποκλειστικά και μόνο) το κέρδος !!!

Η χαμηλότερη ποιότητα (αυτή που παίρνω κι εγώ αφού το θηριάκι μου έχει αποκτήσει σχέση εξάρτησης με τα βρώμικα καύσιμα)είναι τα υπολείμματα (εφ΄εξής προϊόν)που βγαίνουν ως έχουν και μου τα φορτώνει ο φορτωτής χύμα στην πλατφόρμα του τρακτέρ μου. Η τιμή του σήμερα (5-2-2012) είναι 80 ευρώ ο τόνος. Μαζί με το Φ.Π.Α. 13% φθάνει τα 90,40 ευρώ ο τόνος.

Η αμέσως επόμενη καλύτερη ποιότητα είναι η εξής: Τα υπολείμματα μέσω κοχλία ... τα τσουβαλιάζουν δύο Ινδοί. Αμέσως η ποιότητα ανεβαίνει, καθώς επίσης και η τιμή του στα 100 ευρώ + Φ.Π.Α., φθάνουμε λοιπόν στα 113,00 ευρώ ο τόνος.

Η τρίτη ποιότητα (και η καλύτερη)είναι το κοσκινισμένο πυρηνόξυλο. Αφού ξεπεράσει τους Ινδούς, το προϊόν κοσκινίζεται σε κόσκινο και αμέσως μετά περνάει από αεροκυκλώνα ώστε να μην περιέχει πετραδάκια, φύλα, συσσωματώματα, σκόνη και οτιδήποτε άλλο (το κατά δύναμιν) εκτός από καθαρό ξύλο κουκουτσιού ελιάς. Συσκευάζεται σε τσουβάλια των 25 κιλών περίπου και η τιμή του βέβαια εκτοξεύεται στα 130 + Φ.Π.Α. δηλ. 146,90 ευρώ ο τόνος.

Η αμέσως επόμενη ποιότητα είναι το pellet από πυρηνόξυλο. Το προϊόν που βγαίνει αμέσως από το πυρηνελουργείο (όπως το παίρνω κι εγώ), μαζί με όποια υπολείμματα (φαντάζομαι) από την τρίτη ποιότητα κατευθύνονται σε θηριώδη πρέσα (200 ίππων έχω ακούσει)όπου και βγαίνει το <<απόλυτο>> προϊόν. Η τιμή του: 200 ευρώ + Φ.Π.Α.=226,00 ευρώ ο τόνος.

Επίσης υπάρχει και το καθαρό κουκούτσι ελιάς (άσπαστο-ολόκληρο) το οποίο είναι καταπληκτικό. (το έχω δοκιμάσει όπως και όλα τα προηγούμενα <<προϊόντα>>).

Το πυρηνόξυλο λοιπόν είναι η φθηνότερη λύση, μακράν του δεύτερου pellet η έστω και του ξύλου(αν το αγοράζεις).Όσο για το αν μυρίζει η καύση του ... κατηγορηματικά ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ. Το πετρέλαιο όταν καίγεται μυρίζει, το ξύλο τα ίδια ... το πυρηνόξυλο ΟΧΙ.

Η αποθήκευση του γίνεται σε τσουβάλια αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος, η χύμα αν υπάρχει χώρος και ...χρήμα !!! www.nsamaras.gr/default.aspx?tab=page&CatID=9&ContentID=23 προσωπικά, έχω ένα σιλό 1000 lt και το γεμίζω όοοοοοποτε αδειάζει!!! ενδεικτικά απο 10 Οκτωβρίου το ξαναγέμισα στις 20 Νοεμβρίου. τώρα με τις παγωνιές(-6 και -8 την νύχτα)το γεμίζω κάθε 10-15 ίσως και παραπάνω ημέρες.

Αν μου έλεγε κάποιος πως μπορώ να βάλω φωτογραφίες ... θα έβαζα.

Γενικά, για δύο σπίτια (πάνω και κάτω 195 τ.μ.) με αυξημένες σε θέρμανση απαιτήσεις των γερόντων γονιών μου (23c μέρα-νύχτα) και κατασκευή του ΄80, χωρίς καμία εξωτερική μόνωση και ταράτσα και ο λέβητας να είναι 18 μέτρα μακρυά από το σπίτι!!! μονωμένες σωληνώσεις (μέχρι το σπίτι) μόνο με αρμαφλέξ !!!!!!! και πανταχόθεν ελεύθερο στις ορέξεις των διαφόρων ανέμων, καίω από αρχές Οκτωβρίου έως αρχές Μαΐου περίπου 9 με 12 τόνους πυρηνόξυλο ανάλογα με τον χειμώνα.

Υ.Γ. Οι τιμές των ανωτέρω προϊόντων είναι από την "ΕΛΑΙΟΥΡΓΙΚΗ ΒΟΙΩΤΙΑΣ Α.Ε.Β.Ε." www.xo.gr/profile/profile-907356797/el/


To παραπάνω μεταφέρεται σε νέο θέμα εξαιτίας του πολύ καλου περιεχομένου του
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=6991&Itemid=53#6991

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9989 από ΠΑΚΟ

egglezos έγραψε:

kiourkas έγραψε: Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή το πετρέλαιο αρχίζει να μην συμφέρει, σκέφτομαι να βάλω εναν λέβητα που να καίει πυρήνα αλλά δεν ξέρω ποιόν.
Διάβασα ολες τις απόψεις αλλά κανείς δεν αναφέρει τη μάρκα του λέβητα. Ειμαι ανάμεσα στον thermostahl Bioplex 69kw kai Samara Μιλε Π65 για περίπου 230τμ 2 ορόφων.
Φιλος μου που έχει βάλει τον 65 για σπίτι 120 τμ έχει κατανάλωση 12ωρης λειτουργίας με νερά θερμοστάτη 55 βαθμούς και θερμοκρασία χώρου 20 περιπου κιλά, που κρίνω πολύ λογική. Βέβαια στου Σαμαρα δεν ξέρω, το μοτεράκι που δίνει πυρήνα σταματά μόνο με το θερμοστάτη νερών του λέβητα και δεν έχει κανένα χρονικό. Αν καποιος έχει Thermostahl να μας δώσει μια ιδέα για τις καταναλώσεις του και αν δουλεύει με χρονικό. Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ


κατ'αρχάς για δικό μου λέβητα, 65000 θερμίδες για 230 τετραγωνικά είναι τεράστιος...

δευτερόν, γιατί θέλετε το χρονικό? Τι θα σας προσφέρει παραπάνω?


Μη δείρεις, μπορεί να λέω και χαζομάρα, νομίζω το θέλει για να διατηρεί φλόγα και να μη χρειάζεται έναυση μετά από 2-3 ημέρες που δεν θα λειτουργήσει..

Το inverter που δίνεις extra, Νίκο, τι προσφέρει?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΠΑΚΟ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #10457 από kakos
Πως ανέφερα και σε άλλο νήμα ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουμε εντυπώσεις σχετικά με άλλα είδη βιομάζας (πυρηνοξυλο, καλαμπόκι, σιτάρι κλπ). Μπορούμε να αναφερθούμε σε τιμές, προμηθευτές, διάφορα χαρακτηριστικά που θα διευκολύνουν τις αποφάσεις μας, ρυθμίσεις καυστήρων και άλλες χρήσιμες εντυπώσεις.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ