Αγριαγκινάρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23897 από thanospap

dimosmav έγραψε: Διαβάζοντας τον αρχικό συλλογισμό μου προφανώς καταλαβαίνεις την άποψή μου γύρω από την καλλιέργεια του φυτού. Αν είναι ξηρικά χωράφια μπορείς να το ρισκάρεις αν είναι ποτιστικά υπάρχουν καλύτερες λύσεις.
Για εργοστάσιο παραγωγής πέλλετ από αγριαγκινάρα θα σου παραθέσω την άποψη ενός ιδιοκτήτη τέτοιου, "γιατί να σε πληρώσω για να πάρω την αγριαγκινάρα σου αφού μπορώ να βρω άφθονη βιομάζα δωρεάν(π.χ. κλαδέματα, καλαμποκιές, βαμβακιές κ.α.) και να φτιάξω πέλλετ"
Προς το παρόν είναι δύσκολη η διάθεσή της σε εργοστάσια για πέλλετ εκτός κι αν κάποιος γνωρίζει ένα, το οποίο να φτιάχνει πέλλετ από αγριαγκινάρα, τότε ας παραθέσει πληροφορίες.

τα χωραφια ναι ειναι ξηρικα.Ισως ο ηλιανθος θα ηταν η καλυτερη επόμενη λυση με ολα
αυτα που παραθετεις.Αν και εχω ακουσει οτι αγοραζουν αγριαγκιναρα και οι βιομηχανιες
παραγωγης ζωωτροφων με περιπου 40 ε τον τονο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23931 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα
Αύριο πιθανόν να κόψω τη δικιά μου. Αφού δεθεί και ζυγιστεί σε λίγες μέρες θα μπορώ να πω και απόδοση. Πάντως μέχρι στιγμής η απόδοση σε άλλα χωράφια δεν είναι αυτή που περίμεναν. Όπως και να 'χει δεν αξίζει(κατά τη γνώμη μου) μέχρι στιγμής να δεσμεύσεις ένα χωράφι με ένα ζιζάνιο που θα σου φέρει έστω και 40 Ε (δεν γνωρίζω αν έχεις αφαιρέσει έξοδα για συλλογή,μεταφορά)αν υπολογίσουμε στην καλύτερη περίπτωση απόδοση 1τον/στρ.
Ίδωμεν ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thanospap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32083 από Alexkaras
Απαντήθηκε από Alexkaras στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα
Για να καταληξουμε καπου...Απο οτι καταλαβα αγριαγκιναρα μονο σε ξερικα χωραφια...Εχω ενα χωραφι με ελιες και ακριβως διπλα καλαμια.Τι να κανω?Να ξεριζωσο τις ελιες και να αφησω το καλαμι να μπει στο χωραφι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33326 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα



Ώρα 4 απογευματινή




Το τέλος της 3 ώρες μετά.
Όπως είναι φανερό μετά από 2 χρόνια ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Κομμένη και παρατημένη στο χωράφι η βιομάζα(όχι μόνο στο δικό μου), αδιαφορία και αδυναμία από την εν λόγω εταιρεία και το τέλος ήταν ζήτημα χρόνου.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimosmav.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80566 από lam

dimosmav έγραψε: Διαβάζοντας τον αρχικό συλλογισμό μου προφανώς καταλαβαίνεις την άποψή μου γύρω από την καλλιέργεια του φυτού. Αν είναι ξηρικά χωράφια μπορείς να το ρισκάρεις αν είναι ποτιστικά υπάρχουν καλύτερες λύσεις.
Για εργοστάσιο παραγωγής πέλλετ από αγριαγκινάρα θα σου παραθέσω την άποψη ενός ιδιοκτήτη τέτοιου, "γιατί να σε πληρώσω για να πάρω την αγριαγκινάρα σου αφού μπορώ να βρω άφθονη βιομάζα δωρεάν(π.χ. κλαδέματα, καλαμποκιές, βαμβακιές κ.α.) και να φτιάξω πέλλετ"
Προς το παρόν είναι δύσκολη η διάθεσή της σε εργοστάσια για πέλλετ εκτός κι αν κάποιος γνωρίζει ένα, το οποίο να φτιάχνει πέλλετ από αγριαγκινάρα, τότε ας παραθέσει πληροφορίες.


Δημο καλησπερα. Σου παραθετω το e-mail μου για να μου στειλεις καποιο τηλεφωνο σου για να επικοινωνησω μαζι σου αμεσα σχετικα με την αγριαγκιναρα που εβαλες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Eπισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν 2-3 τονοι μαζεμενης αγριαγκιναρας που εχει κοπει την περσινη σαιζον για να αγορασω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80654 από Moschalis
Πριν απο 3 μήνες περίπου δοκιμάσαμε σπόρο αγριοαγκινάρας σε σόμπα πέλλετ. Τα αποτελέσματα, δείτε τα μόνοι σας.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ