Περί πυρηνόξυλου...

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103483 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

vag1234 έγραψε: Ποιός είπε ότι δεν το καίνε οι λέβητες μας?? Το καίνε μια χαρά.. Απλά θέλουν παραπάνω καθάρισμα και συχνότερη απομάκρυνση στάχτης. Πέρα ότι το πυρηνόξυλο τείνει να ξεπεράσει τα 150€/τον..και αν πέσεις σε κανένα μάπα υλικό όπως έπεσα εγώ πέρσι την έκατσες..

Επίσης η μυρωδιά του πυρηνόξυλου μερικές φορές είναι λίγο ενοχλητική..


Δηλαδή θέλουν καθάρισμα περισσότερο από μία φορά τον μήνα και απομάκρυνση στάχτης περισσότερο από μία φορά κάθε 3 μέρες?

Μυρίζει πράγματι στην αποθήκευση, όχι στην καύση.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103485 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
ανάλογα.. αν εχει παραπάνω υγρασία και εχει ζυμωθεί το σαρκώδες μέρος της ελιάς μυρίζει και κατά την καύση.. επίσης το πυρηνοξυλο επειδή ειναι σαν σκονη τραβάει σαν μαγνήτης την υγρασία, αντίθετα με το πελλετ που λογω συμπίεσης γίνετε πιο δύσκολο στο να πάρει υγρασία. Για έμενα αυτό το καύσιμο (πυρηνοξυλο) είναι ακατάλληλο για χρήση μεσα στην πολη και επίσης και λογο τιμής δεν νομίζω οτι συμφέρει πλεον..

Πήρα πελλετ απο κουκούτσι ελιας και πεύκο αλλα καμια σχέση στην μυρωδιά οταν καιγετε σε σχέση με του πυρηνοξυλου

προτείνω να αλλαχτεί το θεμα σε συζήτηση για πηρηνοξυλο, η να ενσωματωθεί αλλού, καθως ειναι offtopic πλεον και εγω μάλλον θα το καψω τελικα απο το να το πετάξω. ;)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103487 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

egglezos έγραψε:

vag1234 έγραψε: Ποιός είπε ότι δεν το καίνε οι λέβητες μας?? Το καίνε μια χαρά.. Απλά θέλουν παραπάνω καθάρισμα και συχνότερη απομάκρυνση στάχτης. Πέρα ότι το πυρηνόξυλο τείνει να ξεπεράσει τα 150€/τον..και αν πέσεις σε κανένα μάπα υλικό όπως έπεσα εγώ πέρσι την έκατσες..

Επίσης η μυρωδιά του πυρηνόξυλου μερικές φορές είναι λίγο ενοχλητική..


Δηλαδή θέλουν καθάρισμα περισσότερο από μία φορά τον μήνα και απομάκρυνση στάχτης περισσότερο από μία φορά κάθε 3 μέρες?

Μυρίζει πράγματι στην αποθήκευση, όχι στην καύση.


Κε Σαμαρά επείδή θέλετε να οδηγήσετε την κουβέντα αλλού θα σας απαντήσω. Με το πυρηνόξυλο μία φορά την εβδομάδα καθαρισμό για 1,5 ώρα και απομάκρυνση τέφρας καθε 3-4 ημέρες. Με το μάπα πυρηνόξυλο απομάκρυνση στάχτης κάθε 2 ημέρες. Αν είχα χρήματα να αγοράσω τον λέβητα σας θα αγόραζα κάτι άλλο, με παραπάνω αυτοματισμούς και καύση πελλετ π.χ. τον thermostahl που τον προτιμώ ή τον fuzzy logik που ήταν ο μεγάλος μου έρωτας... Με το πέλλετ η απομάκρυνση στάχτης είναι σχεδόν 1 φορά την εβδομάδα (χωρίς όμως να έχει γεμίσει το Τασάκι συνήθως) και ένας εύκολος καθαρισμός κάθε 12-14 ημέρες.

Η αλήθεια, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πως το πυρηνόξυλο είναι ένα δύσκολο υλικό, με μεγάλη πιθανότητα να φας 'φόλα' και δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι αν το αγοράζεις >100€/τον. Επίσης έχει μεγάλες συγκεντρώσεις σε μικροσωματίδια στα καυσαέρια που δεν βοηθάνε περιβαλλοντικά (το είδαμε στα απλωμένα ρούχα της ταράτσας)..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103500 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

vag1234 έγραψε: Κε Σαμαρά επείδή θέλετε να οδηγήσετε την κουβέντα αλλού θα σας απαντήσω. Με το πυρηνόξυλο μία φορά την εβδομάδα καθαρισμό για 1,5 ώρα και απομάκρυνση τέφρας καθε 3-4 ημέρες. Με το μάπα πυρηνόξυλο απομάκρυνση στάχτης κάθε 2 ημέρες. Αν είχα χρήματα να αγοράσω τον λέβητα σας θα αγόραζα κάτι άλλο, με παραπάνω αυτοματισμούς και καύση πελλετ π.χ. τον thermostahl που τον προτιμώ ή τον fuzzy logik που ήταν ο μεγάλος μου έρωτας... Με το πέλλετ η απομάκρυνση στάχτης είναι σχεδόν 1 φορά την εβδομάδα (χωρίς όμως να έχει γεμίσει το Τασάκι συνήθως) και ένας εύκολος καθαρισμός κάθε 12-14 ημέρες.

Η αλήθεια, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι πως το πυρηνόξυλο είναι ένα δύσκολο υλικό, με μεγάλη πιθανότητα να φας 'φόλα' και δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι αν το αγοράζεις >100€/τον. Επίσης έχει μεγάλες συγκεντρώσεις σε μικροσωματίδια στα καυσαέρια που δεν βοηθάνε περιβαλλοντικά (το είδαμε στα απλωμένα ρούχα της ταράτσας)..


Σας εύχομαι να αποκτήσετε τόσα λεφτά που να μπορείτε να αγοράσετε όποιο μηχάνημα τραβάει η καρδιά σας. Δεν σας ζήτησα να πάρετε λέβητα μου, το μόνο που ζήτησα είναι μου πείτε άν ξέρατε τί να περιμένετε από τον λέβητα σας όταν τον αγοράσετε και τί πράγματι συναντήσατε...

Όσο για τους λέβητες που θα αγοράζατε, εκεί επικεντρώνουμε και εμείς τις προσπάθειες βελτίωσης μας: να φτιάξουμε έναν λέβητα με όμορφα καλύμματα και εντυπωσιακά ηλεκτρονικά. Ευτυχώς, την ουσία την έχουμε...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103503 από creta pellet
Απαντήθηκε από creta pellet στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
καλησπερα Διονύσιος
αν σε ενδιαφερει να αλλαξεις το πυρινοξυλο με πελλετ μπορουμε να το συζητησουμε .το πελλετ το δικο μας εχει 40% παραπανω αποδοση απο το πυρηνοξυλο . αν σε ενδιαφερει στειλε μας ενα μυνημα στη creta pellet και θα επικοινωνησουμε μαζι σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #103512 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

creta pellet έγραψε: καλησπερα Διονύσιος
αν σε ενδιαφερει να αλλαξεις το πυρινοξυλο με πελλετ μπορουμε να το συζητησουμε .το πελλετ το δικο μας εχει 40% παραπανω αποδοση απο το πυρηνοξυλο . αν σε ενδιαφερει στειλε μας ενα μυνημα στη creta pellet και θα επικοινωνησουμε μαζι σας.


Χμμμ... τελικά θα κάνετε πέλλετ από πυρηνόξυλο; Ή εμπορεύεστε και πυρηνόξυλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ