Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115507 από liakjim
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΜετά από τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με γνωστό προμηθευτή (εκ Μαλακάσας) για τιμές μπρικετών και αφού του είπα ότι έιμαι μέλος του forum , εκείνος μου έδωσε μια ποσότητα από 2 διαφορετικούς τύπους μπρικέτας (10Kg/τύπο) για δοκιμή και εξαγωγή συμπερασμάτων.

Επίσης έχω πάρει ένα ακόμα τύπο μπρικέτας απο 2ο γνωστό προμηθευτή (παράδρομος Αθηνών Λαμίας).
Τέλος στο σπίτι έχω 3 ειδών καυσόξυλα , όλα πολύ χαμηλής υγρασίας (δεν ξέρω ακριβώς) και συγκεκριμένα ελιά , οξιά και δρύ.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αξιολογήσω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά τις μπρικέτες και να τις συγκρίνω και μεταξύ τους αλλά και με καυσόξυλα ώστε να διαπιστώσω ποια λύση είναι η προτιμότερη.

Με προβληματίζει αφενώς και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω αλλά και όλες αυτές οι τυχαίοι παράμετροι που φοβάμαι θα μου αλλοιώσουν τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα ρωτώ τα εξής :
1. Κάθε φορά να ξεκινώ την αφή με το εκάστοτε ζυγισμένο καύσιμο και να μετρώ παραμέτρους (διάρκεια , φλόγα , θερμοκρασία εξαγωγής στην περσίδα κτλ) ή να έχω από πριν την εστία προθερμαμένη (αν και δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα πετύχω κάθε φορά την ίδια προθέρμανση).
2. Ποιοί παράγοντες είναι πιό σημαντικοί?
α. Διάρκεια?
β. Φλόγα?
γ. Απόδοση?
3. Να εξασφαλίσω τις ίδιες κάθε φορά συνθήκες? (θερμοκρασία μέσα /έξω πχ ) ή αρκεί το ΔΤ?

Ως όργανα μέτρησης έχω τα εξής:
α.
β.

Αυτό που σκέφτομαι ώς μεθοδολογία είναι εξής:
1.Κάθε φορά να σημειώνω αρχικές συνθήκες θερμοκρασίας (μέσα/έξω).
2. Να προσπαθήσω οι δοκιμές να γίνουν σε ημέρες με όσο το δυνατόν κοντινές αρχικές συνθήκες.
3. Η εστία πάντα σβηστή.
4. Αφή εστίας με 10Kg καυσίμου από κάθε έιδος.
5. Μέτρηση 3 παραμέτρων .
α. Θερμοκρασία μαύρου χάλυβα με το πιστόλι.
β. Θερμοκρασία περσίδας εξαγωγής.
γ. Μεταβολή θερμοκρασίας στον χώρο.
δ. Καταγραφή χρόνου όπου θα έχω την μέγιστη ανωτέρα τιμή ώστε να γίνουν καμπύλες θερμοκρασίας-χρόνου.

Κάθε ιδέα / παρατήρηση ευσπρόδεκτη.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115546 από dimlyk
αυτο που μπορω ν σκεφτω ειναι
θερμοκρασια αερα εισαγωγης
θερμοκρασια αερα εξαγωγης
σε ενδιαφερει το ΔΤ εδω
διαρκεια καυσης
τελικη θερμοκρασια του χωρου αν θες αλλα αυτη επηρεαζεται απο πολλα

μπορεις να κανεις 2 δοκιμες
μια με τον αερα τερμα ανοιχτο
και μια μισο η κατι αλλο αλλα σταθερα και στις 2 δοκιμες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127359 από liakjim
Πώς το λένε στις τανίες? Teaser νομίζω (οκ ξέρω).

Οι μετρήσεις έχουν ξεκινήσει .

Και ένα μικρό δείγμα :
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!


Η συνέχεια στις οθόνες σας... :P

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127366 από dimlyk
το IR τι ειναι ?...μπριγκετες υπερυθρης θερμανσης ? :P
κρατησε 3 ωρες η μπριγκετα ?... και δεν λες και στον κοσμο ποια ειναι αυτη???/

περα απ την πλακα ,,,ελπιζω να θυμασαι να αφαιρεις την θερμοκρασια αερα εισαγωγης αν σ ενδιαφερουν τα συγκριτικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127385 από Nasikas
Επι δεκα χρονια έχω καψει δεκαδες ειδη μπριγκετων και σε ασφαλες συμπέρασμα δεν μπορεσα ποτε να καταλήξω.

Το μονο που μετραω πια ειναι η υγρασια. {Και το ειδος του ξυλου, που συνηθως αναγνωριζω εμπειρικα μονον}
Όχι ομως με αυτο το υγρασιομετρο. Το έχω τσεκαρει με επαγγελματικο και εχει μεγαλες αποκλισεις.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128942 από liakjim
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΔεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΛοιπόν ολοκλήρωσα τις μετρήσεις για το αν συμφέρει να καις σε ενεργειακή εστία ξύλο ή μπρικέτα.

Ήταν μια κουραστική διαδικασία.
Ίσως κάποιοι να αμφισβητήσουν την μεθοδολογία μου ή να πουν πώς έπρεπε να το κάνω αλλιώς . Φυσικά μπορούν να δοκιμάσουν μόνοι τους .
Πάμε.
1. Αρχικές συνθήκες:
Στην προσπάθεια μου για όσο το δυνατόν πιο ίδιες αρχικές συνθήκες , οι μετρήσεις εκτελούταν πάντα με καθαρή και σβηστή την εστία .
2. Μεθοδολογία :
Ακολουθώντας την συμβουλή του Στέλιου και κατανοώντας στην πράξη πόσο δύσκολο είναι να μετρήσω την ροή του αέρα σε εστία με φυσική ροή , αποφάσισα να μην λάβω υπόψη την παράμετρο αυτή.
Από την άλλη , αποφάσισα να μετρήσω την πηγή της φυσικής ροής, δηλαδή την ίδια την εστία. Συγκεκριμένα μέτρησα τα εξής με χρονικά διαστήματα των δεκαπέντε (15) λεπτών (παραθέτω και το όργανο μέτρησης) :
Α. Την θερμοκρασία αυτής στοχεύοντας κάθε φορά με το πιστόλι ένα συγκεκριμένο σημείο στην πλάτη της εστίας .
Θα την βλέπετε σαν “IR X” , όπου Χ το αντίστοιχο καύσιμο.
Όργανο :
Β. Την θερμοκρασία του αέρα της κεντρικής περσίδας σε απόσταση 1εκ από αυτήν και στο μέσο αυτής.
Θα την βλέπετε σαν “Τπερσίδας X” , όπου Χ το αντίστοιχο καύσιμο.

Γ. Την θερμοκρασία του αέρα του θερμοθαλάμου .
Θα την βλέπετε σαν “Τθερμοθαλάμου X” , όπου Χ το αντίστοιχο καύσιμο.
Όργανο :

Δ. Τις συνθήκες περιβάλλοντος δηλαδή εσωτερική θερμοκρασία , εσωτερική υγρασία , εξωτερική θερμοκρασία. www.skroutz.gr/s/1791900/Intenso-WeatherStar-8.html. Αυτό ήταν πάνω σε τραπέζι , απέναντι από την εστία και σε απόσταση 4.5μέτρα από αυτή.
Εν συνεχεία το εκάστοτε καύσιμο στοιβαζόταν σε διάταξη φινλανικού ανάμματος και αφή για χρόνο t=0. Αρχικά το κλαπέ του αέρα καθώς και το κλαπέ των καπναερίων ήταν σε θέση τέρμα ανοιχτή. Κάθε 15’ λάμβανα τις μετρήσεις καθώς και μια φωτογραφία της εστίας. Στα 30’ έκλεινα τέρμα το κλαπέ του αέρα καθώς και το κλαπέ των καπναερίων και παρέμεναν σε θέση κλειστή μέχρι το τέλος του πειράματος στις τρείς (3) ώρες ακριβώς από την αφή όπου και σταματούσα να λαμβάνω μετρήσεις. Καμία παρέμβαση δεν υπήρξε από την ώρα της αφής μέχρι και το τέλος του πειράματος (τυχόν άνοιγμα της πόρτας θα κρύωνε αμέσως την εστία λόγω εισροής κρύου αέρα).
3. Καύσιμο:
Το καύσιμο ήταν πάντα δεκατέσσερα (14) κιλά και αποτελούταν από τις εξής περιπτώσεις :
Α. 14 Kg ξύλου και συγκεκριμένα :
i. 5Kg δρύ υγρασίας 17% (τιμή τόνου 150€)
ii. 3Κg οξιάς υγραίας 18% (τιμή τόνου 150€)
iii. 6Kg ελιάς υγρασίας 18% (τιμή τόνου 170€)
Άρα τα 14kg στοιχίζουν (5/1000*150)+(3/1000*150)+(6/1000*170)=2,22€
Β. 14Kg μπρικέτα αγνώστων στοιχείων από τον γνωστό προμηθευτή της Μαλακάσας (Νο1 στην φωτογραφία).
Τιμή τόνου 280€ άρα τα 14kg στοιχίζουν 3,92€
Γ. 14Kg μπρικέτα από το Leroy Merlin (Νο2 στην φωτογραφία) με στοιχεία :

Τιμή 2€ η συσκευασία των 7Kg άρα τα 14kg στοιχίζουν 4€
Δ. 14Kg μπρικέτα RUF από τον γνωστό προμηθευτή της Μαλακάσας (Νο3 στην φωτογραφία) με στοιχεία :
 Σύσταση: 60% οξιά, 40% δρυς χωρίς πρόσμιξη φλοιού.
 Υγρασία: 6% – 8%.
 Θερμιδική απόδοση: 4687 Kcal/Kg.

Τιμή τόνου 280€ άρα τα 14kg στοιχίζουν 3,92€
Ε. 14Kg μπρικέτα από τον γνωστό προμηθευτή της Μαλακάσας (Νο4 στην φωτογραφία) με στοιχεία :
Τιμή τόνου 280€ άρα τα 14kg στοιχίζουν 3,92€

Με λίγα λόγια η μπρικέτες είναι περίπου 44% ακριβότερες από το ξύλο.
Προσφέρουν όμως ακρίβεια στα στοιχεία τους (θερμογόνος/υγρασία) , είναι καθαρές στην αποθήκευση , δεν θέλουν κόψιμο και δεν γίνεται να σε κλέψουν , ενώ για τους οικολογικά συνειδητοποιημένους είναι φιλικό προς το περιβάλλον.
Πάμε να δούμε αν είναι και φιλικές για την τσέπη μας .

4. Μετρήσεις :
Παραθέτω τις μετρήσεις .
















5. Συγκριτικές φωτογραφίες :





6. Συμπεράσματα:
Οι μπρικέτες ξεκάθαρα αποδίδιουν περισσότερο από το ΄ξυλο.
Επίσης κρατάνε και περισσότερο και ειδικά οι μπρικέτα της RUF η οποία με εντυπωσίασε με την διάρκειά της .
Το θέμα είναι αν αξίζουν το +40% στο κόστος.

Ελπίζω οι αριθμο-maniacs (ακούει ο Gdevil?) να απαντήσουν με σιγουριά.
Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος . Από το εμβαδόν δεν βάζω άκρη. Βέβαια αν βλάλω την εφαπτομενη των καμπυλών μέχρι το Ψ=0 το εβδαδό αυξάνει σημαντικά υπέρ των μπρικετών και ειδικά της No3 (της RUF).

Τέλος και επειδή οι φωτογραφίες είναι μικρές , όλο το υλικό , φωτογραφίες και excel θα τα βρείτε εδώ drive.google.com/folderview?id=0B1UNl21-...uYXZmY0E&usp=sharing

Καλή ανάγνωση/ ανάλυση !!! Ελπίζω να το χαρείτε!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, PRIMUS 45, Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ