Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129050 από liakjim
Αυτή ειναι μια μέση τιμη . Στην πράξη το 1ο μισάωρο ειδικά κ την 1η ώρα γενικά ειναι που υπήρξε η μέγιστη καταπόνηση , μετά η καμπύλη της ισχύος επεφτε συνεχώς .
Επειδή άλλαζε κ ο βαθμός απόδοσης συνεχώς άντε να βγαλεις άκρη . Πάντως πατώντας την κοιλια μου να τολμήσω να κάνω μια εκτίμηση της τάξεως των 25Kw στιγμιαιας ισχύος που τα έφαγε στην μαπα .

Αρκετά ομως με την εστία .

Κανά σχόλιο για τα αποτελέσματα κανείς δεν κάνει ; Τσάμπα μ@μηθηκα ; χαχαχα


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129068 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μπράβο πολύ καλή δουλειά !!χαρά στο κουράγιο σου !!!τις ίδιες δοκιμές έχω κάνει και εγώ αλλά όχι με τόση λεπτομέρεια !!έχω δοκιμάσει 3 ruf 1 πυρήνα ελιάς 1 με τρύπα στη μέση και φυσικά ξύλο!!εγώ τις δοκίμασα σε τζάκι καλοριφέρ .δηλαδή έβαζα τα ίδια κιλά και μέτραγα θερμοκρασία νερού !!
Όλα με 0% υγρασία εκτός του ξύλου που είχε 4-7% υγρασία και της πυρήνας που είχε 20% (απαράδεκτο).
Το συμπέρασμα μου είναι οτι καμία μπριγκέτα δεν μπορεί να συγκριθεί με το στεγνό ξύλο και ειδικά οταν αυτό είναι πουρνάρι (καθόλου οικολογική προσέγγιση το ξέρω) !!
στα γραφήματα σου αν το ξύλο είχε 0% υγρασία θα έπιανε τις θερμοκρασίες των μπρικετων !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129070 από liakjim
Ευχαριστω Δημήτρη.
Καταρχάς απόλυτα στεγνό ξύλο δεν υπάρχει . Τα δικά μου ειναι όλα καλοκαιριού 2012. Παρόλα αυτά είχαν υγρασία κάπου 17% όταν οι μπρικετες ήταν η χειρότερη στο 7% ενώ συνήθως τις έβλεπα 0 ή άντε μέχρι 3%.
Πουρναρι ή γαυρο όπως νομίζω που το λένε δεν έχω δοκιμάσει ποτέ .
Νομίζω ότι έχει εδώ που μένω , αν ειναι θα πάρω καμία 20αρα κιλά να δοκιμάσω κ θα έχετε ένα ακόμα διάγραμμα .
Οσο για την διάρκεια όταν το ξύλο τελείωσε στις 2 ώρες , η μπρικετα της RUF άντεξε κάπου 3 1/2 ώρες .
Αν δείτε τα διαγράμματα όταν στις 3 ώρες με το ξύλο είχα στην εστία μέσα 160C , με την RUF είχα 250€ δλδ 60% περισσότερο !!!
Αρκεί να δικαιολογήσει το κόστος τους; Εδώ θα ήθελα κ την δική σας τεκμηριωμενη άποψη .


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129077 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ασφαλή συμπέρασμα για να βγάλεις σε διάρκεια με το ξύλο θα πρέπει να έχεις τα ίδια κιλά σε ίδιο όγκο !!δηλαδή αλλιώς θα καεί ενα ξύλο 40 πόντους 1 κιλο αλλιώς 20 πόντους 1 κιλό !!
Ακόμα και χονδρική που αγοράζω μπρικέτα σε σχέση με το ξύλο (στεγνό) εγω θα βάλω απο πάνω το ξύλο στο θέμα της οικονομίας !!
αγοράζω 150 ευρω τον τόνο απο Πολωνία σε μπρικέτα ruf 800 γραμμαρίων με πολύ καλή θερμογόνο .αν έμενα εκει ναι θα με συνέφερε αλλά με τα μεταφορικά της όχι δε με συμφέρει σε καμία περίπτωση!!
πριν 3 εβδομάδες έκανα μια γύρα σε 3-4 ξυλάδες να βρω στεγνό ξύλο !!σε πληροφορώ είναι τόσο πολύ το ξύλο που
εχουν φέρει στην Ελλάδα απο πέρυσι που βρήκα ξύλο με 7%.
όσο για την μπρικέτα που λες οτι κράτησε 3 ώρες μήπως είναι 2 κιλών??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129079 από dimlyk
εγω θα σου πω ενα μπραβο για το κουραγιο σου :)

ολα τελικα ειναι θεμα κοστους
και ναι μεν εν μερει η υγρασια αποδιδεται στα διαγραματα σαν μειωμενη αποδοση
αλλα αλλο το κοστος του ξυλου των 70 ευρω με 40 % υγρασια κι αλλο με 70 και 20%
μ αλλα λογια οι ξυλοκαυστες με το υγρασιομετρο και τομ κουμπιουτερακι ανα χειρας τα ψωνια :)

μια και εισαι ορεξατος αν θες να συνεχισεις τις δοκιμες σου θα σου προτεινα ν αλλαξεις λιγο μεθοδολογια
λιγοτερα ξυλα αλλα σε 2 δοσεις και μετρησεις μονο στην δευτερη οταν το τζακι θα ειναι πλεον ζεστο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129080 από liakjim
Η RUF ήταν 12τουβλακια σε 10 κιλά άρα των 800γραμμαριων .


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ