Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27154 από Retromaniac
Καλησπερα σας

Εχω τον εξης προβληματισμο . Ειμαι στο τριτο οροφο τριοροφης οικοδομης με σκεπη . Το σπιτι εινα 70τμ 5ετιας .προσφατα εψαξα για σοπμα pellet . Ειμαι αναμεσα σε 2 αν και προβληματιζομαι αρκετα

Η μια ειναι η blue flame της eco plus 8 kw με κοστος 2000 αεροθερμη
Και η αλλη
Εva calor 13,5 kw meδυνατοτητα αεραγωγων στο διπλανο δωματιο με κοστος 1500 €


Μπορειτε να με διαφωτισει κανεις τι πρεπει να κοιταξω για να καταληξω

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27167 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet
Για αρχή μπορείς να κοιτάξεις την ισχύ των σωμάτων καλοριφέρ που έχεις εγκατεστημένα για να έχεις μια ιδέα του μεγέθους σόμπας που θέλεις.

Αν τώρα με τα σώματα που έχεις δεν ζεσταίνεσαι και πολύ, τότε θα κάνεις και την απαραίτητη προσαύξηση στην ισχύ της απαιτούμενης σόμπας.

Εκτός αν θέλεις να ζεστάνεις μόνο το χώρο που θα βάλεις τη σόμπα και όχι όλο το σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Retromaniac

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27175 από Retromaniac
Απαντήθηκε από Retromaniac στο θέμα Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet

fisikos50 έγραψε: Για αρχή μπορείς να κοιτάξεις την ισχύ των σωμάτων καλοριφέρ που έχεις εγκατεστημένα για να έχεις μια ιδέα του μεγέθους σόμπας που θέλεις.

Αν τώρα με τα σώματα που έχεις δεν ζεσταίνεσαι και πολύ, τότε θα κάνεις και την απαραίτητη προσαύξηση στην ισχύ της απαιτούμενης σόμπας.

Εκτός αν θέλεις να ζεστάνεις μόνο το χώρο που θα βάλεις τη σόμπα και όχι όλο το σπίτι.


εφοσον η σομπα με την μεγαλυτερη ισχυ ειναι φθηνοτερη και σαν ποιοτητα κατασκευης περιπου ιδια με την αλλη δεν μπορω να καταληξω στην 13,5 ? αυτο στην ουσια που δεν καταλαωα ειναι πως και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα

8kw 2000euro (blue flame ecoplus)
13.5 1500euro + δυνατοτητα αεραγωγων eva calor

y.g υπ οψιν μιλαω για αεροθερμες και οχι νερου

ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Retromaniac.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #27177 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet

Retromaniac έγραψε: εφοσον η σομπα με την μεγαλυτερη ισχυ ειναι φθηνοτερη και σαν ποιοτητα κατασκευης περιπου ιδια με την αλλη δεν μπορω να καταληξω στην 13,5 ? αυτο στην ουσια που δεν καταλαωα ειναι πως και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα

8kw 2000euro (blue flame ecoplus)
13.5 1500euro + δυνατοτητα αεραγωγων eva calor

y.g υπ οψιν μιλαω για αεροθερμες και οχι νερου

ευχαριστω

Συγνώμη αλλά....
Με ποιο σκεπτικό κατέληξες ανάμεσα σε αυτές τις 2....???????
Δεν μου πολυκολάει η λογική σου.....
Αν θέλεις για να καταλάβω?
Η το βλέπω εγώ λιγάκι ύποπτο?
Συγνώμη αν κάνω λάθος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27184 από Retromaniac
Απαντήθηκε από Retromaniac στο θέμα Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet

sta1 έγραψε:

Retromaniac έγραψε: εφοσον η σομπα με την μεγαλυτερη ισχυ ειναι φθηνοτερη και σαν ποιοτητα κατασκευης περιπου ιδια με την αλλη δεν μπορω να καταληξω στην 13,5 ? αυτο στην ουσια που δεν καταλαωα ειναι πως και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα

8kw 2000euro (blue flame ecoplus)
13.5 1500euro + δυνατοτητα αεραγωγων eva calor

y.g υπ οψιν μιλαω για αεροθερμες και οχι νερου

ευχαριστω

Συγνώμη αλλά....
Με ποιο σκεπτικό κατέληξες ανάμεσα σε αυτές τις 2....???????
Δεν μου πολυκολάει η λογική σου.....
Αν θέλεις για να καταλάβω?
Η το βλέπω εγώ λιγάκι ύποπτο?
Συγνώμη αν κάνω λάθος.


δεν εχεις αδικο να εισαι λλιγγο μπερδεμενος αλλα συμβαινει το εξης ,επιδη δεν γνωριζα καθολου απο σομπες πηγα σε 2 φιλουσ στα καταστηματα τους και μου δωσανε 2 διαφορετικες ερμηνιεσ ...ο ενασ μου ειπε εισαι υπερπληρησ με την 8kw (την δουλευει και ενας φιλος μου και μου ειπε τα καλυτερα ..και ο αλλος μου ειπε οτι δεν φτανει η 8 και μου προτινε την 13.5 η τιμη της που μπορει να μην εχει και καμια σημασια ειναι αυτη που με μπερδεψε .ειναι και οι 2 φιλοι μου αλλα εχουν και οι 2 μαγαζια ,,, εγω παλι δεν γνςριζω απολυτος τιποτα απο σομπες οποτε βλεπω μονο νουμερα ..... τι προταση εχεις εσυ ειμαι ολος αυτια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #27188 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Πρόβλημα επιλογής σόμπας pellet

Retromaniac έγραψε:

sta1 έγραψε:

Retromaniac έγραψε: εφοσον η σομπα με την μεγαλυτερη ισχυ ειναι φθηνοτερη και σαν ποιοτητα κατασκευης περιπου ιδια με την αλλη δεν μπορω να καταληξω στην 13,5 ? αυτο στην ουσια που δεν καταλαωα ειναι πως και ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα

8kw 2000euro (blue flame ecoplus)
13.5 1500euro + δυνατοτητα αεραγωγων eva calor

y.g υπ οψιν μιλαω για αεροθερμες και οχι νερου

ευχαριστω

Συγνώμη αλλά....
Με ποιο σκεπτικό κατέληξες ανάμεσα σε αυτές τις 2....???????
Δεν μου πολυκολάει η λογική σου.....
Aααα και οι τιμές είναι και οι 2 ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ?
Αν θέλεις για να καταλάβω?
Η το βλέπω εγώ λιγάκι ύποπτο?
Συγνώμη αν κάνω λάθος.


δεν εχεις αδικο να εισαι λλιγγο μπερδεμενος αλλα συμβαινει το εξης ,επιδη δεν γνωριζα καθολου απο σομπες πηγα σε 2 φιλουσ στα καταστηματα τους και μου δωσανε 2 διαφορετικες ερμηνιεσ ...ο ενασ μου ειπε εισαι υπερπληρησ με την 8kw (την δουλευει και ενας φιλος μου και μου ειπε τα καλυτερα ..και ο αλλος μου ειπε οτι δεν φτανει η 8 και μου προτινε την 13.5 η τιμη της που μπορει να μην εχει και καμια σημασια ειναι αυτη που με μπερδεψε .ειναι και οι 2 φιλοι μου αλλα εχουν και οι 2 μαγαζια ,,, εγω παλι δεν γνςριζω απολυτος τιποτα απο σομπες οποτε βλεπω μονο νουμερα ..... τι προταση εχεις εσυ ειμαι ολος αυτια

Μιας και είσαι μεταξύ των 2 και επειδή δεν γνωρίζω την blue flame ecoplus (και βλέπω ότι την ψιλοδιαγράφεις απο τη λίστα σου) μας δίνεις λίγο περισσότερα στοιχεία για αυτή?
Την άλλη την είδα ψάχνοντας στο google και μου αρκεί.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ