Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28541 από iguana
Χαιρετώ το φόρουμ σας στο οποιο πρέπει να δώσω και συγχαρητήρια διότι πήρα πολλές πληροφορίες διαβάζοντας και έχει πολύ υψηλό επίπεδο.
Να καταθέσω το ζήτημα μου λοιπόν , κατοικώ σε μεζονέτα 55+55 η οποία βρίσκεται σε οικοδομή του 2003 στην οποία υπάρχουν άλλες 7 μεζονέτες.(τετραόροφη)Το παρών σύστημα θέρμανσης ειναι με κεντρική θέρμανση πετρελαίου με θερμιδομέτρηση. Πέρραν του δυσβάσταχτου κόστους του πετρελάιου΄δεν ειμαι και ικανοποημένος ιδιαίτερα από την θέρμανση στο κάτω όροφο ο οποίος έχει και πολλές απώλιες λόγω ανοιγματων και πυλωτης από κατω.
Σκέφτομαι για ενεργειακό τζάκι ή σόμπα πέλετ. Το τζάκι έχω αρχίσει να το βάζω στην άκρη διότι δεν βολέυει καθόλου ο χώρος που βρίσκεται η καμινάδα θα πρέπει να γίνει ριζικη αλλαγη του σαλονιου κτλ και επιπλέον δεν έχω ιδιαιτερο χώρο για αποθηκευση των ξύλων.φυσικα αν προέκυπτε οτι η λύση του τζακιου ειναι πολυ πιο αποδοτικη και οικονομικη από το πελλετ θα εψαχνα να βρω κάποια λύση.
Για τις σόμπες πέλετ υπάρχουν τρεις επιλογές , η απλή αερόθερμη η οποία έχω αμφιβολίες κατά πόσο θα μπορεσει να ζεστανει και τους επάνω χώρους οποτε θα πρέπει να κάψω και αρκετό πετρελαιο για συμπληρωμα..Η δεύτερη ειναι σομπα πελετ με αεραγωγους που θα στειλουν ζεστη και επανω σε ενα δωματιο και με ανοιχτες πορτες να ζεστανει και τα υπολοιπα.
Η τρίτη λύση ειναι σομπα-καλοριφερ που θα συνδεθει στο υπάρχον συστημα με σωληνες από την σομπα μέχρι το σημείο που ειναι οι βανες και θα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης πετρελαιου η πελετ η και τελειως αποκοπη από το πετρελαιο(αν συμφωνησουν και οι υπόλοιποι ενοικοι να μην πληρωνω καθολου κοινοχρηστα). Εδώ ομως εχω αμφιβολίες για την απόδοση του συστηματος και επιπλεον μπαινει και ο παράγοντας της ποιότητας των καλοριφερ και του ολου δικτυου για το οποίο όπως ειπα δεν ειμαι και ιδιαιτερα ικανοποιημενος ειδικα στο κατω οροφο(τα καλοριφερ ειναι μονιμα ζεστα μονο μεχρι με την μεση παρολο που εκανα πολλες φορες εξαερισμο),
Από μελετη μηχανολογου προκύπτει οτι ο χωρος χρειαζεται 8 κιλοβατ για θερμανση ,τα 4,5 κατω.
ποια πιστευετε οτι ειναι η καλύτερη λύση?
Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28556 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet

iguana έγραψε:
δεν ειμαι και ικανοποημένος ιδιαίτερα από την θέρμανση στο κάτω όροφο ο οποίος έχει και πολλές απώλιες λόγω ανοιγματων και πυλωτης από κατω.



Οι απώλειες δεν έχουν σχέση με το αν θα ζεσταίνεσαι ή όχι, αν έχεις τα κατάλληλα σε ισχύ σώματα θα ζεσταθείς κανονικότατα.

iguana έγραψε:
επιπλεον μπαινει και ο παράγοντας της ποιότητας των καλοριφερ και του ολου δικτυου για το οποίο όπως ειπα δεν ειμαι και ιδιαιτερα ικανοποιημενος ειδικα στο κατω οροφο(τα καλοριφερ ειναι μονιμα ζεστα μονο μεχρι με την μεση παρολο που εκανα πολλες φορες εξαερισμο),



Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα και στο υδραυλικό κύκλωμα, είτε σχεδιαστικό, είτε κακοτεχνία στην κατασκευή.

iguana έγραψε:
Από μελετη μηχανολογου προκύπτει οτι ο χωρος χρειαζεται 8 κιλοβατ για θερμανση ,τα 4,5 κατω.
ποια πιστευετε οτι ειναι η καλύτερη λύση?



Η μελέτη μηχανολόγου δεν σημαίνει (προσωπικά για μένα) πολλά πράγματα, απαιτείται μεν από το νόμο και την πληρώνουμε, αλλά μέχρι εκεί.

Μάλιστα αν είχα εκτελέσει τη μελέτη του μηχανολόγου όπως την έλαβα, θα έγραφα ανάλογα παράπονα εδώ και πολλά χρόνια, καλή μεν η μελέτη αλλά μόνο αυτός που μένει στο σπίτι χρόνια και έχει την εμπειρία των πραγματικών χώρων και πώς λειτουργούν αυτοί σε διάφορες καιρικές συνθήκες μπορεί να πει πόσο πάνω πρέπει να πάει από την (καθαρά θεωρητική) μελέτη σε κάθε χώρο του σπιτιού.

Με βάση αυτά, δεν θα τόδενα και κόμπο το ότι χρειάζονται 8 kW για το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28567 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι σίγουρα δεν έχουν σχέση οι απώλειες το γράφω για να δείξω οτι ο κατω χωρος εχει ιδιαιτερες απαιτήσεις. Άλλωστε το αναφέρω ότι φοβάμαι κάποιο πρόβλημα με τα καλοριφέρ ή το δίκτυο όπως λες και εσυ γιαυτό και έχω ενδιασμούς να επενδυσω σε ένα συστημα θερμανσης που θα χρησιμοποιει το υπαρχον δικτυο παρολο που θα ηταν το προτιμοτερο αν ημουν σιγουρος για την καλή λειτουργία του.
Όσον αφορά για τον μηχανολόγο ευτυχως ειναι ο αδερφός μου και δεν τον πληρωσα :) Από εκεί και πέρα τον έβαλα να κάνει μια μελέτη γιατί ειναι πιο σωστός ο τρόπος υπολογισμου από τον χονδροειδη τρόπου του κάθε πωλητη(τόσα μετρα χ τοσο υψος κτλ)και από κάποια τιμή πρέπει να ξεκινήσεις.Άλλωστε και οι συγκεκριμένες μελέτες λαμβάνου υπόψη πολλούς παράγοντες(ανοιγματα,προσανατολισμους,γειτονικους χώρους κτλ) οπότε πλησιάζουν αρκετά στην πραγματικότητα.
Το αν ειναι λίγα η πολλά τα 8 κιλοβατ θα φανεί στην πράξη.Θα προτιμούσα και εγω να υπολογίσω λίγο παραπανω για σιγουρια αλλά σίγουρα δεν θα τσιμπήσω αν κάποιος προσπάθησει να με πεισει ότι χρειάζομαι τα διπλάσια πχ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28581 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet
Το υδραυλικό δίκτυο ποιος το σχεδίασε (διατομές, ροές κτλ);

Υλοποιήθηκε όπως σχεδιάστηκε; Έγινε έλεγχος κατά τη διάρκεια της κατασκευής ή μήπως ο υδραυλικός έκανε ότι ήθελε χωρίς επίβλεψη;

Αν υποθέσουμε ότι όλο το σπίτι (διαμέρισμα) τροφοδοτείται από μια ηλεκτροβάνα / κυκλοφορητή (ανάλογα τον τύπο αυτονομίας) και κλείσεις ΟΛΑ τα πάνω σώματα, τότε τα κάτω σώματα τι κάνουν; Ζεσταίνονται επαρκώς; Επαρκούν για το χώρο στις πιο δυσμενείς συνθήκες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28603 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet
Δεν μπορώ να γνωρίζω καθοτι δεν ημουν παρων , μενω στο σπίτι 2 χρόνια περίπου..Έχω κάνει αρκετές δοκιμές, κλείνοντας όλα τα πάνω σώματα όπως λες δεν αλλάζουν και πολλά στο τρόπο που θερμάινουν τα κάτω. Τα κάτω καλοριφέρ παραμένουν ζεστά μέχρι την μέση όταν ο θερμοστάτης ειναι στους 19-20 βαθμούς που τον έχουμε συνήθως και πρέπει να τον βάλεις στους 23-24(υπερβολικό νομίζω και θα καέι τρελά) για να ζεσταθούν ολόκληρα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28606 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Επιλογή τύπου θέρμανσης με pellet
Οτι και να έχουν τα κάτω σώματα ένας καλός υδραυλικός θα τα φτιάξει.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ