Άποψη για αερόθερμη σόμπα pellet Primoula 10kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33128 από mastoras

vasgri έγραψε: μαστορα επειδη εισαι σχετικος και μεις δε ξερουμε απο αυτα θα ηθελα τη γνωμη σου καλη τη θεληση. μου εχεις απαντησει και σε αλλα θεματα. εχω μπερδευτει αφανταστα!!!!!!!!!! ειχα αποφασισει να παρω την EDIKARMIN 8 KW ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗ PRIMOULA των 10 κw γνωριζω οτι οποια και να παρω η ζεστη δε παει σε ολα τα δωματια ειδικα αν ειναι μεγαλος ο χωρος. το θεμα μου ειναι αν γνωριζεις πια εταιρεια ειναι πιο αξιοπιστη γιατι ετσι και αλλιως τη σομπα σε συνεχη λειτουργια δε μπορω να δω... ευχαριστω εκ των προτερων


Είναι αδύνατον να υπάρχει άνθρωπος, τεχνίτης, ειδικός, επιστήμονας κτλ που να γνωρίζει όλες η τις περισσότερες σόμπες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά.

Δυστχώς δεν μπορώ να σου πω, ποιες από τις δύο σόμπες είναι η καλύτερη. Αυτό που θα σου πω όμως είναι, να αγοράσεις σόμπα από εκεί που θα σου δώσουν τις καλύτερες και πιο τίμιες εγγυήσεις.

Γιατί η καλύτερη εργοστασιακή κατασκευή εάν δεν υποστηρίζετε τεχνικά και σωστά από αυτόν που θα την πουλήσει, μπορεί να καταστεί το πιο άχρηστο πράγμα στο τέλος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasgri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33129 από aithio
Μάστορα αν και δεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το θέμα θα πω δυο λογάκια.
Πήγα εχτές σε πολύ καλό μου φίλο στην Αθήνα που αποφάσισαν 3 οικογένειες η μία πάνω απο την άλλη να καταργήσουν την κεντρική θέρμανση.
Είχαν σκεφτεί να βάλουν πελλετοσομπες και έτσι είχαν επισκεφτεί διάφορους εμπόρους όπου αυτοί με τη σειρά τους είχαν στείλει τεχνικούς για να δουν την περίπτωση.
Αυτό που τους πρότειναν να κάνουν μιας και υπήρχε δυσκολία με τις εξατμίσεις δεν ήταν απλά επικίνδυνο αλλά εγκληματικό.
Τους πρότειναν να βάλουν τις σόμπες με φίλτρο νερού όπου οι εξατμίσεις να καταλήγουν στο κλιμακοστάσιο. :angry:
Δεν θα αναφέρω ονόματα αλλά εδώ είσαι και εδώ είμαι φέτος κάποιοι δεν θα έχουν καλά ξεμπερδέματα.
Για αυτό θέλω να πω ακόμα δυο πράγματα.
Όσοι εισάγεται σόμπες, όσοι κατασκευάζεται σόμπες, διοργανώστε επείγον υποχρεωτικά σεμινάρια και ενημερώστε, καταρτίστε καλά τους συνεργάτες σας γιατί με την πολιτεία απούσα, το ΤΕΕ αλλού για αλλού και έχοντας ιδιώτες με μαστόρους να παίρνουν στους ώμους τους εγκαταστάσεις με βιοκαύσιμα προβλέπω πως φέτος θα γίνει της ΠΟΥΤΑΝΑΣ.
Και τέλος προς στους ιδιώτες εχω μια συμβουλή.
Ότι και να σας πούνε διαβάστε καλά το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που θα αγοράσετε και ελέγξτε αν τηρούνται όσα λέει κατά την κατασκευή και μη ψάχνεται τον πιο φτηνό μάστορα αλλά τον πιο έμπειρο που θα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες.
Φυσικά αν δεν γνωρίζεται καλά Αγγλικά μην αγοράσετε προϊών που δεν έχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33171 από mastoras
rivol το κλιμακοστάσιο δεν είναι ο φωταγωγός, αλλά ο εσωτερικός χώρος της οικοδομής όπου βρίσκεται η σκάλα του κτιρίου.

Γρηγόρη είμαι πολύ προβληματισμένος, και παράλληλα στεναχωρημένος με αυτά που βλέπω και γίνονται γύρω μου. Δυστυχώς ο κόσμος έχει πάρει πολύ χαλαρά το θέμα. :(

......και το κακό είναι ότι οι λέβητες έχουν εισέλθει πλέον ΜΕΣΑ στα διαμερίσματα, μέσα στα σαλόνια, δίπλα στα κρεβάτια, μέσα στους χώρους που ζούμε. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33173 από Grecu_

aithio έγραψε: Μάστορα αν και δεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το θέμα θα πω δυο λογάκια.
Πήγα εχτές σε πολύ καλό μου φίλο στην Αθήνα που αποφάσισαν 3 οικογένειες η μία πάνω απο την άλλη να καταργήσουν την κεντρική θέρμανση.
Είχαν σκεφτεί να βάλουν πελλετοσομπες και έτσι είχαν επισκεφτεί διάφορους εμπόρους όπου αυτοί με τη σειρά τους είχαν στείλει τεχνικούς για να δουν την περίπτωση.
Αυτό που τους πρότειναν να κάνουν μιας και υπήρχε δυσκολία με τις εξατμίσεις δεν ήταν απλά επικίνδυνο αλλά εγκληματικό.
Τους πρότειναν να βάλουν τις σόμπες με φίλτρο νερού όπου οι εξατμίσεις να καταλήγουν στο κλιμακοστάσιο. :angry:
Δεν θα αναφέρω ονόματα αλλά εδώ είσαι και εδώ είμαι φέτος κάποιοι δεν θα έχουν καλά ξεμπερδέματα.
Για αυτό θέλω να πω ακόμα δυο πράγματα.
Όσοι εισάγεται σόμπες, όσοι κατασκευάζεται σόμπες, διοργανώστε επείγον υποχρεωτικά σεμινάρια και ενημερώστε, καταρτίστε καλά τους συνεργάτες σας γιατί με την πολιτεία απούσα, το ΤΕΕ αλλού για αλλού και έχοντας ιδιώτες με μαστόρους να παίρνουν στους ώμους τους εγκαταστάσεις με βιοκαύσιμα προβλέπω πως φέτος θα γίνει της ΠΟΥΤΑΝΑΣ.
Και τέλος προς στους ιδιώτες εχω μια συμβουλή.
Ότι και να σας πούνε διαβάστε καλά το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που θα αγοράσετε και ελέγξτε αν τηρούνται όσα λέει κατά την κατασκευή και μη ψάχνεται τον πιο φτηνό μάστορα αλλά τον πιο έμπειρο που θα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες.
Φυσικά αν δεν γνωρίζεται καλά Αγγλικά μην αγοράσετε προϊών που δεν έχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά.


Οταν λες καυσαερια στο κλιμακοστασιο, εννοεις το δευτερο, εξωτερικο κλιμακοστασιο που εχουν καποια κτιρια επειδη το πρωτο δεν καλυπτει τις απαιτησεις διαφυγης σε περιπτωση αναγκης, ε, ε, ε? :silly:
Δεν βλεπω καποιο προβλημα σ´αυτο :P
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33177 από stergiosbik

Grecu_ έγραψε:

aithio έγραψε: Μάστορα αν και δεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το θέμα θα πω δυο λογάκια.
Πήγα εχτές σε πολύ καλό μου φίλο στην Αθήνα που αποφάσισαν 3 οικογένειες η μία πάνω απο την άλλη να καταργήσουν την κεντρική θέρμανση.
Είχαν σκεφτεί να βάλουν πελλετοσομπες και έτσι είχαν επισκεφτεί διάφορους εμπόρους όπου αυτοί με τη σειρά τους είχαν στείλει τεχνικούς για να δουν την περίπτωση.
Αυτό που τους πρότειναν να κάνουν μιας και υπήρχε δυσκολία με τις εξατμίσεις δεν ήταν απλά επικίνδυνο αλλά εγκληματικό.
Τους πρότειναν να βάλουν τις σόμπες με φίλτρο νερού όπου οι εξατμίσεις να καταλήγουν στο κλιμακοστάσιο. :angry:
Δεν θα αναφέρω ονόματα αλλά εδώ είσαι και εδώ είμαι φέτος κάποιοι δεν θα έχουν καλά ξεμπερδέματα.
Για αυτό θέλω να πω ακόμα δυο πράγματα.
Όσοι εισάγεται σόμπες, όσοι κατασκευάζεται σόμπες, διοργανώστε επείγον υποχρεωτικά σεμινάρια και ενημερώστε, καταρτίστε καλά τους συνεργάτες σας γιατί με την πολιτεία απούσα, το ΤΕΕ αλλού για αλλού και έχοντας ιδιώτες με μαστόρους να παίρνουν στους ώμους τους εγκαταστάσεις με βιοκαύσιμα προβλέπω πως φέτος θα γίνει της ΠΟΥΤΑΝΑΣ.
Και τέλος προς στους ιδιώτες εχω μια συμβουλή.
Ότι και να σας πούνε διαβάστε καλά το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος που θα αγοράσετε και ελέγξτε αν τηρούνται όσα λέει κατά την κατασκευή και μη ψάχνεται τον πιο φτηνό μάστορα αλλά τον πιο έμπειρο που θα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες.
Φυσικά αν δεν γνωρίζεται καλά Αγγλικά μην αγοράσετε προϊών που δεν έχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά.


Οταν λες καυσαερια στο κλιμακοστασιο, εννοεις το δευτερο, εξωτερικο κλιμακοστασιο που εχουν καποια κτιρια επειδη το πρωτο δεν καλυπτει τις απαιτησεις διαφυγης σε περιπτωση αναγκης, ε, ε, ε? :silly:
Δεν βλεπω καποιο προβλημα σ´αυτο :P


Kλιμακοστασιο 1ο,2ο δεν εχει σημασια.
Ειναι χωρος που υπαρχουν σκαλες κ απογορευεται να υπαρχουν καμιναδες εντος.
Φωταγωγο θα εννοει ο AITHIO που νομιζω οτι κ εκει απαγορευεται να υπαρχουν καμιναδες χυμα μεσα.
Αλλο να περνανε μεσα απο τον φωταγωγο κ να καταληγουν στην ταρατσα κ αλλο χυμα.
Αν υποθετικα εγω στον 1ο βγαλω χυμα την καμιναδα κ στον 3ο ανοιξουν το παραθυρο του μπανιου τι θα γινει οεο?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33133 από rivol
Ωραία πατέντα, θα μετατρέψουν τον φωταγωγό σε κεντρική καμινάδα !!!! τι άλλο θα ακούσουμε ???

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ