Άποψη για αερόθερμη σόμπα pellet Primoula 10kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29348 από mastoras
Σημαντικό ρόλο παίζει η διαρρύθμιση του σπιτιού. Πχ εάν υπάρχει χωλ και διάδρομος και στην συνέχεια τα δωμάτια, πολύ δύσκολα να μπορέσει η θερμότητα να περάσει σε όλους τους χώρους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29407 από nivosgr
Δεν μου λες βρε mastora,για λυσε μου μια απορια: Εχω ενα τζακι 12αρι σε ενα χωρο 55 τετραγωνικων.
Ισως να ειχες δει απο τις αναρτησεις μου οτι ειχα προβλημα τα προηγουμενα χρονια και δεν δουλευε σωστα και τελικα ηταν θεμα καμιναδας. Τελος παντων ολα καλα. Περα απο αυτο τον χωρο υπαρχει ενας δευτερος οροφος με εσωτερικη σκαλα που βγαζει σε εναν διαδρομο οπου ευθεια ειναι ενα υποδωματιο, αριστερα και τερμα αλλα δυο και δεξια κουζινα και μπανιο.

Απο την σκαλα ερχεται ζεστη αλλα το βλεπω πολυ χλωμο το 12 kw τζακι να ζεστανει 55 συν 67 τετραγωνικα.

Πως θα μπορουσα να ενισχυσω τη θερμανση στον β οροφο. Θα εκανε τιποτα μια σομπα ξυλου ή πέλλετ στην ακρη του διαδρομου;; Πολλοι απο εδω μου ειπαν να μη βιαστω, να δοκιμασω το τζακι στα κρυα.

Εσυ τι λες;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29516 από mastoras
Αν είναι δυνατόν ένα τζάκι.....όσο τέλειο και να είναι, να στείλει ζέστη στον δεύτερο όροφο, διανύοντας έναν διάδρομο και στην συνέχεια να εισχωρήσει στα δωμάτια. :cheer:

Ο κρύος αέρας του δευτέρου ορόφου που κατέρχεται με ορμή από την σκάλα, και μπλοκάρει τον ζεστό να περάσει επάνω.

Βάλε πελλετόσομπα στον διάδρομο όπως σωστά το σκέφτηκες και έλυσες το "θέμα" μια και έξω.

Και εξάλλου μην φοβάστε να αγοράσετε πελλετόσομπα......επένδυση είναι και όχι χασούρα, όπως όλες οι άλλες συσκευές θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33032 από vasgri
μαστορα επειδη εισαι σχετικος και μεις δε ξερουμε απο αυτα θα ηθελα τη γνωμη σου καλη τη θεληση. μου εχεις απαντησει και σε αλλα θεματα. εχω μπερδευτει αφανταστα!!!!!!!!!! ειχα αποφασισει να παρω την EDIKARMIN 8 KW ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗ PRIMOULA των 10 κw γνωριζω οτι οποια και να παρω η ζεστη δε παει σε ολα τα δωματια ειδικα αν ειναι μεγαλος ο χωρος. το θεμα μου ειναι αν γνωριζεις πια εταιρεια ειναι πιο αξιοπιστη γιατι ετσι και αλλιως τη σομπα σε συνεχη λειτουργια δε μπορω να δω... ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33116 από aithio

mastoras έγραψε: Αν είναι δυνατόν ένα τζάκι.....όσο τέλειο και να είναι, να στείλει ζέστη στον δεύτερο όροφο, διανύοντας έναν διάδρομο και στην συνέχεια να εισχωρήσει στα δωμάτια. :cheer:

Ο κρύος αέρας του δευτέρου ορόφου που κατέρχεται με ορμή από την σκάλα, και μπλοκάρει τον ζεστό να περάσει επάνω.

Βάλε πελλετόσομπα στον διάδρομο όπως σωστά το σκέφτηκες και έλυσες το "θέμα" μια και έξω.

Και εξάλλου μην φοβάστε να αγοράσετε πελλετόσομπα......επένδυση είναι και όχι χασούρα, όπως όλες οι άλλες συσκευές θέρμανσης.


Φίλε Μάστορα πριν μπω στο θέμα θέλω να κάνω ένα πρόλογο.
Καταρχάς δηλώνω ότι μου αρέσει να σε διαβάζω.
Έχεις γνώσεις, χιούμορ και μου κάνεις και για καλό παιδί....
Αλλά εγώ εδώ θέλω να σε πειράξω. :)
Οταν λες κατέρχεται με ορμή ο κρύος αέρα προς τα κάτω και μπλοκάρει τον ζεστό αέρα μου ήρθα μια ατάκα και γέλασα. Θα στην πω και ελπίζω να γελάσεις και να το πάρεις στην πλάκα.
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ και σπάσει καν πλευρό. :)

Περα απο την πλάκα....
Καποια στιγμή θέλω να μιλήσουμε και προσωπικά.
Εχω πολλά να σε ρωτήσω σχετικά με τις σόμπες πέλλετ.
Όταν όμως σε έναν χώρο ο αέρα κινείτε προς τα κάτω τότε σίγουρα κάποιος άλλο αέρας πάει προς τα πάνω...Και μάλιστα με την ίδια ορμή. Αλλιώς θα είχαμε υποπίεση.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33127 από mastoras

aithio έγραψε: Όταν όμως σε έναν χώρο ο αέρα κινείτε προς τα κάτω τότε σίγουρα κάποιος άλλο αέρας πάει προς τα πάνω...Και μάλιστα με την ίδια ορμή. Αλλιώς θα είχαμε υποπίεση.


Χα χα όταν έγραφα την "θεωρία" μου.....έλεγα δεν μπορεί, κάποιος θα μου "την πει" :lol:

Η εμπειρία μου λοιπόν, και όχι η θεωρία μου έχει να κάνει με μικρή κατοικία 2 ορόφων που επικοινωνούν μεταξύ τους με ένα άνοιγμα στην πλάκα, όπου εκεί υπάρχει μια σκάλα.

Στον κάτω όροφο υπάρχει τζάκι, που όταν λειτουργεί βγάζει ζέστη του κερατά. Ο επάνω όροφος είναι κατάψυξη [χωρίς θέρμανση] και τα ωραία ξύλινα παραδοσιακά κουφώματα μπάζουν.

2 πράγματα είναι σίγουρα.
Ότι ζέστη στον επάνω όροφο όχι μόνο δεν πάει, αλλά δεν φτάνει ούτε κοντά στην σκάλα, και αυτό το ψυχρό πράγμα που έρχεται από πάνω, εάν τελικά δεν είναι αέρας, σίγουρα είναι ο σατανάς των Εσκιμώων. :(

Φέτος όμως θα τον πολεμήσουμε......τον αέρα :lol: είμεθα αποφασισμένοι να ζεστάνουμε τον επάνω όροφο. Μπροστά στην σκάλα στήσαμε πελλετόσομπα γαργάρα. Αυτός θα σπρώχνει προς τα κάτω με την φυσική ορμή, και εμείς προς τα επάνω με 52W φουρφούρια. :evil:

Υ.Γ. Γρηγόρη ......μεταξύ μας . Φτιάξε μικρή λίστα ερωτήσεων για τις σόμπες :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ