Επιλογή υδραυλικής σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31135 από tipestora
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στη παρέα σας και θα ήθελα τη βοήθειά σας μπας και μπορέσω να ξεδιαλύνω λίγο τις σκέψεις μου σχετικά με τις σόμπες καλοριφέρ.

Λοιπόν, μένω Αθήνα σε ένα σπίτι 130τμ στο 1ο όροφο μιας δυόροφης οικοδομής (το ισόγειο και ο 2ος όροφος κατοικούνται), με κουφώματα αλουμινίου, διπλά τζάμια και σχετικά καλή μόνωση και θέλω να το ζεστάνω με μια σόμπα pellet καλοριφέρ μέχρι 22KW (18-20 στο νερό). Τα κολεκτέρ από το σημείο που θα μπει η σόμπα είναι, χοντρικά γύρω, στα 7m (ευθεία) και αν αποφασίσω να τη συνδέσω και με το boiler θα πρέπει να ανεβάσω εξωτερικές σωλήνες στον 2ο όροφο (εκτός και αν υπάρχει και άλλος τρόπος).

Μετά από πολύ διάβασμα έχω καταλήξει στις:

α.) JOLLY MEC: IDRO CLASSE 21KW (με κλειστό δοχείο διαστολής -30ltr- πίσω από τη σόμπα), έχει επιπλέον σερπατίνα εκτόνωσης του νερού

και

β.) EDIL KAMIN: MAGIC 18KW, 16KW στο νερό (με ανοιχτό δοχείο διαστολής, στη ταράτσα?)

Οι ερωτήσεις μου τώρα, αυτά τα KW είναι αρκετά για το χώρο μου? έχει κάποιος εμπειρία/άποψη για κάποια από τις δυο σόμπες? από τα διάφορα που διαβάζω τις κατατάσουν (σα μάρκες από τις καλύτερες τις αγοράς), καλύτερα (πάνω από όλα για λόγους ασφαλείας) ανοιχτό η κλειστό δοχείο διαστολής? Οι σόμπες του είδους χρειάζονται καμινάδα μέχρι 3m πάνω από την σόμπα η πρέπει να ανμοιχτεί καμινάδα μέχρι την οροφή του κτιρίου?

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την όποια συμμετοχή σας σε βοήθειά μου.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31339 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής σόμπας pellet
Σαν αρχή έχω να σου πω, ότι κανένας δεν έχει κατατάξει τις σόμπες που αναφέρεις σαν τις καλύτερες στην αγορά. :)

Ανοιχτό δοχείο διαστολής στις υδραυλικές σόμπες δεν χρειάζεται, όπως και μεγάλη καμινάδα.

Με μια σόμπα 21kw θα κάνεις άνετα την δουλειά σου.

Αυτό που χρειάζεται είναι καλή δουλειά στην εγκατάσταση, και πλήρες υποστήριξη της συσκευής που θα αγοράσεις, πχ να γνωρίζεις ποιο είναι το εργοστάσιο κατασκευής, που θα βρίσκεις ανταλλακτικά μετά από 10 χρόνια κτλ κτλ. Επίσης ένα εγχειρίδιο χρήσης στα ελληνικά είναι άκρως απαραίτητο....μην το αγνοείς παρόλες τις υποσχέσεις που θα σου δώσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32069 από tipestora
Απαντήθηκε από tipestora στο θέμα Επιλογή υδραυλικής σόμπας pellet
mastoras, καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το εγχειρίδιο χρήσης στα Ελληνικά δε το είχα σκεφτεί καν (πολύ σημαντικό, ευχαριστώ), τώρα την υποστήριξη του προιόντος τη θεωρούσα σα κάτι δεδομένο, αλλά μάλλον λάθος μου εε?

Μπορείς να μου προτίνεις (και σε p.m.) κάποια άλλη μάρκα να κοιτάξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32072 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής σόμπας pellet
Εδω στο energ.gr δεν χρησιμοποιούμε Π/Μ μιλάμε ανοιχτά για να ενημερώνονται όλοι. ;)

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ σε μια πρόταση που έκανα σε κάποιον άλλο φίλο.

Το θεμα της υπστήριξης ενός προιόντος είναι περίεργη υπόθεση όσων αφορά τις σόμπες πέλλετ. Σήμερα όλες υποστηρίζονται...... αύριο όμως ?

Πχ Πολυκατάστημα πουλούσε προϊόντα ενός εισαγωγέα. Στα επόμενα 3 χρόνια μερικά από αυτά τα προϊόντα [δεν χάλασαν] αλλά χρειάστηκαν αναλώσιμα ανταλλακτικά. Το πολυκάταστημα είχε κλείσει τον κύκλο της συνεργασίας αυτών των προϊόντων, και ο εισαγωγέας διέκοψε την συνεργασία του με την εταιρία παραγωγής αυτών των προϊόντων.

Οπότε μετά από 3 χρόνια η απαραίτητη υποστήριξη των προϊόντων που αγόρασαν οι καταναλωτές......απλά δεν υπήρχε !!!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ