Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32392 από xara
Απαντήθηκε από xara στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Αγαπητέ ΚΕΡΒΕΡΕ,
Το πρόβλημά μου είναι το εξής: ο έμπορας ravelli μου πρότεινε να βάλω μια σόμπα καλοριφέρ στο σπίτι μου που φτάνει τις 10kw (HRV120) για 100τ.μ Ο δε υδραυλικός μου είπε ότι το διαμερισμά μου έχει 21588 θερμίδες και ότι χρειάζομαι 20kw για να μην πώ καλυτερα 25. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. τελικά χρειάζομαι μεγαλύτερη σε απόδοση σόμπα ή αυτό με τις 10kw μου αρκεί? ποια είναι η δική σου άποψη? μήπως ξέρεις πώς πρέπει να τα υπολογίσω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32418 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32448 από yiannisthe
Απαντήθηκε από yiannisthe στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Χρήστος8, θα ήθελα τα φώτα σου για κάτι άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα, οπότε αν θέλεις επικοινώνησε στο yiannistheyahoo.gr σε παρακαλώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32458 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
xara καλημέρα.

Στην ερώτηση σου για το αν επαρκούν τα 10 kw για το σπίτι σου, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εύκολο να απαντηθεί αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά και από τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού.

Αρχικά, η συσκευή στην οποία αναφέρεσαι είναι 10 kw στο νερό (για τα σώματα), και 5 kw στο χώρο.
Κι αυτά είναι υπολογίσιμα. Αν η σόμπα τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείο (π.χ. σαλόνι), τα σώματα του σαλονιού ίσως να χρειάζεται να τα χαμηλώσεις, ή και να τα κλείσεις τελείως, αφού θα αναλάβει η σόμπα να ζεστάνει τον συγκεκριμένο χώρο.

Ο πιο ασφαλής τρόπος για να υπολογίσεις κατά προσέγγιση αν επαρκούν τα 10+5 kw είναι οι καταναλώσεις σε πετρέλαιο προηγούμενων ετών. Βέβαια είναι δύσκολο αυτό, αφού μέχρι τώρα είχατε κεντρική θέρμανση, αλλά ίσως να μπορέσεις να βγάλεις κάποια άκρη από τη δαπάνη.
Άλλα ερωτήματα είναι ποιας χρονολογίας κατασκευή είναι η οικοδομή, τι μόνωση έχει, αν έχει διπλά τζάμια στα κουφώματα, αν οι εξωτερικοί σου τοίχοι είναι προστατευμένοι από γειτονικά κτίρια, τι προσανατολισμός, και αν ξέρεις πόσες ώρες την ημέρα λειτουργούσαν τα καλοριφέρ. Μπορεί δηλαδή (με απλά λόγια) να κρατήσει το σπίτι τη ζέστη για κάποιες ώρες ή έχει μεγάλες απώλειες?

Σίγουρα αν οι σωληνώσεις κάνουν μεγάλη διαδρομή θα έχεις απώλειες και μείωση στην απόδοση της σόμπας.

Θα ήταν πολύ καλό αν μπορείς να βρεις κάποιον που έχει την ίδια συσκευή στην ίδια περιοχή και να ρωτήσεις αν είναι ικανοποιημένος, πόσα τετραγωνικά ζεσταίνει, και να συγκρίνεις.

Συμφορουμίτης στο energ, o "Sakiss", έχει την αερόθερμη τη ravelli r12 (όχι την υδραυλική) και ζεσταίνει μονοκατοικία 100 μ2, με 24ωρη λειτουργία. Περιοχή Αλεξανδρούπολη. Δες και αυτό το θέμα www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...21&id=1124&Itemid=81

Άννα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xara

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32460 από κακαλος
Απαντήθηκε από κακαλος στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
καλημερα.το δικο μου ειναι 117 τμ κ πηρα 15kw σε συνδεση με τα σωματα.ειναι αρκετα δυνατη κ θα καιει σε χαλαρους ρυθμους.το εψαξα αρκετα κ πολυ καιρο.melinda της la nordica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32463 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Εγώ για οροφοδιαμερισμα περίπου 100τμ απο παντού ανοιχτό και στον δεύτερο όροφο με σκεπή από πάνω και κλειστό διαμέρισμα από κάτω, κατασκευής 1985 με μέτρια μόνωση,πήρα μια 17,5Kw (15Kw στα νερά και 2.5kw στον αέρα Cola Thermo Focus HS).

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ