Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32326 από xara
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΜΠΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ PELLET ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ HRV120 ΤΗΣ RAVELLI. ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 3ο ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ 5ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ Η ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ , Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ 100 Τ.Μ. ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙ 10 kw ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΣΟΜΠΑ HRV120. Ο ΔΕ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 21.588 ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20kw ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ Η ΣΟΜΠΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΣΩΣΤΑ ΤΙ ΣΟΜΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ? ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΤΗ ΣΚΕΠΗ ή ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ?
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32336 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Τι ακριβώς εννοείς "οι σωλήνες είναι έξω από το σπίτι" :dry:

Σύμφωνα με τα τετραγωνικά [για τις θερμίδες θα σου απαντήσει άλλος] η 10αρα θα σε καλύψει, αλλά στα βαριά κρύα θα δουλεύει στο φούλ.

Σε ποια περιοχή της Ελλαδος βρίσκεσαι ? Άλλο Αθήνα και άλλο Φλώρινα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32351 από xara
Απαντήθηκε από xara στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
εξω απο την πορτα του σπιτιου ειναι οι σωληνες που κλεινεις ή ανοιγεις το νερο για να ζεσταθουν τα σωματα. η θερμανση μου ειναι αυτονομη αλλα ο λεβητας τησ οικοδομης ειναι κοινοχρηστος. ακριβως απο πανω ειναι η σκεπη της οικοδομης. βρισκομαι στο διδυμοτειχο. εχει πολυ κρυο τον χειμωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32371 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Μάλλον ο υδραυλικός σου έχει δίκιο στο ότι δεν αρκεί η 10αρα ;)

Οσο για τις σωληνώσεις, δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνουν τον γύρο του τετραγώνου για να φτάσουν στην σόμπα. :(

Να βρείτε τρόπο να τις περάσετε από μέσα από το σπίτι. Και λίγο σκάψιμο δεν βλάπτει !!!! Η σόμπα θα έρθει για να μείνει μόνιμα.

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας, και φτηνή θέρμανση, αλλά και χωρίς πολλές περιπέτειες.

Ξήλωμα τα δάπεδα για σωστή δουλειά !!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32383 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...

xara έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΜΠΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ PELLET ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ HRV120 ΤΗΣ RAVELLI. ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ 3ο ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ. ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ 5ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ Η ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ , Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ 100 Τ.Μ. ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΙ 10 kw ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΣΟΜΠΑ HRV120. Ο ΔΕ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 21.588 ΚΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20kw ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ Η ΣΟΜΠΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΣΩΣΤΑ ΤΙ ΣΟΜΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ? ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΤΗ ΣΚΕΠΗ ή ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ?
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ....


Χαρά καλωσήρθες. Γράφε, σε παρακαλώ, με μικρά γράμματα...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32391 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet...
Σημερα πελατης μου παρελαβε μια σομπα καλοριφερ πελλετ IOLI 24KW απο τοπικο εμπορο της Θεσσαλονικης.

Ολα καλα μεχρι εδω, θα την συνδεσω απο βδομαδα (ελπιζω). Σε επικοινωνια του πελατη μου με τον εμπορο που την πουλησε... σε απαιτηση μου να ειναι παρων τεχνικος της εταιριας για το αναμμα-ρυθμιση της σομπας-λεβητα και την εξακριβωση της σωστης συνδεσης (υδραυλικης και καμιναδας) ουτως ωστε να συμληρωθει και σφραγιστει η εγγυηση σωστα απο την εταιρια η απαντηση ηταν...

Συνδεει ο υδραυλικος την σομπα και οταν ερθει η ωρα να την αναψει παιρνει τηλεφωνο στην εταιρια και του λεμε τι να κανει με το μενου και τις ρυθμισεις.

Σε προτροπη του πελατη μου να ειναι περισσοτερο απαιτητικος για την παρουσια του αντιπροσωπου της εταιριας στο αναμμα η επομενη απαντηση ηταν αν δεν μπορει-ξερει να την αναψει ο υδραυλικος σου να την συνδεσουμε εμεις με δικο μας υδραυλικο.

Αν η αντιμετωπιση της εταιριας ειναι αυτη τωρα που δεν υπαρχει κανενα προβλημα...αν χαλασει τι γινεται;;;

Φυσικα θα κατηγορηθω οτι κατι δεν εκανα εγω καλα (κλασικο αυτο) χωρις βεβαια να ειναι παρων κανεις απο την εταιρια στο πρωτο αναμμα-ρυθμιση για να το αποτρεψει-εξακριβωσει.

Ρωταω εγω τωρα...ειμαι υπευθυνος για τα 2200 ευρω της σομπας εγω;;; εγω την πουλαω;;;

Φυσικα και οχι...για την εταιρια που την πουλησε ομως ισχυει το γνωστο σε καποιους εμπορους... αφου πηραμε τα φραγκα ας κοψει το λαιμο του αν χαλασει.

Αν δεν αλλαξει κατι ΔΕΝ θα την συνδεσω.

Προσεξτε απο που αγοραζετε... ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ-ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ-ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ...γεμισε η αγορα με αλεξιπτωτα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ