Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33697 από Georgia
Καλησπέρα,

Μένω στη Λήμνο. Το σπίτι είναι πέτρινο (60 cm πάχος περιμετρικών τοίχων) 140 τετρ. μέτρα, ισόγειο με πολύ καλά κουφώματα. Έχω καυστήρα πετρελαίου και τζάκι απλό. Λόγω οικονομίας θέλω να αντικαταστήσω τον καυστήρα πετρελαίου σε έναν ξύλου ή σε σόμπα πελλετ νερού (που συνδέεται δηλ. στα σώματα καλοριφέρ).

Φυσικά δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για το τι είναι πιο συμφέρον. Πιθανολογώ ότι μια σόμπα νερού με πέλλετ θα ήταν το καλύτερο. Μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του !!! :)

Υπάρχει χώρος αποθήκευσης για πέλλετ.

Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33699 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;
Χώρο αποθήκευσης για ξύλα έχεις;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33722 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;
αν θέλεις να αντικαταστήσεις τον καυστήρα πετρελαίου, η καλύτερη επιλογή για μένα είναι έλας λέβητας πέλλετ 25kw. θα κάψεις 5 τόνους πέλλετ, θα ασχολείσαι δυο φορές την εβδομάδα(αν υπάρχει στο νησί, αλλά για να ρωτάς υπάρχει,
διαφορετικά θα βάλεις λέβητα ξύλου 25 kw αλλά θα ασχολείσαι 3 φορές την μέρα και θα καις περίπου 10 τόνους τον χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33726 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;

Panos έγραψε: αν θέλεις να αντικαταστήσεις τον καυστήρα πετρελαίου, η καλύτερη επιλογή για μένα είναι έλας λέβητας πέλλετ 25kw. θα κάψεις 5 τόνους πέλλετ, θα ασχολείσαι δυο φορές την εβδομάδα(αν υπάρχει στο νησί, αλλά για να ρωτάς υπάρχει,
διαφορετικά θα βάλεις λέβητα ξύλου 25 kw αλλά θα ασχολείσαι 3 φορές την μέρα και θα καις περίπου 10 τόνους τον χρόνο.


Σωστή συμβουλή !!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33753 από Georgia
Απαντήθηκε από Georgia στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;
Υπάρχει χώρος αποθήκευσης και για ξύλα.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά την σόμπα πέλλετ νερού δεν την προτείνετε. !!!

Οικονομικά όμως τι γίνεται. Τι τιμή έχει ένας καυστήρας πέλλετ και γιατί είναι καλύτερος από μια σόμπα πελλετ η οποία απ'ότι έχω καταλάβει δεν είναι τόσο ακριβή και δεν χρειάζεται ειδικό για την εγκατάσταση της !!!

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντάτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33770 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Αγορά υδραυλικής σόμπας pellet;

Georgia έγραψε: Υπάρχει χώρος αποθήκευσης και για ξύλα.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά την σόμπα πέλλετ νερού δεν την προτείνετε. !!!

Οικονομικά όμως τι γίνεται. Τι τιμή έχει ένας καυστήρας πέλλετ και γιατί είναι καλύτερος από μια σόμπα πελλετ η οποία απ'ότι έχω καταλάβει δεν είναι τόσο ακριβή και δεν χρειάζεται ειδικό για την εγκατάσταση της !!!

Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντάτε.


Αφού έχεις δυνατότητα αποθήκευσης και των δύο καυσίμων, μπορείς να επιλέξεις πιο άνετα. Γι' αυτό σε ρώτησα.
Περιηγήσου στο φόρουμ και θα βρεις τα υπέρ και τα κατά για κάθε επιλογή. Αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα βρεις πλήθος πληροφοριών και κρίσεων.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Georgia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ