Αερόθερμη σόμπα pellet για μονοκατοικία

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33825 από vala7
Καλησπερα σε ολους σας ειμαι καινουργιος εδω και οπως οι περισσοτεροι ψαχνω τροπο να μειωσω το κοστος θερμανσης και φυσικα να αποφυγω το πετρελαιο :P Ο χωρος που ενδιαφερομαι να βαλω την σομπα πελλετ ειναι μονοκατοικια 2οροφη και η σομπα θελω να μπει στον κατω οροφο (ειναι ψηλοταβανο ομως γυρω στα 2,70 με 3 μετρα) ο οποιος ειναι 3 δωματια(σαλονι,κουζινα,υπνοδωματιο). Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν η αεροθερμη σομπα ειναι αρκετη απο μονη της για να ζεστανει καλα τον χωρο. Επεισης αν εχετε καποια μοντελα να μου προτεινετε θα με βοηθουσε πολυ! ευχαριστω εκ των προτερων :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33984 από Panos
με το σκεπτικό ότι μια σόμπα πέλλετ 12αρα ζεστάνει άνετα 60τμ,χρειάζεσε μια 25αρα (αν υπάρχει) ή δύο 12άρες αερόθερμες σόμπες. Μέχρι τώρα πως ζέσταινες αυτό το σπίτι? ένας λέβητας θα σου έδινε την ιδανική λύση

vala7 έγραψε: Καλησπερα σε ολους σας ειμαι καινουργιος εδω και οπως οι περισσοτεροι ψαχνω τροπο να μειωσω το κοστος θερμανσης και φυσικα να αποφυγω το πετρελαιο :P Ο χωρος που ενδιαφερομαι να βαλω την σομπα πελλετ ειναι μονοκατοικια 2οροφη και η σομπα θελω να μπει στον κατω οροφο (ειναι ψηλοταβανο ομως γυρω στα 2,70 με 3 μετρα) ο οποιος ειναι 3 δωματια(σαλονι,κουζινα,υπνοδωματιο). Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν η αεροθερμη σομπα ειναι αρκετη απο μονη της για να ζεστανει καλα τον χωρο. Επεισης αν εχετε καποια μοντελα να μου προτεινετε θα με βοηθουσε πολυ! ευχαριστω εκ των προτερων :)

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vala7

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33994 από mastoras

vala7 έγραψε: Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν η αεροθερμη σομπα ειναι αρκετη απο μονη της για να ζεστανει καλα τον χωρο.


Ποιόν χώρο εννοείς ? Μια σόμπα δεν μπορεί να ζεστάνει και τους δύο ορόφους. Θα ζεστάνει μόνο τον χώρο που βρίσκεται, και σε ελάχιστες περιπτώσεις θα "σπάσει" λίγο την παγωνιά στον άλλο όροφο....απλά θα "σπάσει λίγο" :(
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vala7

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34077 από vala7
Λαθος μου που παρελειψα να το αναφερω ειναι οτι μονο ο 1ος οροφος κατοικείτε. μεχρι τωρα θερμαινομασταν με αεροθερμη πετρελαιου RΕΧ. Οταν λεω χωρο εννοω τα 3 αυτα δωματια που ανεφερα σαλονι υπνοδωματιο κουζινα. Επεισης να αναφερω οτι το σπιτι εχει μετρια μονωση. θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτογραφιες. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34090 από ACIDBLACK
ενα σχεδιαγραμμα θα βοηθουσε ...παντως με μετρια μονωση και απλα παντζουρια για μια 13 KW to κοβω,ξεχασε να μας πεις που βρισκεσαι και ποιες εναι οι κλιματολογικες συνθηκες στην περιοχη ..αλλο νευροκοπι και αλλο αιγινα .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34102 από vala7
Κοντα στην λιβαδεια βρισκομαι παιδια με σχεδον καθολου υψομετρο καπου στα 100 μετρα αν δεν κανω λαθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ