Σόμπα ξύλου με μπόιλερ ή σερπαντίνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35361 από E.G.
Καλημέρα. Κάνω μια έρευνα αγοράς για να αγοράσω μια ξυλόσομπα που θα τη συνδέσω με καλοριφέρ. Όλες όσες είδα είναι με μπόιλερ (prity, diploma, κλπ) εκτός από μια μάρκα που είδα εχθές (ZVESDA). Ο πωλητης μου είπε ότι δεν έχει μπόιλερ, αλλά σερπαντίνα, που μου εξήγησε ότι αποδίδει περισσότερη ζέστη και ότι αν χαλάσει μπορώ να αντικαταστήσω μόνο το κομμάτι αυτό και όχι όλη τη σόμπα. Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι η τιμή. Αυτή είχε 250€ ενώ από τις άλλες τις βρήκα από 330€, οπότε με προβληματίζει αυτό. Ξέρει κανείς κάτι για σόμπες με σερπαντίνα και ειδικά για τις zvesda; Μήπως έχουν κάποιο άλλο ελάττωμα ή μήπως δεν είναι έτσι όπως μου τα είπε ο πωλητής; Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας με βοηθήσει γιατί πρέπει σύντομα να αποφασίσω τι θα αγοράσω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35387 από brainwash
Εξαρτάται τι σερπαντίνα είναι και πόσα σώματα θέλεις να ζςστάνεις. Δλδ πόσα λίτρα νερού έχει τη δυνατότητα να ζεστάνει η σερμπαντίνα και πόσα λίτρα έχει η εγκατάστηση. Τυχαία είδα χθες μια απλή ξυλόσομπα ZVESDA και απελπίστηκα. Πάχος λαμαρίνας 1,5mm με το ζόρι. Θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το βάλω μέσα στο σπίτι μου. Όπως και κάθε λογής prity και δε συμμαζεύεται. Αν θέλεις να τοποθετήσεις κάτι τόσο φτηνό θα μπορούσες να βρεις στην ελληνική αγορά απο διάφορους κατασευαστές φυσικά χωρίς πιστοποιητικό (όπως άλλωστε και αυτές που σκέφτεσαι να αγοράσεις).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35408 από E.G.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το σπίτι μου είναι 75τμ και έχω 7 σώματα. Θα ζητήσω πιο λεπτομερή περιγραφή από τη συγκεκριμένη σόμπα, αλλά μάλλον θα πρέπει να έχω το νου μου για κάτι άλλο όπως κατάλαβα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35505 από mastoras
Δεν γίνεται ρε παιδιά σόμπα υδραυλική με κόστος 250€ και 300€......κάτι δεν κατάλαβες :dry:

Η prity αρχίζουν νομίζω από 500€ και άνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35653 από E.G.
Prity S3W13 (17Kw) για σύνδεση με καλοριφέρ. Τιμή 330 από Βουλγαρία. Η προσφορά έγινε για αγορά 2 τεμαχίων. Το ίδιο μοντέλο εδώ το βρήκα από 460 - 575 μέσω ίντερνετ. Μόνο που θα περιμένω να μου το φέρουνε μαζί με άλλες παραγγελίες για να συμπληρώσει δρομολόγιο, μπορεί να πάρει και 4-5 ημέρες. Αν τις παραγγείλω αύριο θα τις έχω το αργότερο μέχρι Παρασκευή. Η δική σου (καλορίζικη παρεπιπτόντως), είναι για περισσότερες απαιτήσεις από τη δική μου και ναι, είναι αυτές οι τιμές που ανέφερες, αλλά αυτή προσωπικά με καλύπτει για το δικό μου χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35679 από LEONAS
Aν το σπιτι σου ειναι μονοκατοικια και δεν εχεις καλες
μονωσεις δεν θα κανεις τιποτα αλλα και για να σε ζεστανει
λιγο τα σωματα θα πρεπει να εισαι ολη μερα με ενα ξυλο
στο χερι για να την γεμιζεις.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ