Στενή σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35384 από UPS
Στενή σόμπα pellet δημιουργήθηκε από UPS
Γεια σε όλους.
Πρωτάρης εδώ...

Η πολυκατοικία στην βορειοανατολική Αθήνα που διαμένω αποφάσισε να μην ανάψει φέτος καλοριφέρ (το οποίο το μετατρέψαμε σε αέριο πριν 3 χρόνια) γιατί πολύ απλά δεν πληρώθηκε ο λογαριασμός και το ρολόι αφαιρέθηκε.

Θέλω λοιπόν να ζεστάνω το διαμέρισμά μου, βρίσκεται στον 1ο όροφο με καλή μόνωση πυλωτής αλλά κακή πλευρική. Το διαμέρισμα έχει έναν μεγάλο ενιαίο χώρο περίπου 100τμ (σαλόνι, χωλ, κουζίνα, καθιστικό).

Παρόλο που έχω κλασσικό τζάκι δεν με παίρνει αυτή τη στιγμή το μερεμέτι για κασέτα και για να λέμε την αλήθεια έχω και πρόβλημα με την αποθήκευση των ξύλων και γενικά την χρήση τους. Σκέπτομαι λοιπόν την τοποθέτηση σόμπας πέλλετ η οποία για λόγους καμινάδας μπορεί να τοποθετηθεί μόνο σε ένα σημείο -στις 3 πλευρές του σπιτιού είναι αδύνατη η τοποθέτηση καμινάδας.

Για εκεί όμως θέλω στενή σόμπα και κάτω του μέτρου σε ύψος . Βρήκα την ιταλική Laminox Eliza Ghost στα 10kw.


Τι λέτε;
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35406 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Στενή σόμπα pellet
Κυλοφορούν στην αγορά και τζάκια pellet που μοιάζουν με την κινέζικη σόμπα , αλλά και κάποιος από εδώ μέσα είχε βάλει την έξοδο καυσαερίων μέσα στο τζάκι .
για ψάξτο λιγο καλύτερα και θα βρείς λύσεις .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35542 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Απ: Στενή σόμπα pellet
Στην ίδια σόμπα έχω καταλήξει και εγώ για τη θέρμανση χώρου περίπου 50 τ.μ. 'Εχει δυνατότητα για ένα κανάλι, το οποίο σκέφτομαι να αξιοποιήσω για παροχέτευση ζεστού αέρα στο μπάνιο. Πιστεύω ότι με τη βοήθεια του καναλιού θα έχω πολύ πιο σύντομα μεταφορά της θερμότητας στο χώρο του μπάνιου.

Για τις σόμπες της εταιρίας αυτής δεν ξέρω κάτι, απλά κατέληξα εκεί αφενός γιατί ήταν η μοναδική ιταλική σόμπα η οποία δεν πωλείται σε φουσκωμένη τιμή στην περιοχή μου (Πάτρα) και αφετέρου γιατί ο έμπορος που την πουλάει φαίνεται να είναι ο πιο αξιόπιστος στην περιοχή σε σχέση με όλους τους άλλους που επισκέφτηκα, κάνοντας έρευνα αγοράς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35718 από UPS
Απαντήθηκε από UPS στο θέμα Απ: Στενή σόμπα pellet
Η συγκεκριμένη βγαίνει κάπου 1700 ευρώ -περίπου 600 ευρώ πάνω από ανταγωνιστικές που διαφημίζονται εδώ. Απλά είναι πιο όμορφη και πολύ πιο στενή (29εκ) ιδανική για εκεί που την θέλω.
Βέβαια δεν βλέπω να βγάζω την καμινάδα προς τα πάνω αφού σε διαμέρισμα δεν έχει νόημα.
Είναι όμως όντως 10.5kw; Στην ιστοσελίδα της Laminox δεν δίνουν πληροφορίες και αλλού βλέπω ότι την δίνουν για 9kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35996 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Απ: Στενή σόμπα pellet

UPS έγραψε: Η συγκεκριμένη βγαίνει κάπου 1700 ευρώ -περίπου 600 ευρώ πάνω από ανταγωνιστικές που διαφημίζονται εδώ. Απλά είναι πιο όμορφη και πολύ πιο στενή (29εκ) ιδανική για εκεί που την θέλω.
Βέβαια δεν βλέπω να βγάζω την καμινάδα προς τα πάνω αφού σε διαμέρισμα δεν έχει νόημα.
Είναι όμως όντως 10.5kw; Στην ιστοσελίδα της Laminox δεν δίνουν πληροφορίες και αλλού βλέπω ότι την δίνουν για 9kw

Η σόμπα είναι καναλιζάτη, συνεπώς πρέπει να συγκρίνεις με σόμπες αντίστοιχης ισχύος με κανάλια. Η πραγματική ισχύς της σόμπας είναι 10,5 * 85% = 8,9 kw περίπου.

Αν κάνεις τον κόπο να ψάξεις σε αντίστοιχα του skroutz.gr ιταλικά site (π.χ. idealo.it) θα διαπιστώσεις ότι η τιμή πώλησής της στην Ιταλία είναι περίπου το ίδιο με αυτή που αναφέρεις. Κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει με επώνυμες ιταλικές όπως π.χ. Ravelli ή Lanordica.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος χρήστης του forum, καθώς η δική μου εμπειρία είναι πολύ περιορισμένη στο αντικείμενο! :=)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36015 από UPS
Απαντήθηκε από UPS στο θέμα Απ: Στενή σόμπα pellet
Η τιμή είναι άριστη σε σχέση με άλλα θα έλεγα και πολύ ευγενικοί και κατατοπιστικοί.
Το θέμα είναι ότι δεν είναι ετοιμοπαράδοτη και δεν έχουν ακόμα τεχνικές λεπτομέρειες να μου στείλουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ