Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43101 από lakis21
Σόμπα pellet δημιουργήθηκε από lakis21
Καλησπέρα,
όπως όλοι έτσι και έγω απόφασισα να στραφώ στο πελλέτ γιατί με πετραίλεο δεν την παλεύουμε φέτος.
Μένω στην Χαλκιδική, σε μία μεζονετα η οποια έχει 3 ορόφους (38τμ/όροφο) το ισόγειο σαλόνι κουζίνα, ο όροφος που έχει τα 2 δωμάτια, στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίο χώρος (γραφείο) στον οποίο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το εαν θα έχει θέρμανση ή όχι. Κύριος με ενδιαφέρει το ισόγειο στο οποίο πέρναμε και την περισσότερη διάρκεια της ημέρας και αν είναι δυνατόν να ζεστένοται τα δωμάτια στον πάνω όροφο.
Το πρόβλημα είναι ότι στις 2 σκάλες δεν υπάρχουν πόρτες, όποτε ίσως η ζέστη να αναιβένει πρός τα πάνω (αλήθεια αυτό ισχύει;). Φυσικά μπορώ να κλείσω τι πόρτες από τα δωμάτια πάνω.
Το ερώτημα μου είναι το εξής, 12kw είναι αρκετά, τουλάχιστον για το ισόγειο ; η παρακάτω θα με καλύψει;
www.moshalis.gr/index.php/-heat/98-hp26
Το ότι το ημυπογείο είναι απο κάτω και δεν έχει πόρτα είναι πρόβλημα στην θέρμανση;
Έχετε να προτείνεται κάτι διαφορετικό; Το σπίτι δεν είναι δικό μου και είναι 1 1/2 έτους.
Επείσης δεν θα ήθελα αν είναι δυνατόν να υπερβώ τα 1300-1400€.
Η μεζονέτα ΒΑ ακουμπάει με άλλη θερμενόμενη μεζονέτα.
Σας βάζω την κάτοψη του σπιτιού.
Σας ευχαριστώ εκ' των προταίρων.

Φιλικά,
lakis21
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakis21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43211 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Σόμπα pellet
δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα δεσ λιγο αυτην εδω σε παρακαλω εγω την σκεφτομαι για την χαλκιδικη για το σπιτι μας ειναι μια μεζονετα 3οροφη αρκετα μεγαλη με τζακι στον δευτερο οροφο

www.car.gr/xyma/view/3010745/
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43221 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Σόμπα pellet
Αυτή η σόμπα είναι δική σου Άνθιμε ή απλά την προτείνεις ??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43247 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

love.bacardi έγραψε: δεν θελω να κανω διαφημηση αλλα δεσ λιγο αυτην εδω σε παρακαλω εγω την σκεφτομαι για την χαλκιδικη για το σπιτι μας ειναι μια μεζονετα 3οροφη αρκετα μεγαλη με τζακι στον δευτερο οροφο

www.car.gr/xyma/view/3010745/


Σ' ευχαριστώ πολύ Άνθιμε, είμαι πολύ ωροιακά στα οικονομικά, προς το παρόν... μεταφορικά , εγκατάσταση κτλ αναιβένουμε κάπως. Αυτή λογικά συνδέεται και με τα καλοριφέρ, σωστά; Πρέπει να τοποθετηθεί κοντά σε κάποιο σώμα καλοριφέρ πχ στο ισόγειο; Ο καυστήρας πετρελαίου για το καλοριφέρ μου είναι στο υπόγειο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43267 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
το ισογειο ναι - στο υπογραφω
τοσο χωρο εχω κι εγω την μια και μετα την μια ωρα δουλευει ρελαντι...
και ειναι και υπογειο - πιο κρυο

να η ζεστη ανεβαινει.
μετα απο κανα δυο ωρες κι απο την δικη μου σκαλα που δεν εχει πορτες η ζεστη εχει ανεβει πανω στο σαλονι
( η μια σομπα ειναι στο περιφημο playroom που το εχω κανει κουζινα και καθημερινό )

πανω πιστευω οτι θα γινει αυτο που λεμε "θα σπασει το κρυο" αλλα δε θα ελεγα οτι "θα το ζεστανει"...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43272 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σόμπα pellet

lakis21 έγραψε: Καλησπέρα,
όπως όλοι έτσι και έγω απόφασισα να στραφώ στο πελλέτ γιατί με πετραίλεο δεν την παλεύουμε φέτος.
Μένω στην Χαλκιδική, σε μία μεζονετα η οποια έχει 3 ορόφους (38τμ/όροφο) το ισόγειο σαλόνι κουζίνα, ο όροφος που έχει τα 2 δωμάτια, στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίο χώρος (γραφείο) στον οποίο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το εαν θα έχει θέρμανση ή όχι. Κύριος με ενδιαφέρει το ισόγειο στο οποίο πέρναμε και την περισσότερη διάρκεια της ημέρας και αν είναι δυνατόν να ζεστένοται τα δωμάτια στον πάνω όροφο.
Το πρόβλημα είναι ότι στις 2 σκάλες δεν υπάρχουν πόρτες, όποτε ίσως η ζέστη να αναιβένει πρός τα πάνω (αλήθεια αυτό ισχύει;). Φυσικά μπορώ να κλείσω τι πόρτες από τα δωμάτια πάνω.
Το ερώτημα μου είναι το εξής, 12kw είναι αρκετά, τουλάχιστον για το ισόγειο ; η παρακάτω θα με καλύψει;
www.moshalis.gr/index.php/-heat/98-hp26
Το ότι το ημυπογείο είναι απο κάτω και δεν έχει πόρτα είναι πρόβλημα στην θέρμανση;
Έχετε να προτείνεται κάτι διαφορετικό; Το σπίτι δεν είναι δικό μου και είναι 1 1/2 έτους.
Επείσης δεν θα ήθελα αν είναι δυνατόν να υπερβώ τα 1300-1400€.
Η μεζονέτα ΒΑ ακουμπάει με άλλη θερμενόμενη μεζονέτα.
Σας βάζω την κάτοψη του σπιτιού.
Σας ευχαριστώ εκ' των προταίρων.

Φιλικά,
lakis21


Καλημέρα,
Με μια σόμπα να το ζεστάνεις όλο , χλωμούτσικο το βλέπω. Η εμπερία με τις μαιζονέτες μέχρι τώρα εχει δείξει ότι είναι απο τους πιο δύσκολους χώρους για να το ζεστάνεις , όχι ότι δεν γίνεται αλλά μάλλον θα χρειαστείς δυο σόμπες.(βλέπε fokion).
Το θέμα είναι ότι ο κάθε σου όροφος είναι μικρός (38τ.μ.) και ακόμη και η μικρή η 9άρα, θα είναι ίσως μεγάλη ακόμη και στο ρελαντί. Πάντως να το ζεστάνεις ομοιόμορφα όλο ( έστω τους δυο ορόφους) με μιά σόμπα, μάλλον δύσκολο το βλέπω. Δώσε μου λίγο χρόνο να κάνουμε ένα ψιλοmeeting, και θα απαντήσω σύντομα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Moschalis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ