Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45502 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σόμπα pellet
Με το καλό να σου ερθει ναι να ζεσταθεις!!!

Θα προτεινα οταν ερθει να εχεις παρει 2-3 τσουβαλακια απο περισσότερες "μαρκες" ωστε να δοκιμάσεις τι καιει καλυτερα στις δικές σου συνθηκες και να καταληξεις ιδιοις ομασι...
Χαμενα δε θα πανε...
Και μετά παραγγελνεις τόνους

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45559 από kmaik
Απαντήθηκε από kmaik στο θέμα Σόμπα pellet
Άντε και καλά ανάμματα . Έχεις μεγάλο χώρο να θερμάνεις αλλά από τις επιλογές που έδωσες πιστεύω είναι από τις καλύτερες. Πρόσεξε λίγο στην εγκατάσταση όπως π.χ να την κάνει αυτός που στην πούλησε ώστε να μην έχεις πρόβλημα στην εγγύηση . Επίσης εγώ έβαλα να παίρνει αέρα από έξω όπως λέει ο κατασκευαστής επειδή ήταν για έμενα εύκολο στην εγκατάσταση. Άλλη μια ευκολία της εγκατάστασης είναι ότι δεν έχω παρά ένα σχεδόν μέτρο οριζόντια διαδρομή στην καμινάδα. Ένα μικρό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι όταν είχα αέρα από δυτικά που ήταν και η είσοδος του αέρα μου η σόμπα έκανε κακή καύση. Σαν να έπαιρνε πάρα πολύ αέρα. Απλά με λίγη ταινία κάλυψα λίγο την είσοδο του αέρα στο μπαλκόνι μου και το πρόβλημα λύθηκε. Όσο για αυτό που ρώτησε ο μάστορας η μαυρίλα στο τζαμί είναι ελαχίστη. Όταν καθαρίζω την σόμπα παίρνω χαρτί κουζίνας το βρέχω λίγο και γίνεται σαν καινούργιο.
Φυσικά σε όποια απορία μπορώ να βοηθήσω θα βοηθήσω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45576 από lakis21
Απαντήθηκε από lakis21 στο θέμα Σόμπα pellet

kmaik έγραψε: Άντε και καλά ανάμματα . Έχεις μεγάλο χώρο να θερμάνεις αλλά από τις επιλογές που έδωσες πιστεύω είναι από τις καλύτερες. Πρόσεξε λίγο στην εγκατάσταση όπως π.χ να την κάνει αυτός που στην πούλησε ώστε να μην έχεις πρόβλημα στην εγγύηση . Επίσης εγώ έβαλα να παίρνει αέρα από έξω όπως λέει ο κατασκευαστής επειδή ήταν για έμενα εύκολο στην εγκατάσταση. Άλλη μια ευκολία της εγκατάστασης είναι ότι δεν έχω παρά ένα σχεδόν μέτρο οριζόντια διαδρομή στην καμινάδα. Ένα μικρό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι όταν είχα αέρα από δυτικά που ήταν και η είσοδος του αέρα μου η σόμπα έκανε κακή καύση. Σαν να έπαιρνε πάρα πολύ αέρα. Απλά με λίγη ταινία κάλυψα λίγο την είσοδο του αέρα στο μπαλκόνι μου και το πρόβλημα λύθηκε. Όσο για αυτό που ρώτησε ο μάστορας η μαυρίλα στο τζαμί είναι ελαχίστη. Όταν καθαρίζω την σόμπα παίρνω χαρτί κουζίνας το βρέχω λίγο και γίνεται σαν καινούργιο.
Φυσικά σε όποια απορία μπορώ να βοηθήσω θα βοηθήσω

Να είσαι καλά φίλε μου! Για την εγκατάσταση θα χρησιμοποιήσω της οδηγίες της εταίρας που την εισάγει καθώς τους έστειλα φώτο και μου είπαν τι θα βάλω και μου τα στέλνουν και αυτά μαζί. για την εισαγωγη του αέρα εύκαμπτο φ50 και μια περσίδα για την άλλη άκρη στο τοίχο.
Για την καμινάδα, εκεί που θα μπει συνήθως δεν φυσάει και αυτοί την βάζουν με μια ανοξείδωτη φ80 μέχρι έξω από τον τοίχο, το γνωστό Τ, περίπου 50 εκατοστά πάνω μου είπαν και φουγάρο. επίσης καλό κακού μου είπαν να βάλω και ανοξείδωτο τετράγωνο πλαίσιο στον τοίχο στο ύψος του φουγάρου για να μην μαυρίσει ίσως ο τοίχος της πρώτες μέρες , αλλά είναι λίγο απίθανο μου είπαν.
Παράγγειλα και Πελλέτ ένα τόνο Alfa Wood και έναν τόνο bioenergy. Οπότε νεώτερα από εμένα στην παρουσίαση της σόμπας μου! ;) Maik αν και διάβασα το ελληνικό manual πιθανόν να σε ζαλίσω λιγάκι ... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45587 από kmaik
Απαντήθηκε από kmaik στο θέμα Σόμπα pellet
Ότι θέλεις ρώτα άπλα να το ξέρω. Έτσι και αλλιώς και εγώ ακόμα την ψάχνω τη σόμπα σε ιταλικά φόρουμ μπας και μάθω κάτι καινούργιο. Είναι μοντέλο 2012 όποτε περισσότερα θα μάθουμε του χρόνου. Η αλήθεια βεβαία είναι ότι αυτό δεν χρειάζεται. Η σόμπα είναι πολύ καλή από το εργοστάσιο και δεν της έχω πειράξει καμιά ρύθμιση. Καλή εγκατάσταση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45595 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet

lakis21 έγραψε:

kmaik έγραψε: Άντε και καλά ανάμματα . Έχεις μεγάλο χώρο να θερμάνεις αλλά από τις επιλογές που έδωσες πιστεύω είναι από τις καλύτερες. Πρόσεξε λίγο στην εγκατάσταση όπως π.χ να την κάνει αυτός που στην πούλησε ώστε να μην έχεις πρόβλημα στην εγγύηση . Επίσης εγώ έβαλα να παίρνει αέρα από έξω όπως λέει ο κατασκευαστής επειδή ήταν για έμενα εύκολο στην εγκατάσταση. Άλλη μια ευκολία της εγκατάστασης είναι ότι δεν έχω παρά ένα σχεδόν μέτρο οριζόντια διαδρομή στην καμινάδα. Ένα μικρό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι όταν είχα αέρα από δυτικά που ήταν και η είσοδος του αέρα μου η σόμπα έκανε κακή καύση. Σαν να έπαιρνε πάρα πολύ αέρα. Απλά με λίγη ταινία κάλυψα λίγο την είσοδο του αέρα στο μπαλκόνι μου και το πρόβλημα λύθηκε. Όσο για αυτό που ρώτησε ο μάστορας η μαυρίλα στο τζαμί είναι ελαχίστη. Όταν καθαρίζω την σόμπα παίρνω χαρτί κουζίνας το βρέχω λίγο και γίνεται σαν καινούργιο.
Φυσικά σε όποια απορία μπορώ να βοηθήσω θα βοηθήσω

Να είσαι καλά φίλε μου! Για την εγκατάσταση θα χρησιμοποιήσω της οδηγίες της εταίρας που την εισάγει καθώς τους έστειλα φώτο και μου είπαν τι θα βάλω και μου τα στέλνουν και αυτά μαζί. για την εισαγωγη του αέρα εύκαμπτο φ50 και μια περσίδα για την άλλη άκρη στο τοίχο.
Για την καμινάδα, εκεί που θα μπει συνήθως δεν φυσάει και αυτοί την βάζουν με μια ανοξείδωτη φ80 μέχρι έξω από τον τοίχο, το γνωστό Τ, περίπου 50 εκατοστά πάνω μου είπαν και φουγάρο. επίσης καλό κακού μου είπαν να βάλω και ανοξείδωτο τετράγωνο πλαίσιο στον τοίχο στο ύψος του φουγάρου για να μην μαυρίσει ίσως ο τοίχος της πρώτες μέρες , αλλά είναι λίγο απίθανο μου είπαν.
Παράγγειλα και Πελλέτ ένα τόνο Alfa Wood και έναν τόνο bioenergy. Οπότε νεώτερα από εμένα στην παρουσίαση της σόμπας μου! ;) Maik αν και διάβασα το ελληνικό manual πιθανόν να σε ζαλίσω λιγάκι ... ;)


μπες στο σιτε της lanordica να δεις τι προτεινει για καμιναδες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ