Καμινάδα για σόμπα pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111404 από ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΑΚΗΣ στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
@μαστορας
το σκέφτομαι εξαρχής το να βάλω φίλτρο γιατί μετά φανταζομαι θα έχει και κάποιο κόστος να φύγει η καμινάδα και να μπεί φίλτρο

@dimlyk
στο δωμάτιο του παιδιού ούτος η άλλως πρέπει να μπεί κάτι απλά άλλο να είνια κάτι υποστηρικτικό και άλλο σε περίπτωση χειρότερου χειμώνα απο πέρσυ να χάσουμε και την χρεωση του κοινωνικού τιμολογίου.
και οι θερμοσυσσωρευτές έχουν και αυτοί κάποιο κόστος δεν είναι και φτηνοί απ'οτι είδα...

αν κάποιος ξέρει κάποιον μάστορα στην Αττική που νιώθει το αντικείμενο και μπορει να έρθει να δεί να μας πεί μια γνωμη παρακαλώ στείλτε μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σας επισυνάπτω και μια κάτοψη που εφτιαξα... καθώς και 3 φωτογραφίες που ενας μαστορας μας είπε οτι μπορει να βγεί η καμινάδα με βάση την θέση της σόμπας.

Σας ευχαριστω όλους που θα παει θα βρεθεί η ακρη :evil:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111406 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Είσαι στην μέση του μπαλκονιού, έχεις τέντες, το διακοσμητικό επίχρισμα δεν δέχεται τρίψιμο-πλύσιμο, από επάνω ο γείτονας μερακλής με φυτά......πας κατευθείαν για φίλτρο νερού. :)

Δεν χρειάζεται να έρθει μάστορας για περισσότερα. Βρες υδραυλικό για να σου τραβήξει γραμμή για νερό εκεί που θα κρεμάσεις το φίλτρο.

Και δεν χρειάζεται να περάσεις πρώτα από το χειρουργείο :lol: υπάρχουν και οι κάρτες, που μόλις έμαθα η city bank "παίζει" στο 6%
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116518 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Στεναχωρήθηκα σήμερα, που μου έκανε παράπονα ο γείτονας απέναντι για τη μυρωδιά της σόμπας. "Εσύ δεν καις ξύλο, καις pellet" μου είπε. Μπροστά στην αμηχανία να του εξηγήσω ανεβασμένος σε μια σκάλα όπου καθάριζα το φίλτρο νερού, το τι σημαίνει pellet, είπα'ενταξει, θα το φροντίσω". :dry: Τι να φροντίσω τώρα?
Λεπτομέρειες:
- ο γείτονας μένει στην απέναντι πολυκατοικία, 6 μέτρα οριζόντια απ το φίλτρο.
- το κοντινότερο παράθυρό του προς το φίλτρο είναι αυτό του WC και μετά του υπνοδωματίου.
- μένουμε και οι δύο στον πρώτο όροφο υπερυψωμένα.
- δεν είναι μυστήριος, ίσα ίσα ήταν ό μόνος που λέγαμε μια καλημέρα απ τους απέναντι.
- το φίλτρο μου είναι ενα απλό νερού αγορασμένο (ξέρετε, ένα μουσλούκι με μπουρί).
Σκέφτομα να βάλω περσίδες κατευθυντήριες του καπνού και να ανάβω με προσάναμμα.Α! να κάνω και την πάπια..

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116525 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
αν δεν ειπε τιποτα αλλο, γιατι αυτο ειναι κακο???
απλή διαπιστωση "δε καις ξυλα οπως ολοι μας - καις πελλετ"

κι εμενα ολη η γειτωνια ( οσοι μιλαμε τελος παντων ) με ρωτησε τι ειναι αυτη η περιεργη καμιναδα που δε παει μεχρι επανω"
και μετα αρχιζαν τα ποσο κανει ,πως μπαινει , πως δουλευει , αν ζεσταινει κ.λ.π. κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116540 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
το πιο πιθανο ειναι να του μυριζει κανα τζακι που δεν βλεπει οπως μου μυριζει κι εμενα κι ας ειμαι 8 μετρα πιο χαμηλα απ τις καμιναδες
εκτος κι αν εννοουσε οτι δεν ενοχλει (τετοια αντιμετωπιση ειχα εγω περσυ) κκαι το πηρες στραβα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116564 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καμινάδα για σόμπα pellet
Βασικά ρώτησε τον, καλύτερα να ξέρεις αν τον ενοχλείς η οχι. Βαση νομοθεσίας λέει οτι αν η καμινάδα σου είναι >10μ απο παρακείμενη οικοδομή και ενοχληθεί ο γείτονας σου τότε είτε θα πρέπει να την σηκώσεις και άλλο είτε να την απομακρύνεις.
Έμενα ευτυχώς περιμετρικά και στα 10μ δεν εχει κοντινό σπιτι, και την εχω σηκώσει ψηλά, το θέμα είναι οτι καμια φορα με το πως και προς τα που φυσάει μπορεί να πάει τον καπνο προς κάποια σπίτια που βρίσκονται λίγο χαμηλότερα απο την καμινάδα μου. Ενας λογος που έκοψα και το πυρηνοξυλο ηταν και αυτος, οχι τοσο για τον καπνό αλλά πιο πολυ για την μυρωδιά και φυσικά και για την φασαρία του καθαρισμού του λέβητα.
Παντως εχθες που ανοιξα την μπαλκονόπορτα το βραδυ για λιγο μυριζε πολυ εντονα τζακι και σκεψου οτι ακομα εχουμε σχετικα καλο καιρο, αντε λιγο κρυο το βραδυ.
Προβλέπω να γίνεται χαμος και φετος και το κράτος ειναι ετοιμο να εφαρμοσει τα μονα-ζυγα και ρουφιανους και οτι αλλο θα δουν τα μάτια μας :huh:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ