H γνώμη μου περί αγοράς σόμπας πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153815 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

BIOPEL έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ακόμα και 2 μέρες να το έκαψε που είναι λάθος ??


Κύριε Φιλιππακόπουλε με 2 μέρες καύσης δεν μπορεί να έχει ασφαλή αποτελέσματα και εντυπώσεις.
Ούτε καν δοκιμές σε 4-5 διαφορετικές μάρκες πέλλετ δεν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο να κάνεις.


Κύριε BIOPEL μπορεί όπως λες και σε 7 μήνες καύσης να μην έχεις ασφαλή συμπεράσματα αλλά απο τα θετικά μέχρι και τα αρνητικά που είπε έπεσε σχεδόν σε όλα μέσα !!Οπότε όπως είπα και πριν ο άνθρωπος είπε την γνώμη του αν έχουμε διαφορετική άποψη εδώ είμαστε όλοι να πούμε την γνώμη μας όμορφα και πολιτισμένα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153818 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι
καλημέρα κύριοι !!δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα στα θέματα του πελλετ υπήρχαν αυτές οι διαμάχες και στο 90% έχουν καταλήξει στην "ΑΡΕΝΑ"(υπόψιν οι νεότεροι στο φόρουμ δεν την γνωρίζουν).
Τιτο όπως κατάλαβες ο biopel αρχικά δεν πουλάει πέλλετ οπότε λάθος εντύπωση έχεις ότι του χάλασες την ζαχαρένια ή οτιδήποτε τέτοιο.
BIOPEL μπήκατε σε ενα θέμα που ο τίτλος του ξεκινάει με το "H Γνώμη Μου" και σχολιάσατε αυτό που σχολιάσατε .Άρα ενας αναγνώστης του φόρουμ είπε την γνώμη του και ήθελε απλά την άποψη όλων εμάς (που άσχετο αλλά συμφωνώ στο 95% με την άποψη του)!!εκεί του απάντησες αυτό που του απάντησες με αποτέλεσμα όντως να παρεξηγηθεί να σου απαντήσει ανάλογα και μετά να μπει και ο Φώτης στην εξίσωση και καταλήξαμε εδώ που καταλήξαμε .Νομίζω οτι δεν πρέπει να το τραβήξουμε άλλο το θέμα και να τραβάμε το σχοινί !όλοι έχουμε τα προβλήματα μας ας μη τα μεταφέρουμε όμως εδω μέσα !!με τέτοιες κόντρες σε νεα μέλη του φόρουμ δεν καταφέρνουμε τίποτα παραπάνω πέρα απο το να τους αποτρέπουμε να ανοίγουν ενα ποστ ή έστω και να απαντάνε γιατί θα φοβούνται την κριτική ! την καλημέρα μου και πάλι !!

Κύριε BIOPEL μπορεί όπως λες και σε 7 μήνες καύσης να μην έχεις ασφαλή συμπεράσματα αλλά από τα θετικά μέχρι και τα αρνητικά που είπε έπεσε σχεδόν σε όλα μέσα !!Οπότε όπως είπα και πριν ο άνθρωπος είπε την γνώμη του αν έχουμε διαφορετική άποψη εδώ είμαστε όλοι να πούμε την γνώμη μας όμορφα και πολιτισμένα .[/quote]
Από την μια κε. Φιλιππακόπουλε γράφεις : Νομίζω ότι δεν πρέπει να το τραβήξουμε άλλο το θέμα και να τραβάμε το σχοινί !όλοι έχουμε τα προβλήματα μας ας μη τα μεταφέρουμε όμως εδω μέσα !! και απο την άλλη το συνεχίζεις με νέα απάντηση.
Τελείωσε το θέμα για μένα και δεν υπάρχει άλλη διάθεση για ανάλωση επί της γνώμης του ΤΙΤΟ.
Έτσι απλά, όμορφα και πολιτισμένα.
Τέλος.
Πάμε για νέα σεζόν και ότι ήθελε προκύψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153819 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

BIOPEL έγραψε: καλημέρα κύριοι !!δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα στα θέματα του πελλετ υπήρχαν αυτές οι διαμάχες και στο 90% έχουν καταλήξει στην "ΑΡΕΝΑ"(υπόψιν οι νεότεροι στο φόρουμ δεν την γνωρίζουν).
Τιτο όπως κατάλαβες ο biopel αρχικά δεν πουλάει πέλλετ οπότε λάθος εντύπωση έχεις ότι του χάλασες την ζαχαρένια ή οτιδήποτε τέτοιο.
BIOPEL μπήκατε σε ενα θέμα που ο τίτλος του ξεκινάει με το "H Γνώμη Μου" και σχολιάσατε αυτό που σχολιάσατε .Άρα ενας αναγνώστης του φόρουμ είπε την γνώμη του και ήθελε απλά την άποψη όλων εμάς (που άσχετο αλλά συμφωνώ στο 95% με την άποψη του)!!εκεί του απάντησες αυτό που του απάντησες με αποτέλεσμα όντως να παρεξηγηθεί να σου απαντήσει ανάλογα και μετά να μπει και ο Φώτης στην εξίσωση και καταλήξαμε εδώ που καταλήξαμε .Νομίζω οτι δεν πρέπει να το τραβήξουμε άλλο το θέμα και να τραβάμε το σχοινί !όλοι έχουμε τα προβλήματα μας ας μη τα μεταφέρουμε όμως εδω μέσα !!με τέτοιες κόντρες σε νεα μέλη του φόρουμ δεν καταφέρνουμε τίποτα παραπάνω πέρα απο το να τους αποτρέπουμε να ανοίγουν ενα ποστ ή έστω και να απαντάνε γιατί θα φοβούνται την κριτική ! την καλημέρα μου και πάλι !!

Κύριε BIOPEL μπορεί όπως λες και σε 7 μήνες καύσης να μην έχεις ασφαλή συμπεράσματα αλλά από τα θετικά μέχρι και τα αρνητικά που είπε έπεσε σχεδόν σε όλα μέσα !!Οπότε όπως είπα και πριν ο άνθρωπος είπε την γνώμη του αν έχουμε διαφορετική άποψη εδώ είμαστε όλοι να πούμε την γνώμη μας όμορφα και πολιτισμένα .
Από την μια κε. Φιλιππακόπουλε γράφεις : Νομίζω ότι δεν πρέπει να το τραβήξουμε άλλο το θέμα και να τραβάμε το σχοινί !όλοι έχουμε τα προβλήματα μας ας μη τα μεταφέρουμε όμως εδω μέσα !! και απο την άλλη το συνεχίζεις με νέα απάντηση.
Τελείωσε το θέμα για μένα και δεν υπάρχει άλλη διάθεση για ανάλωση επί της γνώμης του ΤΙΤΟ.
Έτσι απλά, όμορφα και πολιτισμένα.
Τέλος.
Πάμε για νέα σεζόν και ότι ήθελε προκύψει.


Απο εμενα εχει ληξει το θεμα.αυτο που ηθελα ηταν να προσφερω την αποψη μου αλλα καπου ξεφυγαν τα πραγματα με τις εντυπωσεις που καποιοι θελησαν να δημιουργησουν το προβλημα τους ειναι οχι οτι εχουν διαφορετικη αποψη το οπιο θα ηταν σεβαστο σε εμενα αλλα το οτι δεν σχολιαζανε πανω στο θεμα αλλα μενανε σε αλλες λεπτομερειες ακυρες επι του θεμετος και το υφος τους ηταν λιγο για ((τσουγκρισμα)) τεσπα για να μην κουραζω εγω αν εθιξα καποιον ζητω συγνωμη οποιος θελει μπορει να εκφρασει ελευθερα την γνωμη του με την προυποθεση να μην ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ .
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153820 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα πελλετ και ποσο συμφέρουσα είναι

BIOPEL έγραψε:

Tito έγραψε:

BIOPEL έγραψε: Στην Σιβηρία μένεις και έχεις ένα μήνα που την καίς ? και πρόλαβες κιόλας να κάνεις τόσες διαπιστώσεις?

ενα μηνα καιω καθως εκανα διαφορες δοκιμες πανω στα πελλετ και στγν καταναλωση και το μερος που ζω ειναι αρκετα ορεινο με πολυ κρυο και για να σε προλαβω εξυπνακια ολα αυτα που παραθετω στο κειμενο ειναι και γνωμες απο αλλους φιλους που χρησιμοποιουν πελλετ για την θερμανση οποτε ανοιξε τα ματακια σου και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ! Επισης δεν νομιζω να διαφωνεις καπου σε ολα αυτα τα αρνητικα που γραφω καθως θα επρεπε να με διορθωσεις αλλα εσυ σταθηκες στο αν την καιω ενα μηνα η 10 μερες ολα αυτα που γραφω μπορει να τα διαπιστωσει καποιος απο τις πρωτες μερες λειτουργιας τωρα αν εσενα σου χαλασα τη δουλεια Ξυδι!

Tito να με συγχωρείς που δεν σου απάντησα άμεσα αλλά διάφορες υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν καθημερινά να βρίσκομαι σε ένα υπολογιστή,
Λανθασμένα με αποκαλείς ΕΞΥΠΝΆΚΙΑ και δεν μου χάλασες καμία δουλειά που να έχει σχέση με τυχόν εμπαιγμό σε αυτά που γράφεις.
Χαριτολογώντας ανέφερα την Σιβηρία διότι οι καιρικές συνθήκες είναι τέτοιες ακόμη που ελάχιστοι άνθρωποι και ιδίως μεγάλης ηλικίας κάτοικοι σε μεγάλα υψόμετρα έχουν ανάψει θέρμανση.
Εσύ φαίνεσαι απο το ύφος της απάντησης σου ότι είσαι νέος και θερμόαιμος.
Εάν προσέξεις είμαι μέλος αρκετά νέο στο φόρουμ και μόλις ενός χειμώνα χρήστης λέβητα πέλλετ.
Για να φτάσω σε σημείο να γράφω εδώ τις εντυπώσεις μου για το πόσο καλός ή όχι είναι ο λέβητας πέλλετ, για τα είδη πέλλετ που δοκίμασα, για την σκόνη και βρωμιά που βγάζει σε κάθε καθάρισμα, για αστοχίες έναυσης και δεκάδες άλλες παρατηρήσεις δαπάνησα αμέτρητες ώρες στο λεβητοστάσιο μου παρέα με το εγχειρίδιο του λέβητα μεταφράζοντας το απο τα Αγγλικά, κρατούσα το χρονόμετρο για να δω σε πόσα λεπτά θα γίνει έναυση σε κάθε μάρκα πέλλετ που άλλαζα και βλέποντας την φλόγα μάθαινα τι φταίει για το λάθος χρώμα της και το λάθος μέγεθος της μέχρι να την φέρω στις σωστές ενδείξεις.
Και δεκάδες ακόμη πειραματισμούς ,ρυθμίσεις και παρατηρήσεις μέχρι να φτάσω σε σημείο να πω ότι κατά 70% έχω μάθει τον λέβητα μου.
Και χρειάστηκε να περάσουν 7 μήνες αδιάλειπτης καύσης για να τα καταφέρω.
Ο FOTIS που τον παρουσιάζεις για δικηγόρο μου, ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ που με βοήθησε και με δίδαξε εξ αποστάσεως τα βασικά και κάτι παραπάνω για τον λέβητα μου και πίστεψε με έχει απεριόριστες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
Είναι χρήστης λέβητα πέλλετ 5 χρόνια με ότι συνεπάγεται αυτό και ΚΑΤΙ παραπάνω γνωρίζει απο εσένα χρήστη του 1 μήνα, και απο εμένα χρήστη του 1 χειμώνα.
Τα αρνητικά του μηχανήματος σου ή τα θετικά του μη περιμένεις να στα πούν οι γνωστοί σου, θα τα ανακαλύψεις στην πορεία χρήσης του.
Δεν είμαι εδώ για να διορθώνω κανένα στο πως θα κάψει την σόμπα του ή τον λέβητα του αλλά ούτε και είναι στον χαρακτήρα μου να διαπληκτίζομαι ή να παρουσιάζομαι ως έξυπνος και ξερόλας.
Διαβάζω, μαθαίνω, εκπαιδεύομαι απο εμπειρίες παλαιοτέρων χρηστών και εάν κάποιος ζητήσει την γνώμη μου , την λέω.
Κακώς λοιπόν παρεξηγήθηκες και αβίαστα διατύπωσες τις σκέψεις σου μη αξιολογώντας σωστά τις προθέσεις μου για ένα διάλογο σε επίπεδο πρώτης γνωριμίας.
Ελπίζω να τα ξαναπούμε αφού πρώτα μαυριστείς απο την κάπνα, αφού κουραστείς να κουβαλάς και να γεμίζεις τσουβαλάκια Βουλγάρικα - Ουκρανικά - Λευκορώσικα - Πολωνέζικα, αφού θα έχεις κάποιες αποτυχίες στην έναυση το βράδυ και αφού, αφού, αφού...........
Τότε και μόνο θα έχεις βγάλει και εσύ τα ασφαλή σου συμπεράσματα απο τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ σου εμπειρίες και θα κρίνεις εάν άξιζε που επένδυσες ή όχι σε πέλλετ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Παρεξηγησα το υφος της απαντησης σου τοτε και ζητω συγνωμη!τωρα σε αυτα που γραφεις δεν εχεις αδικο αλλα ποστεψε εχω τραβηξει ολα αυτα που γραφεις σε εναμιση μηνα βεβαια εχω δρομο ακομα μπροστα μου!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153821 από Tito

fotisbasm έγραψε: Biopel τα ειπες ολα!!!! Κωστα ναι εμαθα αλλα ουτε επαθα ουτε πληρωσα. πιστεψε με πλεον εχω αυτόματοποιηση τοσο την ολη δουλεια που ουτε για πλακα δεν θελω να ακουω για το πετρέλαιο, ειδες ακομα δεν ξεκινησε και ο γειτονας μου ανχος για τιμη εκκίνησης του πετρελαίου.και πελλετ καλο φτηνο ξερω πλεον που θα ψωνιζω και ανταλλακτικά εαν χρειαστω ξερω που θα βρω. Οπως λεει και ο φιλος μου ο Θοδωρής το πελλετ δεν ειναι για ολους (περιοχη με ευκολη πρόσβαση αγορας πελλετ, καλο και αξιόπιστο μηχάνημα, τυπος μορφη κατοικιας μονοκατοικία /πολυκατοικία και πολλα αλλα) τωρα εαν εκει στην λαμια δεν εχετε ευκολη προσβαση πελλετ και εαν εμπιστευτηκες ελληνα κατασκευαστή μηχανηματος οπου το μηχάνημα δεν σου βγηκε αυτο που περιμενες μην τα τσουβαλιαζουμε ΟΛΑ. Σου τα λεω με υφος καλοπροαιρετου γιατι ο γραπτος λογος καμια φορα παρεξήγει.

Οσο για τον φιλο Tito καλο κουράγιο και να πιει κανα τσαι γιατί με το καλημέρα εδω μεσα πολυ φορτσατο τον εκοψα, κουραστηκα τετοιους τυπους να καθομαι εδω μεσα τοσα χρονια να προσπαθήσω να τους διορθώσω.

Φιλε Φωτη ας σταματησουμε εδω ολη την μεταξυ πας παρεξηγηση ισως καταλαβα εγω διαφορετικο υφος ισως εσυ εγραψες κατι παραπανω το θεμα ειναι να τα βρουμε και να μην υπαρχουν αντιμαχιες οκ;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, BIOPEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153822 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κύριε BIOPEL (πες μας και το ονομα σου να μη σε λέμε έτσι ) δεν είπα να μην συνεχίσουμε το θέμα της συζήτησης αλλά της γρίνιας .το θέμα της συζήτησης μπορούμε να το αναλύσουμε και να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ