Αντικατάσταση ξυλόσομπας με πελλετόσομπα !

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163219 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αφου θες να συνεχισεις την ιδια κατασταση και εχεις εγκατασταση καλοριφερ γιατι δεν παιρνεις υδραυλικη πελλετ να ζεστενεις και ολο το σπιτι?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill.rr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163220 από Fokion

formentini30 έγραψε: άμα πάρεις σόμπα πελλετ, ξεχνά το απροβλημάτιστα. Την μια δεν θα δουλεύει το ένα μια ο ανεμιστήρας μια το άλλο μια το μενού κ.τ.λ. .


Εξαρτάται απο που "ψώνισες"..
Προφανως και δεν ειναι ουτε σαν πετρελαιο (1 ευρω το λιτρο) ή φυσικό αεριο για οπου υπαρχει....
Αν και προπερσι με τα κρυα ουτε το ΦΑ τα πηγε καλα ΛΟΓΩ ΜΑΣΤΟΡΩΝ στη Θεσσαλονικη....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill.rr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163226 από bill.rr
Υδραυλική δεν μπορώ να πάρω γιατι δεν ξέρω στο επόμενο σπίτι (λόγω δουλειάς) αν θα μπορώ να την εγκαταστήσω.Οπότε μόνο σε αερόθερμη. Με προβληματίζει το "οχι απροβλημάτιστα" , δεδομένου οτι βλέπω και σόμπες ανω των 2000 να έχουν θέματα. Είναι τόσο πολύπλοκη η λειτουργία τους ? Δεν μπορώ απλώς να ρυθμίσω θερμοκρασία και να λειτουργήσει ? Δεν θέλω να μπλεχτώ με μενού και ρυθμίσεις , πέλλετ στο τεπόζιτο και αναμα δεν είναι δυνατόν ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163227 από Fokion
50-50 να μπλεξεις.

Δεν ειναι πυρινικη φυσική....
Εγω 6 χρονια αν δεν επαιζα απο χουι με διαφορα πελλετ δεν θα ασχολιώμουν. Αλλα εχω το μικρόβιο....

Και 2 αεροθεμες ειχα κινεζικες για 4 χρονια και τωρα μια υδραυλική.
δες τις υπογραφες μου
Ουτε τα ακριβωτερα μοντελα ηταν/ειναι ουτε αυστριακο πελλετ εβαζα/βαζω.

2 βαρβατα καθαρισματα τη σεζον ενα προχειρο καθε βδομαδα και το θαλαμο καυσης καθε 2 μερες. Με ηλεκτρική σκουπα ειναι υποθεση 2 λεπτων.


Πελλετ αλφαγουντ πρασινο κατα κυριο λογο.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill.rr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163231 από dimlyk
τα πραγματα ειναι απλα ...αντι για 6 τονους θα κουβαλας 4
θα πατας ενα κουμπι και θα αναβει χωρις πολλα πολλα ...ομως
θα πρεπει να την μαθεις και λιγο ...το καθαρισμα ειναι παιχνιδακι πχ αλλα εχει και καποια "κρυφα " σημεια που θελουν λιγη προσοχη .καποια στιγμη θα χρειαστει ενδεχομενως και καποια ανταλλακτικα ...
οσο διαβαζεις στο φορουμ θα πρεπει ναχεις υποψη σου οτι οι περισσοτεροι γραφουν οταν εχουν καποιο προβλημα ...λιγοι ευχαριστημενοι ασχολουνται ...το βασικο μειονεκτημα σε σχεση με την ξυλοσομπα ειναι οτι θελει ρευμα κι αν εχεις συχνες διακοπες θα πρεπει να το αντιμετωπισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion, bill.rr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163250 από bill.rr
Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όσους αποκρίθηκαν στις απορείες μου και να με συγχωρέσετε αν γίνομαι κουραστικός !

Σήμερα είχα μια επαφή με κατάστημα θέρμανσης, θα ήθελα την γνώμη σας σ'αυτά που μου είπε. Ξανά παραθέτω το σχέδιο του σπιτιού (το βελάκι δείχνει την κατεύθυνση ακτινοβολίας της σόμπας που έχω ήδη) καθώς και την ταμπελίτσα απόδοσης της υπάρχουσας ξυλόσομπας.

Μου είπε λοιπόν οτι δεδομένης της διαρύθμισης του σπιτιού και της απόδοσης της ξυλόσομπας 12KW*74% = 8.88kw , μια πελλετόσομπα 8kw θα με καλύψει καθώς έστω και 8,88kw της ξυλόσομπας για να τα αποδόσει θα έπρεπε να τροφοδοτείται συνέχεια και φουλ , πράγμα που εγώ δεν κάνω , περιμένω να γίνει θράκα και μετά ξανα γεμίζω, ενω η πελλετόσομπα μπορεί να αποδίδει συνεχεια τα 8*91%= 7,28kw της.

Αυτή είναι η θεωρεία του , αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν η πελλετόσομπα καιει συνέχεια στο μέγιστο της απόδοσής της δεν έχει την μέγιστη κατανάλωση ? Αν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία θα πέφτει η απόδοσή της ?
Θα με καλύψουν όντως τα 7,28kw ?



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ