Βοήθεια πριν από την αγορά σόμπας πελλετ

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170766 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καψε πετρελαιο καλυτερα διοτι δεν το ζεστενεις το σπιτι με μια ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ!!!!!!!!!!γι αυτο σου ειπα υδραυλικη νομιζοντας οτι θα σταματησεις να καις πετρελαιο.για βοηθεια στο χωρο και παραλληλα πετρελαιο ολα μαζι δεν βλεπω να σε συμφερει!!!!!!!ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΛΕΩ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΛΕΝΕ ¨ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΣΟΜΠΑ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ"".ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170767 από dryianni
Καλησπέρα κι από εμένα.
Καλωσορίζω το νέο μέλος της κοινότητας και προσυπογράφω όσα κατατέθηκαν από τους προλαλήσαντες.
Δε φταίει το πετρέλαιο, αγαπητέ @panklou, που κρυώνουν τα θερμαντικα σώματα όταν σβήνει ο λέβητας.
Ούτε θα συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο αν αντικατασταθεί ο λέβητας με υδραυλική σόμπα, καθώς αυτή έχει εύρος ισχύος λειτουργίας.
Σε ό,τι αφορά τις Α/Θ υπάρχουν και μονοφασικές.
Όλα τα συστήματα θέρμανσης σχεδιάζονται για 24ωρη και όχι διακοπτόμενη λειτουργία. Συνεπώς, η λύση -πέρα από τη μόνωση, τη χρησιμότητα της οποίας δε συζητάμε- ονομάζεται ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ και 24ΩΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑ.
Με άλλα λόγια:
1) Λΰση πετρελαίου: πολυβάθμιος καυστήρας, λέβητας συμπύκνωσης, πλαστικός σπιράλ καπναγωγος εντός της κτιστής καμινάδας και σύστημα αντιστάθμισης (η ισχύς του λέβητα και η αντίστοιχη ανάγκη του καυστήρα για καυσιμο ρυθμιζονται από την εξωτερική θερμοκρασία).
2) Λΰση pellet: υδραυλική σόμπα με ενσωματωμένη αντιστάθμιση.
3) Λύση Α/Θ αέρα-νερού: (διαθέτει ενσωματωμένη αντιστάθμιση): έλεγχός της ισχύος των θερμαντικων σωμάτων ως προς τη δυνατότητα κάλυψης των θερμικών αναγκών της κατοικίας όταν αυτά θα λειτουργούν με θερμοκρασία προσαγωγής 55 °C (με το πετρέλαιο το νερό προσαγωγής είναι συνήθως 80-85 °C).
Κι αυτό για να είναι οικονομική στην κατανάλωση.. Αλλιώς, με θερμοκρασία προσαγωγής 65 -πολλώ δε μάλλον 85 °C- δεν το συζητάμε...
4) Λύση που προτείνω: κλιματιστικά inverter.
Είναι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα άμεσης εκτόνωσης, έχεις τη δυνατότητα της λειτουργίας ανά θερμική ζώνη (δε χρειάζεται να λειτουργούν όλα μαζί) και -το πιο σημαντικό- προσφέρουν και ψύξη το καλοκαίρι.
Επαναλαμβάνω πως οι παραπάνω προτάσεις προϋποθέτουν 24ωρη λειτουργία και σωστή χρήση.
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170772 από Still
@panklou
εδω και δυο χρονια, προσπαθω να εξηγησω σε πολυ φιλο μου, που μενει στα Γιαννενα και δεν εχει δυνατοτητα για αεριο,
οτι αφου ΔΕΝ εχει λεφτα για πετρελαιο ΚΑΙ ΑΦΟΥ το ''ενεργειακο'' τζακι θελει τέχνη και υποδομη αεραγωγων εως τα υπνοδωματια και τα μπανια,
ΤΟΤΕ ΜΟΝΗ λυση ειναι ο λεβητας πελλετ, ο οποιος θα σου θερμαινει τα σωματα και μπορει να δουλεψει
χωρις να ακυρωσεις το συστημα του πετρελαιου.

ναι, δυο χρονια ακουγα ..''η γυναικα θελει το τζακι'' .. ''το τζακι ειναι μια ομορφια...'' .. ''ισως να βαζαμε μια αεροθερμη σομπα πελλετ '' κτλ..
οταν αρχιζεις να βγαζεις ενα ενα τα μειονεκτηματα μιας αποκλειστικης θερμανσης ΜΟΝΟ με τζακι ή αεροθερμη πελλετ,
τοτε γινεσαι απο γραφικος εως και κακός.

Αφου λοιπον τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους πωπούς, αναγκαζεσαι να πας σε ο,τι μπορεις να υποστηριξεις..

ξεκαθαρα !
1. εχεις αεριο ?... μενεις εκει.
2. εχεις υποδομη και χρημα για αντλια θερμοτητας ?... κανε το..
3. εχεις λεφτα για πετρελαιο ?.. εισαι αρχοντας.
4. δεν εχεις τπτ απο τα ανωτερω ?... λεβητας ή σομπα πελλετ υδραυλικη.

εγω την εχω 6 χρονια σχεδον και εχω βρει την υγεια μου.
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170773 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Still καλησπέρα είσαι ΩΡΑΙΟΣ!!!ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛ.ΚΑΝΤΕ ΟΠΟΥ ΦΤΆΝΕΤΕ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170797 από panklou
ευχαριστώ πολύ με κατατοπίσατε πλήρως θα προχωρήσω σε σόμπα υδραυλικη πελλετ ....ήθελα να ρωτήσω ακόμα για την σόμπα είδα ότι στην καμινάδα έχει φ80 μόνου τοιχώματος και διπλού τοιχώματος σωλήνα... πιο σωστό τι είναι να βάλω ????επίσης με ένα σταθεροποιητή τάσης είμαι εντάξει όπως μου είπανε από την εταιρεία η πιο σωστό είναι ups(εχω πολλες διακοπες ρευματος το χειμωνα ) .... ευχαριστώ ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170798 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απο αυτον που θα τη παρεις την τοποθετηση και στην υποστιρηξει και φυσικα θα σουκανει το πρωτο αναμμα και θα τη ρυθμισει πιστευω να ξερει να σου πει!!!!!!ΒΑΣΙΚΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΘΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΥΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΙΛΕΡ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ 1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ==2.5 ΚΙΛΑ ΠΕΛΛΕΤ !!!!!!!ΑΡΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΑ KW ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ.ΦΙΛΕ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΛΕΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΛΛΕΤ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": meletis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ