Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146178 από mallik
την Κυριακη αγορασα πευκο απο ξυλεμπορα στην Ραφηνα , μεγαλα κομματια.
Ο μετρητης υγρασιας της Einhell που εχω οταν τον καρφωνα εξωτερικα στο ξυλο εδειχνε 20 . Ανοιξα καποια ξυλα με τσεκουρι και μετρησα στην μεση , δηλαδη στην επιφανεια που μολις ειχε σκιστει . Εδειξε 40 !!! Καλα δεν χρειαζονταν υγρασιομετρο και με το χερι αμα το επιανες ενιωθες την υγρασια . Σπουδαια επιτυχια. Τωρα μαλλον θα τα αφηδω για του χρονου και θα παρω αλλα. Το κακο ειναι οτι τα πληρωσα και με το κιλο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146194 από pontios74

mallik έγραψε: την Κυριακη αγορασα πευκο απο ξυλεμπορα στην Ραφηνα , μεγαλα κομματια.
Ο μετρητης υγρασιας της Einhell που εχω οταν τον καρφωνα εξωτερικα στο ξυλο εδειχνε 20 . Ανοιξα καποια ξυλα με τσεκουρι και μετρησα στην μεση , δηλαδη στην επιφανεια που μολις ειχε σκιστει . Εδειξε 40 !!! Καλα δεν χρειαζονταν υγρασιομετρο και με το χερι αμα το επιανες ενιωθες την υγρασια . Σπουδαια επιτυχια. Τωρα μαλλον θα τα αφηδω για του χρονου και θα παρω αλλα. Το κακο ειναι οτι τα πληρωσα και με το κιλο!

Τώρα έμαθες!!! Μη το βάλεις για καυση αστο για του χρόνου...αλλα το πεύκο είναι το χειροτερο ξύλο ειδικά για ενεργειακα τζάκια!!!καλυτερα να προτιμησεις την οξυα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146198 από etsa67
Πόσο τα αγόρασες?
Τέτοια εποχή δεν αγοράζουμε σε καμία περίπτωση ξύλα παρά μόνο ελιές από μάντρα ή οξιές που τις έχει από το καλοκαίρι.
Να προτιμάς ασπρόπευκα , κουμαριές και φυσικά ελιές και να τις ανακατεύεις με μπρικέτες.
Εγώ που μένω στην Β. Εύβοια καίω μόνο πεύκα και ελιές με μπρικέτες.
Είναι πολύ καλό, και το πιο δυνατό με πολύ μεγάλη φλόγα, ξύλο το πεύκο αλλά πρέπει να πετύχεις σε παρτίδα με άσπρα. Ανεβάζουν θερμοκρασία για πλάκα και διαρκούν σαν τις οξιές αλλά μουτζουρώνουν περισσότερο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146351 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Καλησπέρα σας. Θέλω να ρωτήσω το Πόντιο 74 σχετικά με τα ξύλα πορτοκαλιές που έγραψε πιο πάνω.
Είναι κατάληλο για ξυλόσομπα?
Καπνίλα μαυρίλα τι βγάζει?
Απόδοση, χρονος καύσης?
Μου είχε προτείνει ένας έμπορος εδώ κάτω, νότια προάστια, αλλά δεν αγόρασα. Σκέπτωμαι τώρα που τελειώνουν τα ξύλα που ειχα αγοράσει, να πέρναγα να τον δω πάλι.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146675 από Stavrax
bnr.bg/el/post/100535179/to-moratorioum-...is-kai-tin-oikologia
Μορατόριουμ για τρεις μήνες εξαγωγών ξυλείας από την Βουλγαρία. Οι τιμές μάλλον θα ανεβούν καθώς είναι η περίοδος που οι ξυλάδες γεμίζουν τις αποθήκες τους.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #146690 από etsa67
Από τον Μαίο και μετά , αν έχεις χώρο και χρήμα ,αγόρασε οξιές , πεύκα , και ένα τόνο μπρικέτες από Νταγκλή κάπου στην Αττική είναι και με 180 ευρώ χωρίς φ.π.α.
Τα πεύκα από β. Εύβοια έρχονται μέχρι Χαλκίδα περίπου 110 ο τόνος.
Εσύ μάλλον θα χρειαστείς στην Αθήνα 2 τόνους πεύκα , 1τόνο οξιά και 1 τόνο μπρικέτα. Το κόστος έτσι όπως το κόβω είναι περίπου 500 ευρώ.
Θα κάνεις συνδυασμό αυτών για καλύτερη απόδοση και λιγότερη καπνιά.
Αν είπα πολλά χρήματα , δεν ξέρω το κλίμα της Αθήνας αλλά σίγουρα θα είναι πιο ζεστό από το δικό μας.
Εμείς σε σόμπα χρειαζόμαστε περίπου τα παραπάνω κιλά και περισσεύουν κιόλας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ