Σχίσιμο Ξύλων

Περισσότερα
5 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180685 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Εχω ακούσει ότι με τα τσεκούρια σχισίματος γίνεται πολύ πιο εύκολα η δουλειά και ειδικά με τα fiskars. Δεν θελω να ξεπατώνω το αλυσοπρίονο για το σχίσιμο, άσε που δεν καιγονται και πολύ εύκολα μετά και επίσης νομίζω ότι ξεραίνονται και πιο γρήγορα όταν τα σκίζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #180688 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων

Εχω ακούσει ότι με τα τσεκούρια σχισίματος γίνεται πολύ πιο εύκολα η δουλειά και ειδικά με τα fiskars. Δεν θελω να ξεπατώνω το αλυσοπρίονο για το σχίσιμο, άσε που δεν καιγονται και πολύ εύκολα μετά και επίσης νομίζω ότι ξεραίνονται και πιο γρήγορα όταν τα σκίζεις.
 
Τι δουλεια εχει το αλυσοπριονο με το σχισιμο;
Για κοψιμο ειναι.
Παρε βρε ανθρωπε ενα τσεκουρι να κανεις την δουλεια σου πιο ευκολα,πιο γρηγορα και χωρις εξοδα.
Εσυ εχεις καψει περισσοτερη βενζινη για το σχισιμο απ'οτι το κοστος ενος καλου τσεκουριου.

 

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #180690 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο. Άλλη μια ερώτηση προς τους παλιούς σχίστες του φόρουμ. Αφού κόψουμε ένα δέντρο (μια ελιά πχ) πότε είναι πιο εύκολο να σχιστούν τα κούτσουρα? Πρέπει να ξεραθούν ή μετά απο 5-10 μέρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Μήνες 6 Ημέρες πριν #180691 από tega
Απαντήθηκε από tega στο θέμα Σχίσιμο Ξύλων
Όταν αρχίσουν να εμφανίζονται σχισμές στις κομμένες άκρες του ξύλου, χτυπώντας με το τσεκούρι σου εκεί το ξύλο θα ανοίγει πολλές φορές με ελάχιστη δύναμη. Αλλά μιλάμε για μήνες μετά, όχι εβδομάδες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ