Αλυσοπρίονα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35295 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Τα ηλεκτρικά αλυσοπρίονα είναι εργαλεία πολύ εύχρηστα και αποτελεσματικά. Σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν και τις δυνατότητες των μικρών βενζινοκίνητων.

Οταν ζορίσουμε ένα βενζικονίνητο 25αρακι θα "γονατίσει" στο κόψιμο, στο ηλεκτρικό αυτό δεν μπορεί να συμβεί σε καμία περίπτωση. Δοκιμάστετο ;)

Όπου υπάρχει ρεύμα είναι άσκοπο να χειρίζεστε βενζινοκίνητο μηχάνημα.

Το μόνο τους μειονέκτημα είναι στις πλαστικές αντλίες λαδιού [λίπανση αλυσίδας] που έχουν τα περισσότερα ηλεκτρικά αλυσοπρίονα. Χαλάνε γρήγορα, και εάν δεν πιάνουν τα χέρια κάποιου, να αλλάξει μια αντλία, που το κόστος της είναι 10€, τότε.......υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά και πάλι τα περισσότερα ηλεκτρικά είναι πάμφθηνα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35301 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Ειναι θεμα χρηματων.
Αν ο φιλος θελει να δωσει 80-100euro πχ. ναι να παρει ρευματος.
Αν θελει ομως κ μπορει να δωσει παραπανω(στο ποσο που προανεφερα) θεωρω μεγαλο λαθος να παρει ηλεκτρικο.
Ξυλα θελει να κοβει ο ανθρωπος οχι να παιζει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35312 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο

stergiosbik έγραψε: Ειναι θεμα χρηματων.
Αν ο φιλος θελει να δωσει 80-100euro πχ. ναι να παρει ρευματος.
Αν θελει ομως κ μπορει να δωσει παραπανω(στο ποσο που προανεφερα) θεωρω μεγαλο λαθος να παρει ηλεκτρικο.
Ξυλα θελει να κοβει ο ανθρωπος οχι να παιζει.


Στέργιο έχω δύο ηλεκτρικά και ένα βενζινοκίνητο.

Με τα ηλεκτρικά κόβω τα κούτσουρα πάχους 25 και 30 cm, ενώ το βενζινοκίνητο το έχω για να κόβω τα κλαδιά από τα πουρνάρια 4-8cm ......... λες να παίζω ? :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35318 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο

mastoras έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ειναι θεμα χρηματων.
Αν ο φιλος θελει να δωσει 80-100euro πχ. ναι να παρει ρευματος.
Αν θελει ομως κ μπορει να δωσει παραπανω(στο ποσο που προανεφερα) θεωρω μεγαλο λαθος να παρει ηλεκτρικο.
Ξυλα θελει να κοβει ο ανθρωπος οχι να παιζει.


Στέργιο έχω δύο ηλεκτρικά και ένα βενζινοκίνητο.

Με τα ηλεκτρικά κόβω τα κούτσουρα πάχους 25 και 30 cm, ενώ το βενζινοκίνητο το έχω για να κόβω τα κλαδιά από τα πουρνάρια 4-8cm ......... λες να παίζω ? :lol:


Αν το βενζινοκινητο εχει 25-30cm λαμα κ ειναι 1-1,5hp για να παιζεις ειναι.(κλαδεματα)
Το husqvarna π.χ. που εδειξα στον φιλο ειναι με 40cm λαμα κ 2hp.
Βαλτο αυτο να κοψει τα κουτσουρα που λες να δουμε τι "ψαρια" πιανουν τα ηλεκτρικα. ;)
Εννοειτε βεβαια οτι δεν θ αναφερω για πιο μεγαλα βενζινοκινητα γιατι παμε αλλου μετα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35340 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Ναι η αλήθεια είναι ότι εάν βάλουμε κόντρα ένα Ηλεκτρικό με ένα Βενζινοκίνητο, όντως θα με περάσεις στην ταχύτητα κοψίματος.......αλλά αυτό μόνο στην αρχή. :)

Γιατί όσο εσύ θα τροχίζεις στην συνέχεια όλη την ώρα τα μαχαίρια στην αλυσίδα......εγώ θα κόβω...και θα κόβω....και θα κόβω.....ασταμάτητα χωρίς να χρειαστεί να τροχίσω ποτέ :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35386 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο

mastoras έγραψε: Ναι η αλήθεια είναι ότι εάν βάλουμε κόντρα ένα Ηλεκτρικό με ένα Βενζινοκίνητο, όντως θα με περάσεις στην ταχύτητα κοψίματος.......αλλά αυτό μόνο στην αρχή. :)

Γιατί όσο εσύ θα τροχίζεις στην συνέχεια όλη την ώρα τα μαχαίρια στην αλυσίδα......εγώ θα κόβω...και θα κόβω....και θα κόβω.....ασταμάτητα χωρίς να χρειαστεί να τροχίσω ποτέ :lol: :lol:



Mαστορα απο ποτε τα ηλεκτρικα αλυσοπριονα "φορανε" διαφορετικη αλυσιδα απο τα βενζινοκινητα?
Εχεις ιδεα ποσα ξυλα πρεπει να κοψεις για να χρειαστει τροχισμα?
Σ αγαπω,σ εκτιμω αλλα το θεμα δεν το εχεις!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ