Σύστημα εξόδου καυσαερίων [καμινάδα] Φ80-Φ50

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #32046 από mastoras
Σχεδόν όλος ο κόσμος τρομοκρατείται όταν ακούει την λέξη ΚΑΜΙΝΑΔΑ. Δεν γνωρίζει όμως ότι για τις ΑΕΡΟΘΕΡΜΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΠΕΛΛΕΤ δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση η γνωστή καμινάδα που όλοι έχουν στο μυαλό τους.

Οι Αεροθερμες Σόμπες Πέλλετ το μόνο που χρειάζονται αντί για καμινάδα είναι ένα ΚΙΤ [σύστημα εξόδου καυσαερίων]

Ενα τέτοιο ΚΙΤ έπεσε πριν λίγες μέρες στα χέρια μου, κατά την τοποθέτησης μιας αερόθερμης σόμπας. Μέχρι πρότινος μπορούσα να πω ότι είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά, ψάχνοντας στην αγορά για μεταλλικές σωλήνες, στηρίγματα, και λοιπά εξαρτήματα που μου χρειάζονταν για να φτιάξω σωστά ένα σύστημα εξόδου των καυσαερίων της σόμπας.

Τελικά η λύση του ΚΙΤ ήταν η ιδανικότερη, ευκολότερη, και η πλέον αποτελεσματική.

Και όταν λέμε ΚΙΤ εννούμε ότι μέσα σε ένα χαρτινο κιβώτιο υπήρχαν όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται κανείς για να τοποθετήσει το εν λόγω σύστημα. 2τεμ πανίσχυρα σπιράλ αλουμινίου Φ80 και Φ50, μονή σωλήνα 1m Φ120, Ταφ συστολικό με πιατάκι υπολειμάτων, 2τεμ καλής ποιότητας στηρίγματα τοίχου, μια γωνία, και ένα στυλάτο "καπέλο" :lol: Φυσικά και κολλάρα και σφιχτήρες για όλες τις ενώσεις.....για όλες όμως !!!!

Δυστυχώς αυτό το ΚΙΤ δεν κυκλοφορεί στην αγορά, και διατίθεται μόνο με παραγγελία από την εταιρία ΜΟΣΧΑΛΗΣ που βρίσκεται στον Βόλο. Δεν γνωρίζω την τιμή του, καθώς αυτό πήγαινε "πακέτο" με την σόμπα, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι πραγματικά μου "έλυσε" τα χέρια, για σωστή δουλειά, και για γρήγορη τοποθέτηση.

Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!! ;)

Υ.Γ Φοράτε πάντα γάντια, κατά την τοποθέτηση οποιασδήποτε μικρής η μεγάλης καμινάδας. Οι λαμαρίνες κόβουν με χειρουργική ακρίβεια τα δάχτυλα :(
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32056 από -mike-
καλημερα μαστορα,οντως το κιτ ειναι πολυ ευχρηστο και πανευκολο στην τοποθετηση,εγω δεν ειχα ασχωληθει ποτε με σσμπα πελλετ και εκανα την εγκατασταση σε λιγοτερο απο δυο ωρες.παρακατω στις φωτογραφιες ειναι το κιτ καμιναδας
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32057 από Fokion
Καλομελετα και - μου ερχεται...
Και μαλιστα εις διπλουν...
Μολις παραλαβω, αναλυτικό φωτορεπορταζ.

Mastoras
Μπορεις να μας πεις τι ακομα χρειαζεται?
Πχ. πυραντοχη σιλικόνη
προφανως βιδες - ουπα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32065 από mastoras
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν σφράγισα τις ενώσεις με πυράντοχη πάστα, και αυτό αφενός είδα ότι στα εξαρτήματα υπήρχαν πολύ καλές εφαρμογές, αφετέρου δε τα κολλάρα και οι σφικτήρες βελτίωναν ακόμα περισσότερο τις ενώσεις.

Στην πράξη όμως, και σε πλήρη λειτουργία τον χειμώνα, θα φανεί έαν τελικά χρειάζεται επιπλέον σφράγισμα με πάστα η όχι.

Βίδες 4τεμ [4τεμ ουπατ 8αρια] ειναι αυτά που χρειάζονται για τα στηρίγματα του 120αρη αγωγού :)

Υ.Γ Για την σωστή εφαρμογή του βύσματος [ουπατ] στον τοίχο [αυτό ισχύει για όλα τα βύσματα], ανοίγουμε πρώτα την τρύπα με ένα μικρότερης διαμέτρου, και στην συνέχεια με το κανονικό τρυπάνι για την διατομή του βύσματος. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32084 από Fokion
Mastoras λιγο ακομα βοηθεια.

Ουπα εχω μεταλικά 8αρια - πειραζει?
Να βαλω στριφωνια ( που επεισεις εχω ) αν δεν κανουν τα μεταλικά?

Οι τρυπες θα ανοιχτουν με ποτυροκορωνες ( οχι δεν θα τις αγοράσω ) αν και θα εχω και πιστολετο κομπλε απο διπλα.

Τι ποτυροκορωνα να παω? 80 - που ειναι η σωληνα - και να το "φαω" λιγο ακομα γυρο γυρω ωστε να περασει ή 90??? ( και αντιστοιχα για τον εξαερισμό 50 ή 60 ) ναι εχω οτι θελω.. :)

το "προκυπτων" κενο μεταξυ σωληνα και τοιχου πως "γεμιζει"? Να υποθεσω οτι πυραντοχη συλικόνη δεν θα το γεμισει....

Μπορω - και εχω - επιπλεον να βαλω ενα κομμάτι λαμαρίνα αλλουμινιου 3μμ ωστε σα "δαχτυλιδι" να κρυψει τα "ξεφλουδισματα" του σοβα εντός και εκτός... ετσι ωστε να γλυτωσω το "φτιαξιμο" του ανωτερω γεμισματος και να μην φαινεται ασχημο, αλλα να φαινεται ενα κομμάτι λαμαρινα πες 20Χ15 αποοπου προβαλουν 2 σωληνες.

Ευχαριστω!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32089 από mastoras
Λοιπόν.

Τα μεταλλικά βίσματα είναι μόνο για μπετό. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν για σοβά και τούβλο. Πλαστικά οπωσδήποτε και όχι στριφώνια. Είναι υπερβολή. Ξυλόβιδες πάχους 4-4.5 χιλιοστών είναι κουφέτο για τα πλαστικά 8αρια ουπατ.

Οσο για τις τρύπες των καυσαερίων και τις εισαγωγής του αέρα, εκεί χρειάζονται ποτηροκορώνες 84 cm και 54 cm. Mε 80αρες και 50αρες ποτηροκορώνες δεν χωράνε οι σωλήνες......τα σπιράλ με λίγο η αρκετό ζόρι μπορεί να περάσουν. Αλλά στην περίπτωση του ΚΙΤ προσφέρονται σπιράλ, οπότε δεν συζητάμε για τις μεταλλικές σωλήνες, που τοποθετούν άλλοι.

Οσο για κενά μεταξύ σπιράλ και τοίχου, το ιδανικό υλικό είναι ο λευκός [ψιλός] ενσακισμένος σοβάς. Αλλά αυτός πωλείται σε σακί 25κιλών και δεν λέει για τόσο μικρή ποσότητα. Το καλύτερο είναι ροζέτες μεταλλικές στην διάμετρο που τις χρειαζόμαστε. Αλλά ακόμα δεν βρήκα στην αγορά τέτοιες στις απαιτούμενες διαστάσεις.....ψάχνω.

Μέχρι στιγμής τα κενά τα γεμίζω με υλικό αρμολόγησης γυψοσανίδων της KNAUF. Αυτό υπάρχει σε συσκευασία 5 κιλών και κοστίζει 5€ περίπου. Είναι φοβερό υλικό......σχεδόν για όλες τις χρήσεις. Φυσικά δεν είναι πυράντοχο, αλλά αντέχει σίγουρα. ;)

Γενικά σε εκείνο το σημείο, στις τρύπες των τοίχων, τσιμεντάρουμε, σοβατίζουμε, η στοκάρουμε......όχι στις αναισθητικές λαμαρίνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ