Σύστημα εξόδου καυσαερίων [καμινάδα] Φ80-Φ50

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33364 από Δημήτριος
Επιθυμούσα από την αρχή να εκφράσω τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο σύστημα εξόδου καυσαερίων αλλά το έναυσμα μου το έδωσε ο συμφορουμίτης Φωκίων με την τοποθέτηση δύο σομπών. Κατ αρχή αναφέρω την καλή τιμή και την ευκολία τοποθέτησης. Χρησιμοποιείται όμως εύκαμπτος αγωγός αλουμινίου, για την έξοδο καυσαερίων, που θα μαζεύει κατάλοιπα καύσης στις πολλές κοιλότητες, με αποτέλεσμα να χρειάζεται συχνό έλεγχο-καθάρισμα διότι η υπερβολική συσσώρευση στάχτης-ανθρακωμάτων συντελεί στη δυσλειτουργία της σόμπας και μπορεί να συμβάλει στην ανάφλεξη του αγωγού. Όσον αφορά την καπνοδόχο επειδή είναι εξωτερική και μονού τοιχώματος θα συμβάλει στην αυξημένη υγροποίηση των υδρατμών στα εσωτερικά τοιχώματα με ότι αυτό συνεπάγεται. Προτίθεμαι λόγω της ευχρηστίας του συστήματος να το χρησιμοποιήσω σε εγκατάσταση σόμπας αλλά επιφυλάσσομαι λόγω των ανωτέρω και θέλω την άποψή σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33377 από LEONAS
Eγω δεν καταλαβα γιατι το λετε Κιτ και οχι εξαρτηματα
καμιναδας εκτος αν το βαπτισαν ετσι για να το πουλαν
100 ευρωπουλα. :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33379 από Fokion
προσωπικά μου κανει καλυτερα η ονομασία "κιτ" γιατι σε ενα πακετο περιεχει ΟΤΙ χρειαζεσαι, ειδικά αν σαν και εμενα εισαι ανιδεος με το συγκεκριμενο αντικειμενο...
ειναι πολυ πιθανό οτι αν πηγαινα να τα παρω μονος μου ολο και κατι θα ελειπε και θα ξαναπηγαινα...

κι η προταση μου στος την εταιρεια ειναι να βαζουν ΚΑΙ τα στριφωνια για τις βασεις.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33441 από theoilia
Και εγώ το αγόρασα το συγκεκριμένο κιτ.Και όντως αν είχε μέσα και 4 ουπατ με τις βίδες του δεν θα χρειαζόσουν τίποτα άλλο.Αλλά έχω και μια απορία.Στο μανιουαλ της σόμπας λέει για ελάχιστο ύψος καμινάδας 1,6μ.Τι κάνω;Το αφήνω όπως είναι ή παίρνω άλλο ένα μέτρο σωλήνα;Και η διάμετρος τελικά ποια είναι;Φ120 ή Φ125;Γιατί εγώ το βγάζω Φ125...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33456 από Fokion
Ουσιαστικά εκει εισαι.
Αν υπολογισεις ευκαμπτο σωληνα + το ταφ + το μπουρι + την κουρμπα πρπει να ειναι καπου εκει
δε το μετρησα αλλα ετσι οπως το φανταζομαι.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33458 από theoilia

Fokion έγραψε: Ουσιαστικά εκει εισαι.
Αν υπολογισεις ευκαμπτο σωληνα + το ταφ + το μπουρι + την κουρμπα πρπει να ειναι καπου εκει
δε το μετρησα αλλα ετσι οπως το φανταζομαι.


Ναι αλλά μιλάει για ελάχιστο ύψος,όχι για συνολικό μήκος.Σε ύψος δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,2μ.

ΥΓ:Σε ευχαριστούμε Fokion που μοιράστικες φωτογραφικά μαζί μας τις εμπειρίες σου από την τοποθέτηση.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ