Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46148 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

FanOfLife έγραψε:

mastoras έγραψε: Κανείς δεν λέει όχι σε μια μονωμένη καμινάδα, εάν μπορέσεις και βρεις και ταιριάξεις όλα τα εξαρτήματα γιατί όχι :dry: .....σιγά τα λεφτά για ένα μέτρο μπουρί.

Η μαυρίλες από τον τοίχο εξαλείφονται όταν το τελείωμα της καμινάδας απέχει αρκετά από τον τοίχο.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δύο ερωτήσεις ακόμη. Υπάρχει περίπτωση να έχω υγροποίηση των
καυσαερίων από σόμπα πέλλετ με μπουρί ~2.5μ. εξωτερικά;

Επίσης, πόσο είναι το αρκετά για την απόσταση της καμινάδας από τον τοίχο. 30-40 εκ. αρκούν;


για το υψος και γενικα την κανιναδα δες και τι γραφει το μανουαλ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46158 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

dimlyk έγραψε:

FanOfLife έγραψε:

mastoras έγραψε: Κανείς δεν λέει όχι σε μια μονωμένη καμινάδα, εάν μπορέσεις και βρεις και ταιριάξεις όλα τα εξαρτήματα γιατί όχι :dry: .....σιγά τα λεφτά για ένα μέτρο μπουρί.

Η μαυρίλες από τον τοίχο εξαλείφονται όταν το τελείωμα της καμινάδας απέχει αρκετά από τον τοίχο.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δύο ερωτήσεις ακόμη. Υπάρχει περίπτωση να έχω υγροποίηση των
καυσαερίων από σόμπα πέλλετ με μπουρί ~2.5μ. εξωτερικά;

Επίσης, πόσο είναι το αρκετά για την απόσταση της καμινάδας από τον τοίχο. 30-40 εκ. αρκούν;


για το υψος και γενικα την κανιναδα δες και τι γραφει το μανουαλ


Ότι manual έχω δει μέχρι τώρα (δεν είναι πολλά φυσικά) μιλάνε για μονωμένη εξωτερικά καμινάδα.
Έχω την εντύπωση όμως ότι κανείς δεν κάνει κάτι τέτοιο εδώ στην Ελλάδα. Ο έμπορος, από τον οποίο έχω παραγγείλει τη σόμπα μου, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν έχει ούτε και μπορεί να βρει καμινάδα διπλού τοιχώματος στα 8εκ (εσωτερικό τοίχωμα)!

Αν υπάρχουν υγροποιήσεις, την κλαίμε τη σόμπα μετά από κάνα 5άρι χρόνια φοβάμαι!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by FanOfLife.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46228 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Δεν εχω παρατηρηση πουθενα υγροποιηση σε καμιναδα εδω και ενα χρονο,μαλλον επειδη ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια στα καυσαερια(εχω ενα δειγμα 5-6 αεροθερμων σομπων φιλων-συγγενων και την δικια μου βεβαια)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46319 από mfit
Απαντήθηκε από mfit στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Μπορείς να δείς καμινάδες μονωμένες Φ80/Φ130 στο
www.agogos.gr
και στο
www.horas.com.gr
Τιμές μπορείς να βρείς καλύτερες από αυτές που αναφέρονται στα site των κατασκευαστών αν το ψάξεις.
Σίγουρα όμως μιλάμε για τριπλάσιες τιμές από τις καμινάδες μονού τοιχώματος.
Ο έμπορος που πήρες τη σόμπα μάλλον δε θέλει να ασχοληθεί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46359 από kagiop
Απαντήθηκε από kagiop στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Γενικά υγροποίηση δημιουργείται από την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του περιβάλλοντος και της καπνοδόχου όπως συμβαίνει και στην εξάτμιση ενός αυτοκινήτου, σε ένα κρύσταλλο κ.λ.π.
Στην περίπτωση της σόμπας πέλετ επειδή τα καυσαέρια βγαίνουν με σχετική πίεση παρασύρουν και τα υγρά σε μορφή υδρατμών έξω. Όταν σβήσουμε την σόμπα, το μοτέρ καυσαερίων συνεχίζει και λειτουργεί για 10-20 λεπτά ακόμα έως πέσει αρκετά η θερμοκρασία των καυσαερίων και γιαυτό το λόγο δεν παρατηρούμε εύκολα το πρόβλημα της υγροποίησης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57212 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Συγγνωμη όταν λέτε υγροποιηση εννοείτε τους ατμους (οχι καπνό)που βγαζει το μπουρι τις κρύες μέρες στην έξοδο των καυσαερίων στην αρχή αλλά και κατα διαστήματα μετά από ωρα καύσης ή κάτι άλλο. Ατμούς υγροποιησης-ατμοποίησης έχετε εσείς? Εγώ στα Γιάννενα τώρα με τα κρύα έχω ανά διαστήματα στην καμινάδα κάτω από μπαλκόνι ατμούς-συννεφάκια όχι καπνό και δεν ξέρω αν το θέμα λύνεται με μονωμένη σωλήνα ή με άλλο τρόπο.Οι ατμοί είναι ενοχλητικοι και φαίνονται από τη γειτονιά και όλοι ρωτουν τι γίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ