Καμινάδα σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62192 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
ευθεία πάνω ή ευθεία οριζόντια ?
τρομακτικό ακούγεται στο οριζόντιο ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62203 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

georgepap31 έγραψε:

stoikon έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Σε παρόμοια περίπτωση ανάπτυξης καμινάδας (1 μέτρο οριζόντια και 2 κατακόρυφα), εγώ έβαλα φίλτρο νερού. Έτσι, ο καπνός βγαίνει με μιά κλίση 45 μοίρες προς τα κάτω κι έξω(λόγω διαμόρφωσης της εξαγωγής του φίλτρου) και μετά ανεβαίνει έξω απ το μπαλκόνι (σε άπνοια ή πλάγια όταν φυσά).
Στις 4 μέρες που καίω τη σόμπα μου δεν έχω δεί μαυρίλα. Έχω όμως ίχνη μαυρίλας εσωτερικά εκεί που υπάρχει η τρύπα του μπουριού στον τοίχο χαμηλά. Αυτό οφείλεται μάλλον στο ότι ακριβώς απ έξω είναι το ΤΑΥ στο οποίο βγάζει καπνό προς τα κάτω από την τρυπίτσα που έχει και δεν έχω βάλει ακόμα σωληνάκι να φέυγει το νερό (κι ο καπνός) μακρύτερα, οπότε γυρνά και λίγο μέσα λόγω διαφοράς πίεσης που κάνει η σόμπα μέσα όταν ρουφά αέρα για να κάψει.
Έκανα μάλιστα και τη μέγιστη πατάτα να κλείσω από κάτω απο το ΤΑΥ την τρυπίτσα (!), οπότε σε μια ώρα έσβησε η σόμπα με αλάρμ κι όταν έβγαλα την τάπα μετά από μία ώρα έτρεξε ένα φλυτζάνι νερό. Αυτό το αναφέρω για τις υγροποιήσεις που ρωτήθηκε, και σε μένα υπάρχει αρκετό νερό και μέσα στο μπουρί και εξωτερικά του φίλτρου. (βέβαια για την υγρασια της Θεσσαλονίκης ξέρετε..)
Το θέμα του καπνού μέσα ευελπιστώ να το λύσω σφραγίζοντας την τρύπα στον τοίχο με σιλικόνη πυράντοχη. Οι υγροποιήσεις δεν με ενοχλούν αλλά θα πρέπει να οδηγήσω τα νερά (και την υπερχείλιση του φίλτρου) στην αποχέτευση ώστε να μην λερώνεται το μπαλκόνι.
Το φίλτρο είναι απο Hellenic Pellets και η σόμπα μια Thalia 25 υδραυλική (ΜΙΚ ΕUROPE).
Συμφωνώ πως πρέπει να κάνεις κάτι για τον τοίχο σου.


Φίλε μου κάπου έχεις πρόβλημα. Από την τρύπα του ταφ δεν δικαιολογείτε να βγαίνει καπνός, είναι μόνο για τις υγροποιήσεις. Όπως δεν έπρεπε να σβήσει η σόμπα όταν έκλεισες την τρύπα. Η σόμπα έχει ξεχωριστή είσοδο αέρα για την καύση. Ο αέρας κάνει κύκλωμα, τρύπα εισαγωγής, θάλαμος καύσεις, ανεμιστήρας καυσαερίων, μπουρί.


Μου εξηγείς γιατί δεν διακαιολογείται να βγαίνει καπνός από την τρύπα του ταυ? Η σόμπα έβησε γιατί είχα τόσο πολλές υγροποιήσεις που κατρακυλώντας τα νερά προς τα κάτω, έβρισκαν την τρύπα του ταυ κλειστή κι έτσι βρίσκαν διέξοδο μόνο προς τη σόμπα, όπου και πήγαν. Τότε έδρασε κάποιο σύστημα ασφαλειας κι έσβησε η σόμπα.

Θα ήθελα να μάθω κι από άλλους συζητητές εδώ, αν μπορέσαν να κατευθύνουν τα νερά του ταυ κάπου και πως το καταφέραν αυτό. Πολλή βρωμιά μιλάμε..


Γιατί ο καπνός πάντοτε πηγαίνει προς τα επάνω. Προς τα κάτω θα πάει μόνο αν υπάρχει κλειστή διαδρομή προς τα επάνω. Άρα κάπου έχεις πρόβλημα στα μπουριά ή στο φίλτρο γι'αυτό και έχεις τόσες υγροποιήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63929 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι αυτονόητο. Από την καμινάδα φεύγουν μικρά μαύρα σωματίδια (κάπνα δλδ) καθόλη την διάρκεια λειτουργίας της σόμπας. Το μπουρί το έχω στο μπαλκόνι απότε όλη η κάπνα απλώνεται εκεί. Να υποθέσω ότι αυτό είναι αναμενόμενο; (η κάπνα δλδ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63931 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

pannarab έγραψε: Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι αυτονόητο. Από την καμινάδα φεύγουν μικρά μαύρα σωματίδια (κάπνα δλδ) καθόλη την διάρκεια λειτουργίας της σόμπας. Το μπουρί το έχω στο μπαλκόνι απότε όλη η κάπνα απλώνεται εκεί. Να υποθέσω ότι αυτό είναι αναμενόμενο; (η κάπνα δλδ)


Αναμενόμενο και φυσιολογικότατο.Μόνο που κανένας δεν στο λέει πριν την αγορά της σόμπας.Σχεδόν όλοι το ανακαλύπτουμε αργά...Η μόνη λύση για να γλυτώσεις απο αυτά είναι ένα φίλτρο νερού όπως αυτά που θα δεις σε αυτό το θέμα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63934 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet
κι αν εχεις και κανα ψιλοπροβλημα με τους γειτονες δεν βγαινεις να το φωναζεις στο μπαλκονι :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63948 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Καμινάδα σόμπας pellet

dimlyk έγραψε: κι αν εχεις και κανα ψιλοπροβλημα με τους γειτονες δεν βγαινεις να το φωναζεις στο μπαλκονι :P


Ευτυχώς μένω σε μονοκατοικία οπότε δεν έχω πρόβλημα. Έχω κάνει μια πρόχειρη πατέντα για να περιορίζω την εξάπλωση της κάπνας, θα ανεβάσω φωτογραφία αύριο για να μου πείτε και τη γνώμη σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ