Αγορά καναλάτης αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62374 από klaz
καλησπερα σε ολους τους φιλους και χρονια πολλα.
μετα απο πολυ καιρο ξαναερχομαι να γραψω αν και σας διαβαζω καθως ειμαι σε διλλειμα για την νεα μου αγορα.
λοιπον αν και μεχρι τωρα δεν εχω ερθει στο πελλετ,προτιμησα να κανω υπομονη εναν χρονο οπως μπορω με τα παλια μου μεσα θερμανσης(αιρκοντισιον παλιο και λιγο πετρελαιο),αλλα ηρθε η ωρα μου.
αρχικα μονωσα την παλια μου μονοκατοικια περιμετρικα κλπ.
για να μην μακρευγορω.
εκανα την ερευνα μου και ειμαι μεταξυ Μιας ελληνιδας 12αρας και μιας 10αρας ιταλιδας.και οι 2 με καναλια αερα. βρισκω την ελληνιδα μονταρισμενη στο χωρο μου με 1800,και την ιταλιδα στα 2100 επισης μονταρισμενη.

mytherm.gr/portfolio/angela-plus/

www.lanordica-extraflame.com/en/pellet-s...s/viviana-plus_p9247


πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας.το σπιτι που θελω να ζεστανω ειναι περιπου κοντα στα 70 τετραγωνικα μονωμενο προσφατα(μονοκατοικια του 70)σε βουνο ψηλα στην σαλονικα.το καναλι το θελω γιατι χρειαζομαι εξτρα ζεστη σε βορεινο δωματιο.


ΥΓ.εχω βρει αλλη μια επιλογη χωρις ομως καναλια σε 10αρα βουλγαρα με τιμη 1300 ευρω.
ΥΓ.επισης αλλη μια προσφορα σε καναλατη και παλι ειναι της thermorossi 9αρα στα 2200.

ειμαι ανεργος και εχω πολυ συγκεκριμενα χρηματα για τετοια αγορα.και η αληθεια ειναι πως ζοριζομαι παρα πολυ για λυσεις πανω απο 2000 ευρω.
ευχαριστω.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62379 από N1k0s
Μήπως έχεις ήδη καλοριφέρ ; μία σόμπα λέβητα ζεσταίνει και το νερό του θερμοσίφωνα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62386 από klaz
Ο λεβητας πετρελαιου μου τρυπησε και πεθανε πολυ προσφατα.ναι εχω σωματα καλοριφερ αλλα επειδη δεν εχω κολλεκτορ στα σωματα και η σομπα εκει που υα τοποθετηθει υπαρχει παλια παροχη για μπουρια κλπ και υπαρχει και αποσταση οικονομικα το κοστος αγορας σομπας νερου μαζι με τα εργατικα και τις σωληνωσεις θα ξεφυγουν πολυ τα οικονομικα μου.


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62391 από mastoras
Φίλε μου Klaz, μονοκατοικία στο βουνό ψηλά και αερόθερμη σόμπα πέλλετ....δεν γίνεται. :(

....η μάλλον γίνεται, εάν ξεχάσεις τις ζέστες που είχες με τα καλοριφέρ, και βολευτείς με κάτι λιγότερο, και για αυτό το λιγότερο, μόνο εάν η σόμπα καίει ασταμάτητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62396 από klaz
Χμ νομιζεις πως δε τον ξερω αυτο μαστορα μου; Αν δεν εκανα την θερμομονωση φετος απλως θα παρατουσα αυτοβτο σπιτι και θα εφευγα.το θεμα ειναι πως για εναν ανεργο το να δωσει 3500 και 4000 χιλιαρικα για εναν λεβητα πελλετ δεν παιζει.ειναι μεγαλο νουμερο.ενας αντιστπιχος πετρελαιου η αεριου εχει 1000.τοσο μεγαλη διαφορα δεν την καταλαβαινω.σιγα την τεχνογνωσια δηλαδη.βεβαια δεν εχω χωρο για ξυλα,το πετρελαιο ειναι απλησιαστο και αεριο δεν υπαρχει στην περιοχη μου.η έπμενη λυση ποια ειναι;να πεθανω αππ το κρυο;


Mobile klaz speaking...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62404 από mastoras
Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των παλαιών και νέων συσκευών [υγρά-στερεα καυσιμα] έχει να κάνει με το κόστος έρευνας και εξέλιξης των μηχανημάτων από τον κατασκευαστή. Από εκεί ξεκινάει η υψηλή τιμή.

Οντως τα κόστη των ποιοτικών εργαλείων είναι απαγορευτικά για τον μέσο καταναλωτή, πόσο μάλλον για τους ανέργους.....η ακόμα χειρότερα.

Εγώ στην θέση σου θα σκεφτόμουν μια κινέζικη υδραυλική πελλετόσομπα. ;) Υπάρχουν σε καλές τιμές, αν και για πολλούς είναι άγνωστο προϊόν αυτό. ;)

Με μικρό κόστος τεχνικών, θα μπορέσει να "κάτσει" στον παλιό λέβητα πετρελαίου.

Τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις [αφού έφτασες στο Ιταλικό προιόν]....νομίζω ότι σου φτάνουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ