Προβληματισμός: να αντικαταστήσω τη σόμπα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91766 από dimlyk
μας μπερδεψες :)

οταν ειπα να κρατησεις την ιδια ..εννοουσα το ιδιο μοντελο ..οπως ειπες στην αρχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91768 από burnerman
Για ποια σομπα μιλαμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91769 από steveee
dim και γω μπερδεμενος ειμαι...
Μια δουλευε σωστα και μια την επιαναν τα προβληματα της... Σημερα δουλευε αψογα και επειδη εχω κουραστει πολυ με την υποθεση και δεν θα θελα να περιμενω αλλους 2 μηνες να μου φερουν ιδιο μοντελο..., ελεγα μηπως επρεπε να την κρατησω... Τελικα δεν με θελει...
Ναι κυριοι 2 μηνες εκαναν να μου την φερουν και αλλους τοσους μου λενε πως θελουν να μου την ξανα παραγγειλουν... (προφανως δεν θελουν να πληρωνουν μεταφορικες...)
Το τζαμι πως μπορει να εσπασε τωρα ? Θα τρελαθω.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by steveee.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91771 από steveee

burnerman έγραψε: Για ποια σομπα μιλαμε;


Δεν θα θελα να αποκαλυψω προς το παρον διοτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να καταληξουμε στα δικαστηρια αν δεν τα βρουμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91845 από Gdevil

steveee έγραψε: εχω αγορασει μια επωνυμη Ιταλικη σομπα πελλετ 12kw με αεραγωγους (δεν τους χρησιμοποιησα) για μονοκατοικια 60τμ αμονωτη. Ξερω πως τα kw ειναι αρκετα για το χωρο... :oops: Εχω τοποθετησει εξωτερικη καμιναδα μηκους 3 μετρα, μονου τοιχωματος (ταφ, καπελο...).Το θεμα ειναι οτι η σομπα ειχε διαφορα προβληματα με τη φλωγα της και μετα απο πολλες επισκεψεις του τεχνικου στο σπιτι μου και φτανοντας σε στο σημειο να στελνω εξωδικο... τελικα δεχτηκαν να μου την αλλαξουν. Δυστυχως δεν εχουν ιδια ετοιμοπαρδοτη και θα ηθελα τη συμβουλη σας σε ενα προβληματισμο που με εχει παιδεψει πολυ.

1) Να περιμενω να μου παραγγειλουν το ιδιο μοντελο και να κρατησω την ιδια καμιναδα - κοστος: 2250 ευρω

2) να παρω σομπα 8,5 kw της ιδιας μαρκας (χωρις αεραγωγους) η οποια ουσιαστικα πληρωνεις τα κεραμικα της και να αλλαξω τα μπουρια μου σε διπλου τοιχωματος - κοστος: 2000 ευρω

Η καταναλωση και στις 2 σομπες ξεκιναει απο 2,5 kw.

1) διπλού τοιχώματος μπουριά σε σόμπα πέλλετ?
ισως να είμαι άσχετος αλλα πρώτη φορά το ακούω αυτό.

2) τι αρχικό κόστος έχει η σόμπα σου και θέλουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ 2250 για να σου ξαναπουλήσουν την ίδια σόμπα στα 2250?

ίσως κάτι να μη κατάλαβα αλλά εγώ νομίζω πως το να πληρώσεις 2250 ΕΠΙΠΛΕΟΝ για να έχεις μία σόμπα που να είναι και αμφίβολο αν θα λειτουργήσει δεν το βλέπω με καλό μάτι.
Και λέω θα είναι αμφίβολο αν θα λειτουργήσει γιατί μάλλον θέμα ρυθμίσεων και τύπος πελλετ πρέπει να είναι το θέμα σου μαζί με αδυναμία των τεχνικών να την ρυθμίσουν.
Αν έχει διαγνωστεί κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη που έχεις πάρει εσύ τότε χρειάζεται αντικατάσταση ΔΩΡΕΑΝ.
Αν δεν έχουν διαγνώσει τίποτα τότε βρες άλλον τεχνικό.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ