Kalor Elena 9kw - Προβλημα ??

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111514 από Sunnsmash
Kalor Elena 9kw - Προβλημα ?? δημιουργήθηκε από Sunnsmash
Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Ευχομαι σε ολους μας να εχουμε εναν καλο χειμωνα :)

.. Μεχρι εχθες δεν ειχα σχεση με το πελλετ ποσο μαλλον με τεχνικα χαρακτηριστικα κτλ κτλ

Ας μην μακρυγορω , πριν λιγο καιρο αγορασα μια αεροθερμη pellet την Kalor Elena στα 9 KW.

Κατα την παραδοση της στον χωρο μου και την τοποθετηση της , διαπιστωθηκε καποιο alarm και ο αντιπροσωπος μου εφερε καινουρια μετα μια εβδομαδα. Εκτοτε ολα δουλευουν μια χαρα . Αυτο που προβληματιζει ειναι οτι το τζαμι στο μπροστα μερος μαυριζει στο 3 ωρο ( ειναι φυσιολογικο?) (εχω εξωτερικη εισαγωγη αερα) και κατα την ριψη pellet απο τον κοχλια ακουγεται αραια και που ενα τριξιμο (σαν να σπαει το πελλετ ?? μηπως εφαπτονται τα μεταλλα ? ) Δεν ξερω απλα ειναι κουραστικος θορυβος.

Δεν θα καθομουν να γραψω το θεμα εδω.. ομως ο αντιπροσωπος ειναι "βαρυ πεπονι" και ολο δεν μπορουμε να τον βρουμε στο τηλεφωνο. Γιαυτο που στεναχωριεμαι ειναι οτι σε ουτε μηνα περιπου η γυναικα μου γενναει και φοβαμαι μην εχω προβληματα με την θερμανση. Απο τα λιγα που περιεγραψα ειναι κατι σοβαρο η οχι (δεν εχω ιδεα) σκεφτομαι αν ο κοχλιας ειχε θεμα δεν θα μου εβγαζε alarm ???

Και απο θεμα εγγυησης ειναι 2 χρονια η 1 ?

Σας ευχαριστω. Αναμενω απαντησεις!!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Sunnsmash.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111525 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Kalor Elena 9kw - Προβλημα ??
Το μαυρισμα του τζαμιου κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι στο τι πελλετ καις αν εχει αεροκουρτινα η σομπα και βεβαια τι καυση κανει η φλογα(οσο καλυτερη καυση τοσο λιγοτερο μαυριλα),με ρυθμισεις διορθωνεται σε ενα ποσοστο.
Για το τριξιμο επεσες μεσα μαλλον,σε μερικα πελλετ που εχουν μεγαλη μηχανικη συμπιεση δεν σπανε ευκολα και ζοριζουν τον κοχλια και ακουγεται αυτος ο τριγμος.
Δοκιμασε και κανενα αλλο πελλετ και αν συνεχιζει στον ιδιο ρυθμο τοτε ισως να ειναι βλαβη του κοχλια,να προσεξεις να σπαει ευκολα στα δαχτυλα το πελλετ που θα δοκιμασεις για να σου φυγει και ο φοβος η να ειναι κοντο πχ.1cm.
Η εγγυηση λογικα πρεπει να ειναι δυο χρονια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kiamiloglou

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111567 από mast
Απαντήθηκε από mast στο θέμα Kalor Elena 9kw - Προβλημα ??
Αγαπητέ φίλε για το μαύρισμα στο τζάμι, μήπως χρειάζεται βελτίωση η διάταξη της καμινάδας σου? πιθανόν να χρειάζονται επίσης βελτίωση οι ρυθμίσεις της σόμπα σου.
Για το τρίξιμο είναι ακριβώς όπως αναφέρει και ο γιάννης-δράμα η υψηλη συμπίεση του υλικού, με τον καιρό θα μειώνετε το φαινόμενο αυτό.
Η εγγύηση είναι 2 χρόνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111602 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Kalor Elena 9kw - Προβλημα ??
Οταν λες μαυρίζει τι σημαίνει οτι δεν φαίνεται η φλόγα η απλά θολώνει. Οσο για τον θόρυβο πράγματι μπορεί να ακούγεται το μάσημα που γίνεται οταν κόβει ο κοχλίας το πελλετ. Η εγγύηση για ολα τα προιοντα βαση νομου στα ηλεκτρικά ειναι ενα ετος εαν θελει ο κατασκευαστης δίνει ακομη περισσότερο για τα μέταλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ