Colorato 09, κωδικός λάθους E6, μπιπ και σβήσιμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115671 από BadCluster
Γεια σας παιδιά :)
Ένα χρόνο μετά -σχεδόν- από την 1η προσπάθεια να ανοίξω τη σόμπα ήρθε η ώρα για το φετινό άναμμα.

Η σόμπα άναψε κανονικά όμως μετά από καμιά ώρα άρχιζε να βγάζει τον ήχο που δηλώνει πρόβλημα, στην οθόνη μου έγραφε το κωδικό E6 ο οποίος όμως δεν υπάρχει πουθενά στο εγχειρίδιο που έχω.

Μετά από μια τηλεφωνική επικοινωνία με την Colorato μου είπαν να ελέγξω το λαστιχένιο σωληνάκι(φωτο) που ξεκινά από τη δεξαμενή και φθάνει μέχρι μια πλακέτα.
Το σωληνάκι όντως στην πηγή του ήταν φθαρμένο και σχεδόν βγαλμένο οπότε το έκοψα και το ξαναέβαλα αφού πρώτα φύσηξα λίγο μέσα στην είσοδο που έχει στη δεξαμενή(μετά από σχετική οδηγία του ανθρώπου της Colorato).

Έκλεισα το τηλ. και έβαλα τη σόμπα να δουλέψει σε χαμηλή θερμοκρασία 28 βαθμούς κελσίου και P1 και όλα πήγαν καλά.
Προχθές που πήγα να τη δουλέψω πάλι σε μεγαλύτερη όμως θερμοκρασία(40 βαθμούς P1) μετά από καμιά ώρα άρχισε πάλι τα μπιπ ενώ στην οθόνη εμφανίστηκε το γνωστό-άγνωστο error code E6.

Αφού την έκλεισα, την άφησα να κρυώσει και την έβαλα πάλι να δουλέψει σε χαμηλή θερμοκρασία 28 βαθμούς P1 χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Σήμερα έβαλα τη σόμπα να δουλέψει σε θερμοκρασία 33 βαθμούς P1 και μετά από καμιά ώρα είχα πάλι το μπιπ και το Ε6.

Έχετε καμιά ιδέα για το μπορεί να έχει γίνει;

Σκέψεις που έχω κάνει είναι:
- να συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα στο σωληνάκι
- να υπάρχει θέμα με ψηλές θερμοκρασίες ενώ η θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου είναι νορμαλ με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται η σόμπα. Εδώ να σημειώσω ότι η σόμπα είναι πολύ ζεστή σε σημείο που δεν μπορώ να ακουμπήσω ούτε το πάνω καπάκι ούτε τα πλαϊνά για πολλή ώρα.
- να θέλει καθάρισμα το έξω μπουρί.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by BadCluster.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117892 από andreas72
την σόμπα σου την καθάρισες από στάχτες? ??
(η δικιά μου έχει και στις 2 πλευρές τέρμα κάτω καπάκια που δεν φαίνονται) πρέπει να αφαιρεθούν τα πλαϊνά για να έχεις πρόσβαση.) ένας φίλος μου που είχε το ίδιο πρόβλημα ήταν θέμα καθαρίσματος από στάχτες .
.
.
.ουπςςς τώρα είδα ότι πέρασαν 2 εβδομάδες, τελικά πιο ήταν το πρόβλημα??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by andreas72. Αιτία: 2 εβδομάδες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118515 από BadCluster
Το πρόβλημα ήταν στον αισθητήρα που διαβάζει τη θερμοκρασία ώστε αν ξεπεράσει ένα συγκεκριμένο όριο να κλείνει τη σόμπα για λόγους ασφαλείας.
Αυτός ο αισθητήρας είχε χαλάσει και έγινε η αλλαγή του οριακά μέσα στην εγγύηση :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ