αγορα σομπας pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166105 από nikdes
αγορα σομπας pellet δημιουργήθηκε από nikdes
καλησπερα σε ολους...ενδιαφερομαι να αγορασω μια σομπα και να αντικαταστησω την ξυλοσομπα μου γτ ταλαιπωρουμαι να κουβαλαω ξυλα..πηρα την αποφαση να παρω μια σομπα pellet.Το σπιτι μου ειναι ενιαιος χωρος 55 τετραγωνικα...αναμονη για μπουρι εχω απο τη ξυλοσομπα...δεν εχει καλη μονωση απο τις πορτες και τα παραθυρα..ισως ετσι γλιτωσω στο να κανω δευτερη τρυπα για την εισοδο αερα στη σομπα....ψαχνω κατι οικονομικο γτ δεν διαθετω μεγαλο μπατζετ...ποση καταναλωση σε βιομαζα πιστευετε θα εχω την ωρα?ειναι βασικο αυτο στοιχειο για εμενα...βεβαια δεν θα λειτουργει συνεχεια....5 ωρες ημερησιως λογω εργασιας που λειπω απο το σπιτι...λογικα αυτες βγαζουν καπνοδοχο περιπου σε φ80 οποτε με μια συστολη απο το φ150 που ηδη εχω θα ειμαι καλλυμενος...γυρω στα 500 ευρω διαθετω αυτη τη στιγμη...και κατι ακομα...μια σομπα με αποδοση 92% σε σχεση με μια αλλη στα 88% εχει διαφορα?εστω και 1% διαφερει στο να αγορασεις αυτη με τη μεγαλυτερη αποδοση?λενε ειναι αεροθερμες..να υποθεσω εχει περσιδες και στελνει τον αερα προς καποιες κατευθυνσεις?ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166106 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα αγορα σομπας pellet
εν πολλοις............... ναι σε ολα.....

τελειως διαισθητικά οτι μαξιμουμ θα εισαι ενα τσουβαλι τη μερα σε χοντρά κρυα...
εισοδος αερα απεξω δε χρειαζεται.
το απο που και τι θα αγοράσεις ειναι ενα θεμα.... εκ πρωτης για τα λεφτα που λες θα ελεγα πρακτικερ λιροϋ και τα σχετικά...
οι αεροθερμες ( για τα λεφτα που μιλάς ) φαντασου τα σα μεγαλα αεροθερμα. ο αερας παει προς τα μπρος.
μη τσιγκουνευτής τα κιλοβατ που θα παρεις..........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166107 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα αγορα σομπας pellet
μαξιμουμ ειπες ενα τσουβαλι την ημερα..να υποθεσω στο 24ωρο οχι στις 5 ωρες που θα την δουλευω εγω...λες να μην τσιγκουνευτω τα κβατ...μια 6αρα πχ δεν με καλυπτει?οσο περισσοτερα τοσο περισσοτερο αερα βγαζει?καπως ετσι?
θελω να βαλω ενα πλαφον σε κβατ..πχ το κατωτερο να ειναι τοσα και το ανωτερο τοσα για να ειμαι καλλυμενος...μετα την τιμη θα την βρω..σιγουρα θελω την πιο οικονομικη..αν υπαρχει καποια να μου προτεινετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166108 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα αγορα σομπας pellet
μαξιμουμ ειπες ενα τσουβαλι την ημερα..να υποθεσω στο 24ωρο οχι στις 5 ωρες που θα την δουλευω εγω...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ...... ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΞΩ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΘΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ...
ΟΠΩς ΕΙΠΑ. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙς........


λες να μην τσιγκουνευτω τα κβατ...μια 6αρα πχ δεν με καλυπτει?
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ.... ΑΠΛΆ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ KW ΜΠΟΡΕΙς...
μΠΑΚΑΛΙΚΑ.... Η ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΣΕ ΖΕΣΤΕΝΑΙ?? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΑ KW ΗΤΑΝ?

οσο περισσοτερα τοσο περισσοτερο αερα βγαζει?καπως ετσι?
ΝΑΙ

θελω να βαλω ενα πλαφον σε κβατ..πχ το κατωτερο να ειναι τοσα και το ανωτερο τοσα για να ειμαι καλλυμενος...
ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΔΕΙΞΕΙ... ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙς
ΕΧΕ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ - ΤΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ

μετα την τιμη θα την βρω..σιγουρα θελω την πιο οικονομικη..αν υπαρχει καποια να μου προτεινετε

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166109 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα αγορα σομπας pellet
με οσα γραφεις γυρω στα 10 kw αν το σπιτι ειναι αρκετα κρυο να μπορει να στ ανεβασει 3=4 βαθμους σε 2 ωρες αν γυρνας σπιτι κι εχεις 19 βαθμους χωρις θερμανση τοτε δεν χρειαζεσαι σομπα :) ενα μικρο κλιματιστικο σε καλυπτει
καταναλωση για λιγες ωρες υπολογιζε 1,5 κιλα την ωρα η μισο τσουβαλι την μερα ,,,ολα αυτα στο πολυ περιπου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166113 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα αγορα σομπας pellet
υπολογιζα 1 κβατ αν δεκα τετραγωνικα..οποτε μια 6αρα να με καλυπτει..κανω καπου λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ