αγορα σομπας pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166115 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα αγορα σομπας pellet
δεν μας δινεις περισσοτερα στοιχεια για καλυτερη προσεγγιση ...γενικα το 1/10 ειναι λιγο εκτος κι αν εχεις σχετικα καλη μονωση ...η εισαι σε μεσοδιαμερισμα ... ποσα ξυλα καταναλωνες κατα μεσο ορο γεναρη φλεβαρη ...μπορεις αν προσεγγισεις?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166117 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα αγορα σομπας pellet
το σπιτι μου ειναι χαμηλοταβανο καλλυμενο απο τον βορια...μονο ο νοτιας το χτυπαει..βορινα παραθυρα δεν εχω...οταν εχει νοτιο ανεμο μπαζει λιγο απο τα κουφωματα...ξυλα δεν μπορω να υπολογισω γτ δεν εμενα μονιμα περισυ...οποτε πηγαινα με λιγα ξυλα το ζεσταινα ανετα..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν παιζει ρολο η σομπα να ειναι μεγαλη η μικρη για ενα σχετικα μικρο διαμερισμα σαν το δικο μου...η σομπα μου ειναι 6αρα..λογικα μια αντιστοιχη σε δυναμη δεν αποδιδει περισσοτερο αφου ειναι και αεροθερμη σε σχεση με αυτη του ξυλου που εχω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166120 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα αγορα σομπας pellet
Φιλε για τις 5 ωρες που θα εισαι σπιτι η βαζεις ινβερτερ αιρκοντισιον η παρε μια οικονομικη σομπα πελλετ απο λερου απο 8-10 kw www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/so...na-90-9-kw-62083875/. Απο το πολυ δεν χανεις βασει τις απωλειες που εχεις για να σε καλυψει.με λιγο <πειραγμα στις ρυθμισεις >γινεται πιο τουμπανο ;) ;) ;) !!!!οτι θες ειμαι εδω να σε βοηθησω ;)
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikdes

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166122 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα αγορα σομπας pellet
ευχαριστω φιλε και χρονια πολλα..καλες γιορτες..μετα θα ασχοληθω ξανα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166124 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα αγορα σομπας pellet
χρονια πολλα
οπως ειπε ο κωστας στα πολυκαταστηματα θα βρεις τις πιο φτηνες ...το μεγεθος μην σε απασχολει τοσο ...να ξερεις ομως οτι μια σομπα 10 κβ δουλευει απο 3-10 περιπου αναλογα την σκαλα λειτουργειας οποτε αναλογα τις αναγκες σου καθε φορα μπορεις να την δουλεψεις σε οποια ισχυ θες απο τις 5


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikdes

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166138 από nikdes
Απαντήθηκε από nikdes στο θέμα αγορα σομπας pellet
δηλαδη αν μια σομπα γραφει μεγιστη καταναλωση 1.5 κιλα την ωρα σε πελλετ σημαινει οτι στην μεγαλυτερη σκαλα εχει αυτη την καταναλωση να υποθεσω...οποτε στην μικροτερη σκαλα αναλογικα θα εχει μικρη καταναλωση..γτ το θεμα της καταναλωσης με αφορα λογω αποστασης και μεταφορας των υλικων..για παραδειγμα εγω στο σπιτι εχω μεσο ορο 14 βαθμους χωρις να εχω αναψει κατι...στους 18 αν μου παει ειμαι καλυμμενος..αν σε τρεις ωρες λειτουργιας φτασει εκει μετα δεν με νοιαζει να δουλευει συνεχεια..κραταει τη ζεστασια το σπιτι σχετικα αρκετη ωρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ