Απορρύθμιση σόμπας και κρυφό μενού

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170902 από Otto
Καλησπέρα, είμαι κάτοχος μιας αερόθερμης σόμπας με πλακέτα Fumis. Την σόμπα την έχω χρόνια (σκυλί) και με εξαίρεση κάποιες αντικαταστάσεις μοτέρ καυσαερίων και σαλίγκαρου για επιπλέον παροχή θέρμανσης από την πίσω πλευρά της σόμπας, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, μέχρι σήμερα που ξεκίνησα να τη δουλεύω δοκιμαστικά εν αναμονή του χειμώνα.

Τα προβλήματα που παρουσιάζει είναι τα εξής:

-Στη ρύθμιση "Ποιότητας πέλλετ" που στην ουσία ρυθμίζει την ένταση του ανεμιστήρα που τροφοδοτεί την φλόγα, λειτουργούν μόνο οι 2 γρηγορότερες από τις 3 ταχύτητες. Η πρώτη, πιο ήσυχη και συνηθέστερη σκάλα, απλώς κλείνει τελείως τον ανεμιστήρα.
-Δεν μπορώ να ρυθμίσω την ένταση του αέρα από την μπροστινή/κύρια πλευρά. Ό,τι τιμή και αν βάλω, δεν αλλάζει η ένταση η οποία υπάρχει αλλά είναι πολύ χαμηλή.
-Δεν λειτουργεί καν ο πίσω ανεμιστήρας. Η σόμπα έχει ένα ποτενσιόμετρο στο πίσω μέρος που υποτίθεται ελέγχει τη ροή για την πίσω παροχή θέρμανσης, αλλά δεν "ακούει" και η σόμπα δεν βγάζει αέρα από πίσω.


Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάτι έχει απορρυθμιστεί στο λογισμικό που κάνει τη σόμπα μου να λειτουργεί ως κάτι άλλο, ίσως με ρυθμίσεις λέβητα πέλλετ; Κατόπιν επικοινωνίας μου με τον τεχνικό για συντήρηση (μαζί με τον κύριο που κάνει και τον έλεγχο λογισμικού) μου είπε πως λόγω καραντίνας δε μπορεί να έρθει ως τον χώρο μου.

Γνωρίζω πως η πλακέτα Fumis έχει κρυφές ρυθμίσεις, τις οποίες σε παλαιότερη ανάρτησή μου με συμβούλεψαν να μην πειράξω και επειδή είδα να αναφέρεται συχνά ότι θέλουν μελέτη για να μην κάνει κάποιος βλακεία, δεν τις έχω πειράξει ποτέ και για την ακρίβεια δεν ξέρω και πώς να "μπω" σε αυτό το μενού.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιου είδους ρύθμιση σε αυτό το μενού που επαναφέρει τη σόμπα σε κανονική, προκαθορισμένη αερόθερμη λειτουργία και ποια βήματα να ακολουθήσω για να μην την ξεκάνω. Δυστυχώς με τις φήμες περί παράτασης του lockdown δεν ξέρω αν έχω άλλη επιλογή από το να προσπαθήσω με την καθοδήγησή σας να ζεσταθώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170905 από nikolas
Σύμφωνα με αυτά πού λες έχει αρπάξει κάποιον θόρυβο όπως λέμε και ως συνήθως από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης η αιρ κοντισιον. Πρέπει να έλθει ο τεχνικός με τον υπολογιστή και να σου ξανά περάσει το πρόγραμμα με της ρυθμίσεις του συγκεκριμένου μοντέλου σόμπας. Το Fumis είναι το ίδιο σε όλες της σόμπες και καυστήρες αλλά οι παράμετροι στο πρόγραμμα είναι διαφορετικοί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Otto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170911 από Otto
Απαντήθηκε από Otto στο θέμα Απορρύθμιση σόμπας και κρυφό μενού
Νικόλα ευχαριστώ, κατ' αρχάς, για την απάντηση!

Από τη στιγμή που ο τεχνικός μου είπε ότι δεν έχει τη δυνατότητα να έρθει λόγω lockdown, πάει πουθενά αλλού ο νους σου σχετικά με το τι θα μπορούσα να κάνω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170912 από nikolas
Με το κρυφό μενού που λες δεν είναι κρυφό κλειδωμένο η ξεκλειδωτο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πρέπει να προγραμματιστεί πρώτα και μετά κάνεις κάποιες άλλες ρυθμίσεις άμα θέλεις, αλλά για το πρόβλημα σου δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Εγώ προτείνω να την δουλέψεις έτσι μέχρι πού να έλθει ο τεχνικός σου. Είναι δύσκολο να βρεις τεχνικό πού να έχει και το πρόγραμμα και τον ανταπτορα θα το πω έτσι για να καταλάβεις, αλλά και να ξέρει τής ρυθμίσεις για την δική σου σόμπα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Otto

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #170925 από Otto
Απαντήθηκε από Otto στο θέμα Απορρύθμιση σόμπας και κρυφό μενού
Νικόλα, κατάλαβα, είναι μονόδρομος ο τεχνικός. Θα ξαναπροσπαθήσω από Δευτέρα μήπως βρούμε καμιά μόντα να μπορέσει να έρθει καθώς έτσι όπως είναι η σόμπα δεν γίνεται δουλειά και σε περίπτωσης παράτασης καραντίνας με βλέπω να κυκλοφορώ με αρκουδοτόμαρα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ