Edilkamin Idropoint 11,3kW

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151810 από ampourto18
Απαντήθηκε από ampourto18 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Σόμπα θέλω να αλλάξω για να αποδίδει πιο γρήγορα ζέστη,δηλαδή να πιάνει 60 βαθμούς το νερό σε όλο το κύκλωμα γρήγορα. Το μπόιλερ δεν θέλω να το βγάλω, μου είναι πολύ χρήσιμο.


karibu έγραψε:

ampourto18 έγραψε: Ετος κατασκευής 1980,86τμ αλλά το καλοκαίρι έκανα μόνωση (θερμομώνηση και υδρομόνωση από όλες τις πλευρές, 5 οροφος πολυκατοικίας)
Έχω 5 σώματα + μπόιλερ


Το μποιλερ εγω το αποσυνδεσα.Ηταν πολυ ενεργοβορο και μου κρυωνε και το νερο του κυκλωματος πολυ γρηγορα οταν ξεκινουσε η σομπα.Παντως,οτι και να παρεις η καταναλωση δεν θα πεσει!Αν αυτο το καταλαβαινεις καλυτερα μην αλλαζεις με μεγαλυτερη σομπα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151811 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW

ampourto18 έγραψε: Εσύ δεν ανεβάζεις το νερό ποτέ πάνω από 40;Όταν έχω 40 βαθμούς το νερό τα καλοριφέρ είναι χλυαρά.


Οπως εγραψα πιο πανω
"Eγω την εχω στους 40 (το νερο παντα)και ετσι δεν πεφτει κατω απο 50 μιας και δουλευω 2 σωματα ετσι,οταν δεν εχει πολυ κρυο(μεχρι 10 βαθμους) και οταν πεσει απο 10 και κατω την παω στους 55 και αν εχει και πιο πολυ κρυο(μειον δηλαδη) τοτε 60"
Αν λοιπον την εχω στους 40(απλα για να μην κλεισει ο κυκλοφορητης οταν τυχον εχω ολα τα σωματα ανοιχτα)με δυο σωματα,τοτε εχω 50 και βαθμους,αρα δεν καινε αλλα ουτε και χλιαρα,αλλωστε τοσες ειναι οι αναγκες μου...τι να κανω παραπανω ζεστη?
Γιαυτο απο το 1994 αν θυμαμαι καλα ξεπλατιστηκα και περασα 5εκ νταου ροζ γυρω γυρω,μετα σοβατισμα και επισης 5 εκατοστα μπλε νταου στην ταρατσα και απο πανω εριξα και κεραμοσκεπη.Ακομα μιας και ειμαι στον 1 οροφο,στα 2 δωματια που δεν ειναι κλεισμενο στο ισογειο,στο ταβανι τους περασα κι εκει νταου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151812 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW

ampourto18 έγραψε: Σόμπα θέλω να αλλάξω για να αποδίδει πιο γρήγορα ζέστη,δηλαδή να πιάνει 60 βαθμούς το νερό σε όλο το κύκλωμα γρήγορα. Το μπόιλερ δεν θέλω να το βγάλω, μου είναι πολύ χρήσιμο.

Αρα,οι αναγκες σου ειναι περισσοτερες απο τις θερμιδες της σομπας.Αλλα το ξαναλεω,μην νομισεις οτι θα καις λιγοτερο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151813 από ampourto18
Απαντήθηκε από ampourto18 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Με 2 σώματα πως ζεσταίνεις 140 τμ; Συνολικά πόσα σώματα έχεις;


karibu έγραψε:

ampourto18 έγραψε: Εσύ δεν ανεβάζεις το νερό ποτέ πάνω από 40;Όταν έχω 40 βαθμούς το νερό τα καλοριφέρ είναι χλυαρά.


Οπως εγραψα πιο πανω
"Eγω την εχω στους 40 (το νερο παντα)και ετσι δεν πεφτει κατω απο 50 μιας και δουλευω 2 σωματα ετσι,οταν δεν εχει πολυ κρυο(μεχρι 10 βαθμους) και οταν πεσει απο 10 και κατω την παω στους 55 και αν εχει και πιο πολυ κρυο(μειον δηλαδη) τοτε 60"
Αν λοιπον την εχω στους 40(απλα για να μην κλεισει ο κυκλοφορητης οταν τυχον εχω ολα τα σωματα ανοιχτα)με δυο σωματα,τοτε εχω 50 και βαθμους,αρα δεν καινε αλλα ουτε και χλιαρα,αλλωστε τοσες ειναι οι αναγκες μου...τι να κανω παραπανω ζεστη?
Γιαυτο απο το 1994 αν θυμαμαι καλα ξεπλατιστηκα και περασα 5εκ νταου ροζ γυρω γυρω,μετα σοβατισμα και επισης 5 εκατοστα μπλε νταου στην ταρατσα και απο πανω εριξα και κεραμοσκεπη.Ακομα μιας και ειμαι στον 1 οροφο,στα 2 δωματια που δεν ειναι κλεισμενο στο ισογειο,στο ταβανι τους περασα κι εκει νταου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151814 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
8 σωματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151815 από ampourto18
Απαντήθηκε από ampourto18 στο θέμα Edilkamin Idropoint 11,3kW
Άρα δεν ζεσταίνεις ούτε τα μισά τμ.


karibu έγραψε: 8 σωματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ