Ερωτηση για καμιναδα.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110818 από ΠέτροςΤ
Ερωτηση για καμιναδα. δημιουργήθηκε από ΠέτροςΤ
Απο περυσι εχω την ravelli hrv160 με φιλτρο νερου στον κοινοχρηστο αλλα μενω στον πρωτο σε πολυκατοικια, θελω να καταργησω το φιλτρο και να βαλω καμιναδα μεχρι πανω inox.Ειναι 2 μετρα διαγωνια μεχρι τον φωταγωγο απο εκει που βγαινει το μπουρι απο την σομπα και μετα 9 μετρα ευθεια πανω να βγει ταρατσα.Θα εχω προβλημα λογω πολλων μετρων καμιναδας με την σομπα?

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110820 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
Από ότι έχω καταλάβει και από απαντήσεις που πήρα εδώ μέσα όταν έθεσα μία παρόμοια ερώτηση το πρόβλημα είναι να μην είναι πολλά τα οριζόντια μέτρα,στα κάθετα δεν έχεις θέμα.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110821 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
Θα είσαι εκτός προδιαγραφών από κάθε άποψη ομαλής λειτουργίας όλων των σομπών πέλλετ.

Απο την άλλη όμως μεριά, έχω δει πολλές....μα πολλές τέτοιες καμινάδες σε σόμπες πέλλετ.

Το εάν είναι σωστό η όχι, ο χρόνος θα το δείξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110824 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
Το θεμα ειναι μην γινει καμια χαζομαρα και πεταξω τα χρηματα στα ανοξειδωτα τσαμπα,εκτος και αν κανει να βαλω συμβατικα μπουρια.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111174 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.

ΠέτροςΤ έγραψε: Το θεμα ειναι μην γινει καμια χαζομαρα και πεταξω τα χρηματα στα ανοξειδωτα τσαμπα,εκτος και αν κανει να βαλω συμβατικα μπουρια.


Θα σου πω την εμπειρία μου λόγω παρόμοιας κατάστασης.
Μένω στον πρώτο όροφο τετραόροφης πολυκατοικίας. Έβαλα πέρυσι τον Σεπέμβριο σόμπα νερού.
Η καμινάδα τοποθετήθηκε εξωτερικά (όχι σε φωταγωγό) και ανέβηκε μέχρι περίπου ένα μέτρο πάνω από το πλησταριό (περίπου 15 μέτρα). Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον εφελκυσμό της, η σόμπα δούλεψε τέλεια όλο το χειμώνα χωρίς κανένα πρόβλημα με την καμινάδα και χωρίς να ενοχλώ κανέναν από τους γείτονες.
Βέβαια η οριζόντια απόσταση από τον εξωτερικό τοίχο είναι περίπου ένα μέτρο ενώ η κάθετη όπως προανάφερα περίπου 15 μέτρα.
Κάπου διάβασα ότι για να δουλεύει σωστά η σόμπα πρέπει όση είναι η οριζόντια απόσταση των μπουριών προς την έξοδο τόσο επί τρεις φορές πρέπει να είναι η κάθετη απόσταση που ανεβαίνει προς τα πάνω ..... ?????
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠέτροςΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111189 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.
Θα το δοκιμασω και οτι γινει αφου το εκανες και δεν εχεις προβλημα θα το ρισκαρω και θα ενημερωσω.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ