Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128667 από COMMO 21KW
Συγνώμη παιδιά, αλλά νομίζω οτι καποιοι με τον τροπο που απαντουν είναι σαν να μην έχουν τελειώσει ούτε
το δημοτικό σχολείο.Συγχωρέστε με και πάλι ...! Αυτο δείχνει χαρακτήρα......................
Δεν χρειέζεται ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα.
Ας μην ρίχνουμε το επιπεδο της συζήτησης

Σπύρος Αλεξάνδρεια

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128746 από Gdevil
Κάτι άλλο που θα ήθελα να σου επισημάνω την προσοχή (και το σκέφτηκα μόλις τώρα οπότε και στο γράφω) είναι να μεριμνήσεις αφού τελικώς η σωλήνα "βάζει" αέρα μέσα στο σπίτι αυτός ο αέρας να μην έχει καμμία ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να προέλθει από την έξοδο της καμινάδας. (εννοείται το γιατί...)
Εάν είναι κοντά αυτό το άνοιγμα με την καμινάδα τότε πρέπει να μεριμνήσεις σκεπτόμενος διάφορα σενάρια του αέρα, της ατμοσφαιρικής πίεσης και ότι άλλο φανταστείς.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128813 από COMMO 21KW
Η επιχείρηση φρεσκου αέρα νομιζω τελείωσε.Έχω ανοιξει στο τοίχο τρύπα, χαμηλά στο ύψος της εισόδου αέρα της σόμπας.Από εκεί πέρασα 3 περιπου μέτρα ευθεία επάνω σωλήνα Φ50 πλαστική.
Τρύπησα ταβάνι (μπετον) και βγήκα μέσα στη σκεπή (πέρασα τη σωληνα). Ακολούθησα και τις οδηγίες του τεχνικού μου,δηλαδή δεν ενωσα τη σωλήνα με την είσοδο του αερα της σομπας (άφησα περιπου μισό εκατοστό κενό)
Ακριβώς αυτό λεει και στο manual της παλλετόσομπας.Απαγορεύει να ενωθεί σωλήνα με την είσοδο του αέρα.
Επίσεις η είσοδος τραβάει αέρα που αποδείχτηκε γιατί πηγαίνοντας επάνω στη σκεπή και βάζοντας το χέρι (στη σωλήνα), ένιωθα οτι ρουφάει αέρα... Απλά πράγματα...

Εννοώ ότι η σωλήνα ξεκίνησε απο χαμηλά όπως λέω, και πέρασε απο τη δεύτερη τρύπα που άνοιξα στο ταβάνι.
Δεν εχω σχεση με την καμινάδα , αυτή συνεχιζει και βγαίνει φυσικά έξω απο τη σκεπή. Η Παραλληλη απόσταση καμινάδας και σωλήνας εισόδου αέρα είναι 1 μέτρο.
Η σωλήνα εισόδου αερα σταματα μέσα στη σκεπή και η καμινάδα συνεχιζει επάνω απ'έξω.

Ισως δεν το είχα διατυπώση σωστά. Έκανα μερικες επεμβασεις στο κείμενο τώρα που σου έστειλα που απάντηση Gdevil......... sorry.
Και εγώ φυσικά ειδικός δεν είμαι.Ότι κίνηση έκανα την έκανα με τις οδηγίες του ειδικου, που όπως προανεφερα κάπου εχει σπουδάσει φυσικός και το σέβομαι αυτό.
Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει. (όπως γράφεις κ'εσύ).

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128825 από Savvas
Αφού έχει σπουδάσει φυσικός, θα έπρεπε να γνωρίζει τις αρχές κυκλοφορίας των ρευστών (όπως είναι και ο αέρας).
Με αυτό που έχεις κάνει τώρα, άνοιξες μια τρύπα στο σπίτι σου που δεν έχεις τρόπο να ελέγξεις προς το παρόν και ανάλογα με τις βαρομετρικές συνθήκες εντός και εκτός σπιτιού θα κάνει τα δικά της. Άλλοτε θα βάζει και άλλοτε θα βγάζει αέρα απο το χώρο σου. Όπως προανέφερα η ροή εισόδου φρέσκου αέρα πρέπει να γίνεται απο χαμηλά για σταθερή και σωστή απόδοση.
Με αυτή της υλοποίηση (που κατά τη γνώμη μου είναι κακοσχεδιασμένη) είμαι πολύ σκεπτικός, σχετικά με τα πιθανά οφέλη που θα έχεις στη λειτουργία της σόμπας και τη συνολική λειτουργία της θέρμανσης στο σπίτι σου. Βάλε τουλάχιστο ένα τάμπερ ελέγχου, για να μπορείς να το κλείνεις όταν οι εξωτερικές συνθήκες είναι δυσμενείς.
Αυτά απο έναν Πολ.μηχανικό και πάντα με φιλική διάθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128829 από stergiosbik
Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει θεμα με την συγκεκριμενη λυση.
Εχοντας ως δεδομενο οτι ο κρυος αερας ειναι πιο βαρυς,δε σημαινει κ οτι ο αερας θα κατεβαινει μονο απο τον σωληνα;
Βεβαια αυτο σημαινει επισης οτι θα βγαζει μονιμα κρυο αερα απο εκει κ μπορει να μας ριχνει την θερμοκρασια του σπιτιου ιδιως τις ωρες που δεν δουλευει η σομπα.
Εγω προσωπικα θα εβαζα κατ ευθειαν τον σωληνα στην σομπα χωρις κενο για να μην εχω τετοιο θεμα.
Ετσι οταν η σομπα δεν δουλεευει θα "κοβει" κ την ροη του κρυου αερα προς το σπιτι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": carmen

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128860 από dimlyk
η σομπα τραβαει μικτο αερα τωρα
φυσικα δεν εχει κανενα προβλημα
ομως αυτο ειναι μια καμιναδα και βγαζει μονιμα ζεστο αερα απ το σπιτι
καθαρα ενεργειακα ειναι λαθος

αν ομως συνδεθει απευθειας θα ζορισει ενδεχομενως αρκετα το μοτερ
αν και μιλαμε για μικρες αποστασεις τα μοτερακια αυτα δεν ειναι για πολλα πολλα
καπως ετσι υποθετω το εννοουσε ο σαββας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ