Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128603 από COMMO 21KW
Σας χαιρετώ όλους στο φόρουμ.Εδώ και 20 ημέρες εχω τοποθετήσει την COMMO 21Kw στο σπίτι μας.Από αποδοση είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι.Θέλω αν υπάρχει κάποιος που την έχει βάλει στο σπίτι του, να μιλήσουμε.

Επιμένει ο ειδικός που τη ρύθμισε οτι θα χρειαστούμε φρέσκο νωπό αέρα απο έξω (για το χώρο καυσης)
Επειδή την έχω βάλει τη σόμπα σε εσωτερικό τοίχο θά χρειαστώ και δέυτερη τρύπα στο ταβάνι , να την κάνω την
κίνηση ή όχι . Μου λέει ο ιδιος, ότι θα πέσει η κατανάλωση μισό περίπου τσουβάλι(καίω 30 κιλά περίπου στο 24ωρο σε 130 τ.μ.) Αν το έχει κανει κάποιος ας με ενημερώσει

Ευχαριστώ.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128610 από dimlyk
ως συνηθως παραμυθια λεει :)
εννοειτε φυσικα οτι θα ανοιγεις κανα παραθυρο που και που μια και καιει το οξυγονο του χωρου
αυτο για λογους υγειας κι οχι σομπας ομως .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128612 από COMMO 21KW
Σ αυτό που κολλάω είναι ότι ο ανθρωπος είναι φυσικός και μου εξήγησε κάποιες λεπτομέρειες που έχουν κάποια
βάση νομίζω. Ο χώρος μέσα στο σπίτι έχει ζέστό αέρα που σημαίνει , λιγότερο οξυγόνο (εκ φυσεως αυτό ισχύει)
Επίσεις ο εξωτερικός ατμοσφαιρικος αέρας ειναι ποιο πλουσιος σε οξυγόνο (και αυτό ισχύει).
Νομίζω ότι στο χώρο καυσης θα θέλαμε ποιο πλουσιο αέρα σε οξυγόνο , βάζοντας κατω την απλή λογικη.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128618 από stergiosbik
O πιο κρυος εξωτερικος αερας εχει οντως περισσοτερο οξυγονο κ αυτο ειναι καλο για την καυση.
Βεβαια απο την αλλη ειναι πιο κρυος κ θα εχεις λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια στον χωρο καυσης κ κατ'επεκταση κ στην αποδιδομενη θερμοκρασια στον χωρο σου.
Ομως αν παιρνεις αερα απο μεσα κερδιζεις κατι σε θερμοτητα αλλα απο την αλλη ξηραινεις πολυ τον εσωτερικο σου αερα.
Οπως καταλαβαινεις καπου χανεις κ καπου κερδιζεις.
Εχεις τρυπησει μπετο (ταβανι) για να βγαλεις την καμιναδα;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128620 από COMMO 21KW
Φιλε μου σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.θα το κανω .απο τον τροπο που απαντησες νομίζω ότι τοέχειε συνσντήση το θέμα. Τρυπήσαμε με καροτο το ταβάνι.Μεσα στη σκεπή έβαλα μονωμένη σωλήνα εώς και έξω από τη σκεπή , μέχρι το καπέλο.
Μέσα στο σπίτι απλη 8άρα σωλήνα .Την έχω σε εσωτερικό τοιχο , όπως ειπα καιτο ταφ (κάτω ) ειναι μέσα στο σπίτι .Το άνοιξα μια μέρα και είχε μισό κουταλάκι σκονη σαν άχνη.
Αλλη μια τρύπα για τον αέρα μου έμεινε και τέλος

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128627 από dimlyk
για πολλλους λογους ο εξωτερικος αερας ειναι σαφως προτιμοτερος
αλλα οχι για λογους οικονομιας ..αυτο ειναι τοπαραμυθακι εκτος κι αν κατι μου διαφευγει
παρεπιππτοντως ,,,το βραδακι μαζι με τ οξυγονο εχει και λιγο παραπανω υγρασια
προσωπικα εξωτερικο ειχα και τον καταργησα :)
για πες μας ομως κατι ...για να π[αρεις εξωτερικο αερα θα τραβηξεις σωληνα ευθεια πανω ?
και ποσα μετρα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ