Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128889 από Nasikas
σόμπες- σόμπες
και ελκυσμοι- ελκυσμοι...
Προσωπικά ως βέλτιστη λύση στην δική μου, εχω τρυπα 11 εκατοστων και αναπληρώνω αέρα απο το κενό της καμινάδας (που δεν τσιμέντωσα)
Ο αέρας εισέρχεται με θερμοκρασία πανω απο 30 βαθμους.
Εκανα και τεστ, τραβωντας την πριζα στην έναυση. Εβγαλε λίγο καπνό.
Τεστ σε σταδιο λειτουργίας: Καθολου καπνό.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128920 από andreas72
τελικά έκανες την οικονομία του μισού τσουβαλιού πελλετ που σου είπε ο φυσικός μάστορας, γιατί αυτό είναι που έχει σημασία , είναι περίπου 1 τόνο pellet το χρόνο δηλαδή ένα κέρδος από 200 έως 300 euro!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129008 από COMMO 21KW
Λίγες μέρες υπομονη και θα σας πω τα αποτελέσματα αν τελικα κάναμε οικονομία.
Σήμερα καναμε εκ νέου ρυθμίσεις (αφού τα δεδομένα εχουν αλλαξει με την εισαγωγή εξωτερικού αέρα)
Τα λέμε παιδιά.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129207 από COMMO 21KW
Αποτελεσματα μετά απο όλα αυτά που έχουμε πει.......!!!

15% εώς 20% κάτω στη κατανάλωση.
Μετά την εισαγωγή του αέρα έγιναν νέες ρυθμίσεις και στις 5 βαθμίδες λειτουργίας της σόμπας.
Οποιος έχει την ίδια σόμπα (Cοmmo 21 kw της ALFAPLAM) μπορώ να τον βοηθήσω στος ρυθμίσεις.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129948 από COMMO 21KW

stergiosbik έγραψε: Συγγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει θεμα με την συγκεκριμενη λυση.
Εχοντας ως δεδομενο οτι ο κρυος αερας ειναι πιο βαρυς,δε σημαινει κ οτι ο αερας θα κατεβαινει μονο απο τον σωληνα;
Βεβαια αυτο σημαινει επισης οτι θα βγαζει μονιμα κρυο αερα απο εκει κ μπορει να μας ριχνει την θερμοκρασια του σπιτιου ιδιως τις ωρες που δεν δουλευει η σομπα.
Εγω προσωπικα θα εβαζα κατ ευθειαν τον σωληνα στην σομπα χωρις κενο για να μην εχω τετοιο θεμα.
Ετσι οταν η σομπα δεν δουλεευει θα "κοβει" κ την ροη του κρυου αερα προς το σπιτι.


Έπεσες μέσα σε όλα.Μερικές φορές τα πράγματα είναι απλά.
Εμείς τα κάνουμε δύσκολα.

Με εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς εγώ έχω μέσα στο σπίτι 21 και είμαστε μια χαρά.
Οσο για τη κατανάλωση όπως είπα 15% εώς 20% κάτω με νέες ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ.

Σπύρος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129961 από Savvas
Το λοιπόν. Ο αέρας δεν κινείται μέσα σε κλειστούς σωλήνες με το βάρος του, αλλά με την επίδραση της επικρατούσας βαρομετρικής πίεσης. Μην μπερδεύεσαι με την ανοιχτή κυκλοφορία που λες ότι το ζεστό πάει πάνω και το κρύο κάτω.
Επίσης όσος όγκος θα έμπαινε απο εκεί, θα έπρεπε να εκτοπίσει προς τα έξω ίση ποσότητα μέσω του ίδιου ή άλλου ανοίγματος.

Το γεγονός ότι έχεις καλύτερη καύση τώρα, δεν σημαίνει ότι έχεις εφαρμόσει τη βέλτιστη λύση τώρα, αλλά απλώς ότι υπο ορισμένες συνθήκες είχες μεγαλύτερο πρόβλημα πριν.

Επίσης μην περιμένεις ότι σε μια εβδομάδα θα έχεις το ισοζύγιο της ενέργειας, για ναξέρεις τι ψάρια πιάσατε.
Μπορεί αν έχεις τη σόμπα συνεχώς αναμένη να έχεις καλύτερη θέρμανση απο πριν, όμως όταν τη σβύνεις τι γίνεται? Η τρύπα που έχεις ανοίξει δημιουργεί απώλειες.
Επίσης όταν ανοιγεις τον αποροφητήρα και γενικά όταν οι εσωτερικές- εξωτερικές πιέσεις δεν είναι εξισωμένες απο την τρύπα θα έχεις ανεξέλεγκτες απώλειες.
Μπορεί εσύ να έχεις ως δεδομένο ότι η σόμπα δε σβύνει ποτέ ή δεν ξέρω τι άλλο και να είσαι ικανοποιημένος (αν και είπαμε ότι πρέπει να το δεις με όλες τις συνθήκες. Κάτσε να δεις τι γίνεται όταν έχεις ανέμους, εναλλαγή των βαρομετρικών, απορροφητήρες, χειμώνα καλοκαίρι κτλ. και βλέπεις μετά αν έπραξες καλά), όμως σαν υλοποίηση είναι προβληματική.

ΕΑΝ η τρύπα σου ήταν ένας κλειστός αγωγός που πήγαινε κατευθείαν στο χώρο καύσης, θα είχες αποφύγει αυτό το θέμα. Τότε βέβαια όπως είπαμε ο φρέσκος αέρας ΔΕΝ μπορεί να έρθει απο ψηλά γιατί ο ελκυσμός της καμινάδας δεν μπορεί να δημιουργήσει σιφωνισμό και άρα είναι απαραίτητη η χρήση ανεμιστήρα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Κοινώς "το μη χείρον βέλτιστον". Είχες πρόβλημα στην εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις πριν, με αποτέλεσμα χαμηλή απόδοση και τώρα έχεις μικρότερο πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα τρύπησες το σπίτι και το αφηνεις να λειτουργεί κατα τα χούγια της σόμπας.
Απλά πάντως επειδή σου είπε ο μάστορας-φυσικός την εξυπνάδα του (που φαίνεται να λειτουργεί ικανοποιητικά για τα γούστα σου), μην το αναγάγουμε και σε νόμο της φύσης. Το τυράκι απο κάτω έχει και φάκα ;)

Φιλικά. Καλές ζέστες να έχετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ