Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129972 από stergiosbik
Σαββα εσυ μαλλον μιλας για την περιπτωση που στην πλακα απο οπου περναει ο σωληνας που φερνει τον αερα καυσης δεν εχει κλειστει περιμετρικα το κενο γυρω απο τον σωληνα.
Δε νομιζω ομως οτι ο φιλος μας θα εχει κανει τετοιο λαθος,ν αφησει δηλ. το κενο στο μπετο ανοιχτο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129991 από COMMO 21KW

Savvas έγραψε: Το λοιπόν. Ο αέρας δεν κινείται μέσα σε κλειστούς σωλήνες με το βάρος του, αλλά με την επίδραση της επικρατούσας βαρομετρικής πίεσης. Μην μπερδεύεσαι με την ανοιχτή κυκλοφορία που λες ότι το ζεστό πάει πάνω και το κρύο κάτω.
Επίσης όσος όγκος θα έμπαινε απο εκεί, θα έπρεπε να εκτοπίσει προς τα έξω ίση ποσότητα μέσω του ίδιου ή άλλου ανοίγματος.

Το γεγονός ότι έχεις καλύτερη καύση τώρα, δεν σημαίνει ότι έχεις εφαρμόσει τη βέλτιστη λύση τώρα, αλλά απλώς ότι υπο ορισμένες συνθήκες είχες μεγαλύτερο πρόβλημα πριν.

Επίσης μην περιμένεις ότι σε μια εβδομάδα θα έχεις το ισοζύγιο της ενέργειας, για ναξέρεις τι ψάρια πιάσατε.
Μπορεί αν έχεις τη σόμπα συνεχώς αναμένη να έχεις καλύτερη θέρμανση απο πριν, όμως όταν τη σβύνεις τι γίνεται? Η τρύπα που έχεις ανοίξει δημιουργεί απώλειες.
Επίσης όταν ανοιγεις τον αποροφητήρα και γενικά όταν οι εσωτερικές- εξωτερικές πιέσεις δεν είναι εξισωμένες απο την τρύπα θα έχεις ανεξέλεγκτες απώλειες.
Μπορεί εσύ να έχεις ως δεδομένο ότι η σόμπα δε σβύνει ποτέ ή δεν ξέρω τι άλλο και να είσαι ικανοποιημένος (αν και είπαμε ότι πρέπει να το δεις με όλες τις συνθήκες. Κάτσε να δεις τι γίνεται όταν έχεις ανέμους, εναλλαγή των βαρομετρικών, απορροφητήρες, χειμώνα καλοκαίρι κτλ. και βλέπεις μετά αν έπραξες καλά), όμως σαν υλοποίηση είναι προβληματική.

ΕΑΝ η τρύπα σου ήταν ένας κλειστός αγωγός που πήγαινε κατευθείαν στο χώρο καύσης, θα είχες αποφύγει αυτό το θέμα. Τότε βέβαια όπως είπαμε ο φρέσκος αέρας ΔΕΝ μπορεί να έρθει απο ψηλά γιατί ο ελκυσμός της καμινάδας δεν μπορεί να δημιουργήσει σιφωνισμό και άρα είναι απαραίτητη η χρήση ανεμιστήρα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Κοινώς "το μη χείρον βέλτιστον". Είχες πρόβλημα στην εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις πριν, με αποτέλεσμα χαμηλή απόδοση και τώρα έχεις μικρότερο πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα τρύπησες το σπίτι και το αφηνεις να λειτουργεί κατα τα χούγια της σόμπας.
Απλά πάντως επειδή σου είπε ο μάστορας-φυσικός την εξυπνάδα του (που φαίνεται να λειτουργεί ικανοποιητικά για τα γούστα σου), μην το αναγάγουμε και σε νόμο της φύσης. Το τυράκι απο κάτω έχει και φάκα ;)

Φιλικά. Καλές ζέστες να έχετε.


Όντως τα αποτελέσματα όπως λες Σάββα θα φανουν στο χρόνο, εχεις δίκιο.
Έχω όμως τη γνωμη ότι δεν χρειάζεται να εκτοπιστεί αέρας επειδη εμείς "τραβάμε" αέρα απο μία τρύπα..!!
Σημειωτέον ότι δεν έχω κάνει απλά μία τρύπα, αλλά έχω περάσει και σωλήνα και έχει σφραγιστεί γύρω- γύρω η σωλήνα που πέρασα.
Αυτή λοιπόν η σωλήνα, όπως έχω ξαναπεί,καταλήγει κάτω, στο πίσω μέρος της σόμπας και από εκεί "ρουφά" θα λέγαμε με το βαντιλατέρ που έχει η σόμπα τον αέρα. Ο.Κ.
Δεν κινείται με το βαρος του ο αέρας προς τα κάτω.
Έτσι κι αλλοιώς ,για το θέμα του αποροφητήρα, πάντα ανοίγουμε σε ανάκληση παράθυρο ή πόρτα γιατί μας βγάζει μυρωδιές το τζακι ακόμα και σβηστό(πλέον σπάνια ανάβει).
Η σόμπα όντως δεν σβήνει, παρά μόνο για καθάρισμα.!
Άρα έχουμε ένα κλείστό αγωγό όπως λες κ εσύ, και νομίζω ότι συμφωνούμε σ'αυτό ΤΕΛΙΚΑ.

Φιλικά Σπύρος
Υ.Γ.
Αυτά τα λίγα που σ'εγραψα ειναι η δική μου γνώμη και όχι του φυσικού,και δεν σημαινει ότι είναι αποδεκτή ή σωστή,πέστο όπως θές.
(Όχι ότι τρέχει τίποτα, αλλά θα τον έχει πιάσει λόξυγγας...!)

Τα αποτελέσματα στο μέλλον.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130010 από COMMO 21KW
Στο παρακάτω link θα δείτε την όλη δουλειά που έκανα με την καπνοδόχο και την εισαγωγή του αέρα...!


Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130029 από COMMO 21KW
Καλημέρα Στέργιο

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130032 από stergiosbik
Kαλημερα κ σε σενα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130049 από andreas72
άραγε ποιος είναι ο σωστός ο Nasikas η" ο φυσικός ?
τι να είναι άραγε καλύτερο για την τσέπη μας ??
ένας αέρας που φυσάει με μανία την φωτιά μας, με θερμοκρασία -20? -10? -5? ? +5? +10? +20? +30?
;) :huh: :unsure:
ADMIN δεν μας βάζεις και την επιλογή εάν γίνετε για Polls - Δημοσκοπήσεις :P :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by andreas72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ