Αγορά υδραυλικής σόμπας πελλετ ή λέβητα πελλετ?

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136656 από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1978
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΧΙΕΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ: αγόρασα φετος ενα διαμερισμα 10ετιας 85 τμ καθαρη επιφάνεια, 1ος όροφος με πυλωτή, κείμενο στην Κομοτηνή Ν. Ροδόπης. Λόγω της τίμης του πετρελαίου η οικοδομή δεν λειτουργει τον κεντρικό λέβητα και κάθε διαμέρισμα έχει επιλέξει να ζεσταίνεται με διάφορουσ τρόπους. Σκέφτομαι σοβαρα να τοποθετήσω μια σόμπα πέλλετ υδραυλική ή ένα λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι. Τα ερωτήματα μου και οι απορίες πολλές! Κατ' αρχήν, είναι εύκολο να συμβεί αυτό ή όχι? Ποιό είναι ευκολότερο και πιο εύχρηστο, η σόμπα ή ο λέβητας? Με ποιον τρόπο απο τους δύο θα ζεσταθώ καλύτερα και επαρκέστερα? θα ήθελα να μάθω αν ο λέβητας και η σόμπα κάνουν θόρυβο, διότι δεν θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα στα γειτονικά διαμερίσματα στην περίπτωση λέβητα αλλά και στην περίπτωση σόμπας δεν θα ήθελα να ακούγεται μέσα στο σπίτι. Εχω μάθει οτι μόνο η αερόθερμη σόμπα κάνει θόρυβο. Επίσης αναρωτιέμαι αν με την επιλογή της σόμπας θα έχω και ζεστο νερό χρήσης που είναι σημαντικό για μένα. Ποια σόμπα ή λέβητα θα μου προτίνατε. Εχω δει ήδη την RAVELLI HR100. Είναι καλή επιλογή? Πόσα kw πρέπει να είναι για να ζεστάνω το σπίτι με ευκολία? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136659 από ΑΠ16
Καλησπέρα. Για να επιλέξεις σόμπα ή λέβητα πρώτα θα μετρήσεις τις διαστάσεις -θερμίδες των σωμάτων σου. Οι θερμίδες που θα βγουν θα σε οδηγήσουν στην ισχύ του μηχανήματος που θα βάλεις. Τα τετραγωνικά βέβαια δεν είναι πολλά και η σόμπα που ανέφερες είναι δοκιμασμένη και αποδοτική. Οι διαφορές ανάμεσα στον εξωτερικό λέβητα και τη σόμπα είναι οι ακόλουθες: Οι σόμπες καταλαμβάνουν χώρο μέσα στο σπίτι,εκπέμπουν θερμότητα στο χώρο που βρίσκονται, θέλουν μεγαλύτερη προσοχή στο καθάρισμα και έχουν μικρότερες αποθήκες άρα βάζεις πέλλετ πιο συχνά. Οι λέβητες θέλουν προστασία παρά τις μονώσεις πρέπει να είναι καλυμμένοι από τα στοιχεία της φύσης, έχουν μεγαλύτερες αποθήκες αλλά πιάνουν και πιο πολύ χώρο, εκτός αν πάρεις compact σύστημα αλλά έχει πιο μικρή αποθήκη. Επίσης κατά το καθάρισμα δεν λερώνεις καθόλου το σπίτι. Η απόφαση έχει να κάνει και με την εγκατάσταση. Κάνε μια έρευνα αγοράς και για άλλες σόμπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136669 από Fokion
Επεισης.

Για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βαλεις στο μπαλκόνι θα πρεπι να εισαι σιγουρος οτι το αντεχει τοσο φορτιο σε τοσα λιγα τετραγωνικά

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136685 από dimlyk

Fokion έγραψε: Επεισης.

Για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βαλεις στο μπαλκόνι θα πρεπι να εισαι σιγουρος οτι το αντεχει τοσο φορτιο σε τοσα λιγα τετραγωνικά

ακριβως ετσι !!!
γενικα προτιμαμε λεβητες με την προυποθεση παντα να υπαρχει και χωρος για λεβητοστασιο ... τα μπαλκονια γενικα αποφευγονται για πολλους λογους ...ακομα και για τον κακο γειτονα :woohoo:
προβλημα θορυβου δεν εχεις ,,,,προβλημα καπνας ομως μπορει ναχεις ...
καλο θα ηταν πριν ξεκινησεις να ψαχνεις μοντελα κλπ να καλεσεις καποιο τεχνιτη υδραυλικο να δειτε μαζι σωληνες και διαδρομες δεν ειναι παντα τοσο απλα ... μηπως σου επιτρεπουν να στησεις κανα λεβητα σε κανα ακαλυπτο πυλωτη κλπ ??? αμα λυσεις αυτα και μας δωσεις και καποια στοιχεια κι ισως και μια κατοψη θα εχεις περισσοτερη βοηθεια απ το φορουμ αν και η σωστη λυση ειδικα αν μιλαμε για λεβητα ειναι η βοηθεια ενος μηχανολογου που μπορει απο κοντα να προτεινει κι αλλα πραγματακια οπως πχ η μονωση της πυλωτης αν δεν ειναι ηδη με σχετικα μικρο κοστος και μεγαλο κερδος ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136754 από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1978
Σας ευχαριστώ πολυ για τισ άμεσες απαντησεις σας, ήδη με βοηθήσατε αρκετα! Θα ηθελα να ρωτησω αν είναι ευκολο να μου προτίνετε απο εδώ κάποια άλλη σόμπα, πάντα υδραυλικη, εκτόσ απο αυτή που είδα εγώ τηνν Ravelli και εαν είναι περισσότερα τα έξοδα εγκατάστασης του λέβητα σε σχέση με την σόμπα. Επίσησ θα ήθελα να μάθω αν η υδραυλικες σόμπες γενικότερα κάνουν θόρυβο. Τέλοσ, διερωτώμαι εαν επιλέξω σόμπα τελικά , μήπως για να ανταπεξέλθει απόλυτα στις ανάγκεσ τισ θέρμανσης του διαμερίσματος θα πρέπει να είναι περισσότερα kw σε σχέση με έναν λέβητα? Γνωρίζει κανείσ να μου πεί εαν αυτο το φίλτρο που τοποθετούν στο μπουρι έξω είναι αποτελεσματικό για την αντιμετώπιση του μαύρου καπνού? Σας ζαλισα.. Καλό απόγευμα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136757 από dimlyk
οσο αφορα την ισχυ ο λεβητας θελει μεγαλυτερη απο την σομπα μια και η σομπα βρισκεται ηδη στο χωρο μας κι εχει λιγοτερες απωλειες δηλ στα μ2 σου θα μπορουσε να σε καλυψει μια σομπα 10-12kw αντε μεχρι 16 (ολα εξαρτωνται απ το ποσο καλα μονωμενο ειναι το σπιτι) ενω αντιστοιχα για λεβητα θα πρεπει να πας απο 20 και πανω
υποψη οτι στην κατηγορια λεβητων υπαρχουν και οι κομπακτ ...κατι σαν μεγαλες σομπες δηλ
αναφορικα με το κοστος εγκαταστασης σαφως ο λεβητας εχει περισσοτερο και χρειαζονται και επιπλεον υλικα (κυκλοφορητης δοχειο διαστολης κλπ) ...εκτος κι αν πας στην κατηγορια κομπακτ που τα περιλαμβανει ολα αυτα
απο θορυβο δεν υπαρχει θεμα μια κι εχουν μονο τον κυκλοφορητη κι ενα ανεμιστηρα .
το φιλτρο γενικα κατι κανει αλλα υπαρχουν σε διαφορες κατηγοριες ....τα καλα δουλευουν με ρευμα και η τιμη τους ειναι και αναλογη ...τα απλα κανουν πολυ λιγοτερα,,,ομως θα σου προτεινα να το δεις σε δευτερη φαση ...μπορει και να μην σου χρειαστει αν προσεξετε λιγο την καμιναδα και βοηθαει και η φορα του ανεμου :)
σομπες δεν προκειτε να σου προτεινω θα σε προτρεψω ομως να δεις τι κυκλοφοραει στην ευρυτερη περιοχη σου και κυριως ποιος εμπορας ειναι πιο "αξιοπιστος" σε τεχνογνωσια και εξυπηρετηση
κι επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα και η ευκολη εγκατασταση να δεις και το θεμα του ζεστου νερου μεσω της σομπας-λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ